BOJOVNÍK Jiří Veselý slaví úspěšný zásah v osmifinálovém souboji proti Tomáši...

BOJOVNÍK Jiří Veselý slaví úspěšný zásah v osmifinálovém souboji proti Tomáši Berdychovi. | foto: Reuters

Bláznivá česká bitva ve Wimbledonu. Berdycha s Veselým přerušila tma

• 284
Čeští tenisté rozpoutali ve Wimbledonu bláznivou bitvu, která se protáhne až do druhého dne. Tomáš Berdych promarnil pět mečbolů a osmifinále musejí s Jiřím Veselým dohrát v úterý za stavu 4:6, 6:3, 7:6 (10:8) a 6:7 (9:11). Strhující duel byl přerušen až za velmi špatné viditelnosti ve 21:25 londýnského času.

Berdych se v tiebraku čtvrté sady vztekal: „Už dávno jste měl zápas přerušit. Já už nevidím. Někdo vidí líp, někdo hůř!“

Na kurtu se mu nedařilo, soupeř ho válcoval.

On-line reportáž

Veselý mezitím ryčel radostí a hecoval fanoušky. „Come on!“ řval 22letý mladík, když si míček za míčkem budoval neotřesitelný náskok.

Tedy neotřesitelný...

Za stavu 1:6 ve zkrácené hře se Berdych pořádně naštval. Na neoblomného rozhodčího, na fanoušky, kteří fandili outsiderovi, i na sebe, jak si zápas zkomplikoval.

A po šesti vyhraných výměnách v řadě měl rázem mečbol!

Který zase neproměnil.

VŽDYŤ JÁ NEVIDÍM. Tomáš Berdych si po deváté hodině londýnského času stěžuje na špatnou viditelnost. Sudí na umpiru ovšem osmifinále proti Jiřímu Veselému nepřerušil.

To byl jenom jeden z pádů a vzestupu ztřeštěného utkání, které předvedli oba Češi. Ačkoliv dopadlo vlastně remízou, na kurtu emotivně slavil Veselý, jenž dokázal senzačně povstat a vyhrát tiebreak čtvrté sady 11:9.

Dostal tak možnost poprat se v úterní dohrávce o postup do čtvrtfinále, v němž čeká 32. nasazený Francouz Luca Pouille, jenž před letošním Wimbledonem nevyhrál na trávě ani zápas.

Berdychova selhání: úvod a závěr

Jasným favoritem českého osmifinále byla přitom světová devítka Berdych, který pohodlně vyřídil dva Němce Beckera se Zverevem a až do semifinále má nalosované nezkušené soupeře.

Jenže už v první sadě ho 64. hráč světa Veselý objektivně přehrál.

Měl fantastický start a brzy vedl při Berdychově servisu 40-0.

Zkušeného protivníka deptal parádní obrannou hrou: bekhendovými čopy s leváckou rotací a klidnými prohozy. Na konci poslední výměny Veselý oslavně zařval. Hned v úvodu vymazal Berdychův servis a dodal si nálož sebevědomí.

Berdych se po ztrátě podání snažil tlačit. Často nabíhal na síť, ale nováček v osmifinále grandslamu si počínal s přehledem a dokonce si prohozem vynutil další brejkbol. Ten sice neproměnil, ale mrzet ho to nemuselo.

04.července 2016 v 12:47, příspěvek archivován: 04.července 2016 v 14:12

Chystá se 1. CZE derby @Wimbledon od roku 2008, kdy tu Štěpánek porazil Hernycha. @tomasberdych neprohrál s Čechem 10 let, vyhrál 11x v řadě

Jeho podání bylo tak neprolomitelné, že si Berdych nevytvořil ani jednu šanci na zvrat a prohrál set rychle 6:4.

Druhý set režíroval Berdych. Ačkoliv si tenisté drželi svůj servis, favorit byl aktivnější, předváděl pestřejší hru a Veselý postupně ztrácel nad hrou kontrolu.

Český mladík nakonec za stavu 3:4 teprve podruhé na turnaji přišel o podání a jelikož soupeř byl na servisu perfektní, utkání se srovnalo na 6:4, 3:6.

Jestliže předchozí dva sety byly poměrně vyrovnané a rozhodl je jediný brejk, ve třetím by rozhodčí mohl ohlásit remízu. Oba hráči si počínali suverénně při vlastním podání (Veselý nastřílel 11 es!) a nepustili soupeře ani do náznaku výhody.

MÁM TĚ. Český tenista Jiří Veselý slaví úspěšný game v osmifinálovém souboji...
Tomáš Berdych si běží pro míč, který mu v osmifinále Wimbledonu poslal Jiří...

Rozhodla až zkrácená hra, v níž se Veselý vrátil ze stavu 2:5 zpět do hry a stačil odvrátit dva setboly. Jenomže pak svůj setbol nevyužil a při skóre 8:8 udělal osudovou chybu.

Veselý trefil forhend nečistě a daroval Berdychovi šanci, jíž favorit nepohrdl.

V poslední sadě (alespoň v pondělí) se Veselý propadl do pochmurné nálady a kupil chybu za chybou. Na brejkbol ještě zareagoval esem, jenže podruhé udělal dvojchybu a ocitl se rychle ve ztrátě 0:2.

Jenomže když všechno směřovalo k vítězství favorita, Veselý za stavu 3:5 vstal z padlých a rázem dorovnal skóre na 5:5.

I když ožil, nejhorší chvíle pro Veselého měla ještě přijít!

Za stavu 5:6 prohrával už 0-40, přesto ještě dotáhl set do tiebreaku.

V něm promarnil pět setbolů za stavu 6:1, pak zachránil dva mečboly. Jeden z nich dopadl těsně k základní čáře, sudí na čáře ohlásil aut, ale hlavní ho opravil. Berdych odhodil raketu a chytil se za hlavu. „To snad ne!“

Už nemohl využít jestřábí oko, které nefungovalo kvůli šeru.

Veselý nakonec za jásotu publika a v nepříjemné tmě zvítězil 11:9.

Do šaten odcházel v euforii, zatímco rozladěný Berdych se snažil přesvědčit organizátory, aby se duel dohrál pod střechou na centrkurtu.

Neúspěšně. Ti jen kroutili hlavou. „Počkej si na zítřek!“

Šafářová končí po hladké porážce

Na posledního mužského čtvrtfinalistu se tedy ještě čeká, zato je jisté, že ve dvouhrách nenastoupí české tenistky. Poslední naděje Lucie Šafářová prohrála s Jaroslavou Švedovovou z Kazachstánu hladce 2:6 a 4:6.

Češi v akci

Sledujte změny stavu ve Wimbledonu

Šafářová už dvakrát na turnaji dokázala soupeřkám utéct z mečbolů a vybojovat obrat. Naposledy Čepelovou dokonce zdolala až 12-10 v posledním setu!

Jenže zkušená ranařka Švedovová nic takového nepovolila.

Česká tenistka proti 96. hráčce na žebříčku nastupovala s negativní bilancí 0-3 a nic nenasvědčovalo, že pondělek na tom něco změní.

Hned v prvním gamu musela Šafářová odvracet čtyři brejkboly a brzy přišla o dvě hry při svém podání.

Moskevská rodačka, která od roku 2008 reprezentuje Kazachstán, hrála výborný tenis. Vrstevnici Šafářovou drtila tvrdým servisem a vítěznými míči do rohů dvorce.

Švedovová upadla do tenisového tranzu.

Zatímco v průměru na Wimbledonu spáchala dvacet nevynucených chyb za zápas, tentokrát si dovolila jen polovinu. Šafářová, nasazená jako číslo 28, neměla ani jednu šanci na brejk.

Ve druhém setu přitlačila. Víc riskovala, ale Švedovovou se ji nepovedlo přetlačit. Na úvod setu odevzdala dvojchybou servis a soupeřce ho naopak nedokázala vzít. Duel prohrála jasně za hodinu a dvacet minut.

„Musím říct, že Jarka prostě byla lepší. Sedlo jí to. Proti mně vždycky hraje dobře. Snažila jsem se čekat na nějakou příležitost, ale nedala mi ji,“ uznala Šafářová po zápase (čtěte celý rozhovor zde).

Cibulková vyřadila Radwaňskou, Štěpánek postupuje ve čtyřhře

Po světové dvojce Muguruzaové končí ve Wimbledonu další favoritka. A znovu na raketě slovenské tenistky. Dominika Cibulková v tříhodinovém dramatu zdolala třetí hráčku světa Agnieszku Radwaňskou 6:3, 5:7, 9:7.

Pavouky turnaje

Polka, která třikrát za poslední čtyři ročníky hrála semifinále, nejprve ve druhém setu odvrátila mečbol Cibulkové, ale pak v napínavé rozhodující sadě sama jeden neproměnila.

Vyčerpávající duel nakonec při vlastním servisu zakončila Cibulková, načež se skácela úlevou na zem.

Na trávě hraje letos ve výborné formě a prodlužuje vítěznou sérii z turnaje v Eastbourne, v němž ve finále zdolala Karolínu Plíškovou. Nyní ji čeká čtvrtfinále, v němž narazí na na Rusku Vesninovou.

Slovenská tenistka Dominika Cibulková slaví úspěšnou výměnu v souboji proti Agnieszce Radwaňské z Polska.

Ještě před osmifinálovými zápasy singlu začalo 2. kolo čtyřhry, v němž 38letý Radek Štěpánek uspěl po boku ještě o dva roky staršího Nenada Zimonjiče proti nenasazenému srbskému páru Lajovič, Troicki.

Byla to ale pořádná dřina!

Lajovič s Troicki za stavu 5:3 ve třetím setu podávali na vítězství, ale veteráni na opačné straně dokázali srovnat krok a po téměř třech hodinách nakonec slavili triumf 7:6 (7:5), 6:7 (4:7) a 10:8.

Kurzy a přímé přenosy

4.7.

Veselý - Berdych 4,70 1,20 ŽIVĚ

Radwaňská - Cibulková 1,67 2,20 ŽIVĚ

Švedovová - Šafářová 2,08 1,75 ŽIVĚ

Svůj duel má za sebou i Barbora Strýcová, která se v neděli rozloučila v dvouhrách, ale nyní postoupila s Michaellou Krajicekovou do osmifinále deblu. Kolumbijsko-portorickou dvojici Marinová, Puigová porazily 7:6 (8:6) a 6:4.

Dál jdou ve čtyřhře také Karolína Plíšková s Julií Görgesovou a Květa Peschkeová s Anna-Lenou Grönefeldovou.

Zatímco čeští muži dlouho čekali na svůj duel, pavoukem dál postoupil Sam Querrey, jenž navázal na senzační výhru nad světovou jedničkou Novakem Djokovičem.

Francouze Mahuta porazil po 23 esech a třech setech 6:4, 7:6, 6:4 a stal se prvním Američanem od roku 2011, který se na grandslamu dostal mezi nejlepší osmičku.

Ještě snazší úlohu měl Chorvat Marin Čilič, kterému za stavu 6:1, 5:1 vzdal Kei Nišikori. Pátý nasazený Japonec nastoupil s bolestivě zraněným žebrem, přesto duel ukončil až po naléhání kouče Michaela Changa.

Pondělí ve wimbledonském souhrnu:

Tenisový Wimbledon

tráva, dotace 28,1 milionu liber

Muži:
Dvouhra - 4. kolo:
Federer (3-Švýc.) - Johnson (USA) 6:2, 6:3, 7:5
Čilič (9-Chorv.) - Nišikori (5-Jap.) 6:1, 5:1 skreč.
Querrey (28-USA) - Mahut (Fr.) 6:4, 7:6 (7:5), 6:4
Raonic (6-Kan.) - Goffin (11-Belg.) 4:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:4
Tsonga (12-Fr.) - Gasquet (7-Fr.) 4:2 skreč.
Murray (2-Brit.) - Kyrgios (15-Austr.) 7:5, 6:1, 6:4
Pouille (32-Fr.) - Tomic (19-Austr.) 6:4, 4:6, 3:6, 6:4, 10:8

Čtyřhra - 2. kolo:
Štěpánek, Zimonjič (14-ČR/Srb.) - Lajovič, Troicki (Srb.) 7:6 (7:5), 6:7 (4:7), 10:8

Vesninová - Makarovová (obě Rus.) 5:7, 6:1, 9:7

Strýcová, Krajiceková (ČR/Niz.) - Duqueová-Marinová, Puigová (Kol./Portor.) 7:6 (8:6), 6:4.

Čtyřhra - 3. kolo:
Karolína Plíšková, Görgesová (8-ČR/Něm.) - Broadyová, Watsonová (Brit.) 7:6 (7:5), 6:7 (0:7), 6:3.
Grönefeldová, Peschkeová (Něm./ČR) - Jankovičová, Kruničová (Srb.) 6:4, 6:4.