André Greipel zvedá ruku, je vítezem páté etapy Tour de France.

André Greipel zvedá ruku, je vítezem páté etapy Tour de France. | foto: AP

König dřel, Greipel ve spurtu vyhrál a Sagan byl na Tour zase až druhý

  • 195
Druhé vítězství v Tour de France letos, osmé celkově - německý obr André Greipel znovu zničil konkurenci v hromadném spurtu a po 2. etapě v Zélandu ovládl i tu pátou v Amiens. Žlutý trikot lídra závodu uhájil další německý cyklista Tony Martin a jeho týmový kolega Zdeněk Štybar zůstal desátý.

Relativní klid v pelotonu vystřídala s blížícím se cílem hektika spurterských týmů, které se snažily do ideální pozice dostat své rychlíky. Etixx se Štybarem i žlutým Martinem dřel pro Cavendishe, Giant roztáčel pedály ve službách Degenkolba, Lotto zase vezlo za zády „zeleného“ Greipela.

Ještě poslední kruhový objezd, poslední zákruta. „A tam jsem zůstal skoro zablokovaný,“ vyprávěl Greipel. „Přesto jsem se do spurtu pustil a ke konci jsem měl i trošku štěstí.“

Zatímco Štybar odvedl pro svého britského kapitána v posledních stovkách metrů maximum práce, pohledy pak Cavendishe hledal. Jenže vítěz 25 etap Tour Čechovi vypadl z háku a sám si pak musel hledat závětří u svých soupeřů. Přesto se zdálo, že se poprvé od roku 2013 konečně dočká slávy.

„Protože já jsem si 300 metrů před cílem myslel, že je konec,“ říkal Greipel, možná nejrychlejší cyklista současnosti. „Ale Marcel Sieberg a Tony Gallopin byli extrémně silní a co pro mě odvedli, bylo úžasné. Zvlášť Marcel odvedl práci za tři, dovezl mě zpátky dopředu, a nakonec se to podařilo.“

Marně se Cavendish snažil stáhnout manko, marně se Sagan za cílem vztekal, že dojel zase (pokolikáté už?) druhý. Německá gorila brala znovu vavříny z Tour. „Díky mému týmu!“

Den vzpomínek byl slzavý

Všichni potlučení muži toužili, aby po třech bláznivých dnech přišla konečně pohoda. Jenže to by nesmělo pršet a nesměl by foukat uragán od západu, co drolil peloton a vnášel mezi cyklisty nervozitu.

Trasa se motala a kroutila po severní Francii, kolem hřbitovů plných obětí 1. světové války, kterou si závodníci na startu připomněli, a Chris Froome, lídr týmu Sky, k památníku britských obětí položil se svým krajanem a stájovým kolegou Kennaughem věnec.

191 jezdců se před startem podepsalo a vyrazilo do etapy, brzy se však jejich počty snižovaly - už po 12 kilometrech francouzský „boxer“ Bouhanni spolu se čtyřmi kolegy z Cofidisu upadl a držel se za zápěstí. O chvíli později se v rádiovém okruhu závodu ozvalo: Abandon, vzdal.

Pád při francouzském mistrovství Francouze málem připravil o start na Tour, ten středeční mu sny ukončil definitivně. A Bouhanni v ambulanci putoval do nemocnice. „Odvezli ho do Arrasu,“ prozradil manažer týmu Yvon Sanquer. „Je zklamaný, podruhé opouští Tour po pádu. Ale nestrávíme 2,5 týdne truchlením, zkusíme se namotivovat.“

Jako by Bouhanniho karambol byl předzvěstí příštích trablů. Kluzké silnice plodily další pády, jiný francouzský rychlík Bryan Coquard sletěl dokonce dvakrát, gravitace následně přemohla i policistu na motorce. Ne, jakoby žádná etapa Tour nemohla letos probíhat v klidu.

König se klouzal po asfaltu

Peloton se ve větru rozdělil do dvou velkých skupin a v té druhé, která za celou dobu nebyla schopna zlikvidovat ztrátu, šlapal i Jan Bárta, Francouz Rolland nebo jeden z černých koní závodu Nizozemec Keldermann. Do cíle se muži grupetta probili s odstupem 14 minut za vítězným Greipelem.

Pak defekt zastavil Cavendishe a na pomoc se k němu stáhl celý vláček jeho mužů včetně Štybara. Mezitím silné stáje Movistar, Astana, BMC, Sky zašpuntovaly peloton a Leopold König ve větru předlouhé kilometry tvořil štít svému kapitánovi Froomovi.

Jeho šichtu však 25 kilometrů před cílem ukončil pád. Snad se na vozovce objevil olej, protože celá druhá polovina balíku se kácela bez příčiny k zemi. Neštěstí se událo až za největšími favority, přesto se do kolize znovu přimotal francouzský smolař Pinot, loni třetí muž Tour, na zádech Königa přistál jiný závodník, za hromadou kol a těl se zasekl norský mistr Boasson Hagen, taky Američan Farrar.

A jen zhruba osm desítek jezdců se hnalo do Amiens, k cíli pátého dne Tour.

VÝSLEDKY

Cyklistický závod Tour de France - 5. etapa Arras - Amiens (189,5 km): 1. Greipel (Něm./Lotto) 4:39:00, 2. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo), 3. Cavendish (Brit./Etixx-Quick-Step), 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Boasson Hagen (Nor./MTN-Qhubeka), 6. Degenkolb (Něm./Giant), 7. Démare (Fr./FDJ), 8. Coquard (Fr./Europcar), 9. Cimolai (It./Lampre), 10. Van Avermaet (Belg./BMC Racing), ...44. Kreuziger (Tinkoff-Saxo), 56. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) všichni stejný čas, 112. König (ČR/Sky) -10:22, 145. Bárta (ČR/Bora-Argon 18) -14:15.

Průběžné pořadí: 1. T. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step) 17:19:26, 2. Froome (Brit./Sky) -12, 3. Van Garderen (USA/BMC) -25, 4. Sagan -33, 5. Gallopin (Fr./Lotto) -35, 6. Van Avermaet -40, 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -46, 8. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -48, 9. Thomas (Brit./Sky) -1:15, 10. Štybar -1:16, ...15. Kreuziger -2:03, 105. Bárta -24:04, 133. König -30:14.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa