Vladimír Sobotka z Bostonu (vpravo) se porval s Andrejem Sekerou z Buffala | foto: AP

Sobotka asistoval a v bitce vyzval Slováka Sekeru, Plekanec skóroval

• 21
Útočník Vladimír Sobotka se stal jednou z nejvýraznějších postav utkání play-off NHL mezi Bostonem a Buffalem. Domácí Bruins i díky asistenci českého centra zvítězili 2:1 a stejným poměrem vedou v sérii. Sobotka si dále připsal i pěstní souboj s bekem Andrejem Sekerou. Centr Tomáš Plekanec byl jediným střelcem Montrealu, který doma podlehl Washingtonu 1:5. Kladenský odchovanec skóroval už ve třetím startu za sebou.

Hokejisté Bostonu ve třetím zápase čtvrtfinále Východní konference zdolali Buffalo těsně 2:1 a stejným poměrem tak vévodí v celé sérii.

Sabres, kteří vstoupili do play-off výhrou 2:1 nicméně v odvetě už padli 3:5, poslal do vedení v 7. minutě útočník Mike Grier. Bruins odpověděli ještě v zahajovací třetině. Konkrétně v 16. minutě, když Vladimír Sobotka přihrávkou vybídl ke střele beka Dennise Widemana.

Stav 1:1 následně svítil na ukazateli skóre v aréně TD Garden až do 53. minuty, kdy ve střetu generací dvaačtyřicetiletý forvard Mark Recchi v útočném pásmu bodyčkem odstavil 23letého mladíka Buffala Tim Kennedyho a přihrál volnému Patrice Bergeronovi. Ten nezaváhal a překonal Ryana Millera podruhé - 2:1.

Krátce po brance domácích se semlela hromadná šarvátka, do níž se aktivně zapojil také Sobotka. Odchovanec pražské Slavie si pro svou premiérovou bitku kariéry v NHL vybral za protivníka Slovenského obránce Andreje Sekeru.

V nižší AHL již měl Sobotka zkušenosti z šesti bitkařských soubojů, v NHL to pro něj ovšem byla první zkušenost. Zámořští novináři následně českého mladíka zvolili druhou hvězdou utkání po střelci vítězné trefy Bergeronovi.

Plekanec byl jediným střelcem Montrealu

Stejně jako v loňském play-off Washington nahradil nevýrazného José Theodorea v brance mladíkem Semjonem Varlamovem. Ruský reprezentant si v duelu s pořadovým číslem tři připsal letošní premiérový start ve vyřazovacích bojích od začátku poté, co v domácí odvetě nastoupil za nepříznivého stavu 0:2 a nakonec se mohl radovat z výhry 6:5PP.

Vítězství Varlamov slavil také v pondělí, tentokrát Capitals ovládli vyprodanou arénu Bell Centre výsledkem 5:1 a v sérii již vedou 2:1 na zápasy. Hosté řádili zejména v prostřední dvacetiminutovce, kdy z 14 ran vytěžili čtyři góly a vyhnali tak Jaroslava Haláka na střídačku. Mezi úspěšnými střelci byl také hvězdný Alexandr Ovečkin.

V závěrečné třetině alespoň umazal nulu na kontě Montrealu Tomáš Plekanec. Nejproduktivnější Čech letošní základní části NHL se gólově prosadil i ve třetím letošním startu v play-off, když mu v přesilové hře přihrávali Michael Cammalleri a Roman Hamrlík. Poslední slovo ale patřilo hostům. V čase 59:15 totiž zvýšil na finálních 5:1 Matt Bradley.

Obránce Doughty byl u čtyř branek Los Angeles

V prvním domácím zápase play-off za posledních osm let se hokejisté Los Angeles vytáhli. Kings využili tři přesilové hry a po výhře nad Vancouverem 5:3 se poprvé ujali vedení v sérii v poměru 2:1 na zápasy.

Hlavními hvězdami z kádru vítězů byli překvapivě obránci. Americký reprezentant Jack Johnson si připsal tři asistence a majitel zlaté medaile s týmem Kanady z olympiády ve Vancouveru Drew Doughty ke stejnému počtu přihrávek jako Johnson přidal navíc ještě jednu branku.

Z útočníků nezůstal pozadu zejména Slovák Michal Handzuš. Zkušený centr se blýskl bilancí dvou gólů a jedné asistence poté, co se prosadil v 25. a 33. minutě. Když v čase 33:21 rozvlnil síť za zády hostujícího Roberta Luonga už počtvrté Brad Richardson, putoval kanadský gólman na střídačku a do akce se zapojil náhradník Andrew Raycroft.

Výsledky play-off:

Východní konference - 3. zápas:

Montreal - Washington 1:5 (0:0, 0:4, 1:1)
Branky
: 43. Plekanec (Hamrlík) - 22. Gordon, 25. Laich, 29. Fehr, 34. Ovečkin, 60. Bradley. Střely na branku: 27:36. Diváci: 21.273. Stav série: 1:2.

Boston - Buffalo 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky
: 16. Wideman (Sobotka), 53. Bergeron - 7. Grier. Střely na branku: 29:33. Diváci: 17.565. Stav série: 2:1.

Západní konference - 3. zápas:

Los Angeles - Vancouver 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Branky
: 25. a 33. Handzuš, 12. Doughty, 34. Richardson, 50. Smyth - 3. Raymond, 35. Samuelsson, 45. D. Sedin. Střely na branku: 23:28. Diváci: 18.264. Stav série: 2:1.