VIDEO: Alza otevírá obchod bez prodavačů, testuje i hologramy

  • 58
Internetový prodejce Alza.cz otevře příští týden na pražské Floře prodejnu pouze se samoobslužnými boxy. Nazývá jej obchodem budoucnosti. Nejsou v něm žádní prodavači a zákazníci můžou nakoupit i v libovolnou noční hodinu. Uvnitř je ke správnému boxu se zbožím navedou diody.

Prodejna s futuristickými kulisami je rozšířenou verzí takzvaných Alzaboxů. Dveře do obchodu zákazník otevře pomocí platební karty nebo autorizačního kódu, který dostane předem. Prodejna je vybavena stovkami schránek, ve kterých si bude možné koupit 80 procent sortimentu, včetně velkých televizí.

Zákazník si na vestavěném počítači objedná požadované zboží. Po zaplacení kartou či on-line se mu otevřou prosklené dveře do místnosti s boxy. Na podlaze se rozsvítí světelné LED diody ukazující směr vydání, rozsvítí se také sloupec se schránkou i box samotný.

„Zákazník může nakoupit v naprostém soukromí. Bude-li však chtít poradit s nákupem či probrat parametry některého produktu, může jednoduše využít video terminál a promluvit si s odborníkem na vybraný segment,“ uvedl ředitel expanze Alza.cz Jan Moudřík.

Nakupování má být v nové prodejně velmi rychlé, bez front a s neomezenou otevírací dobou. Alza v prodejně také testuje promítání hologramů pro informování zákazníků. Za vyzvednutí zboží lidé zaplatí 29 korun.

Další samoobslužné obchody vzniknou na jaře

Podobné prodejny chystá prodejce elektroniky na jaře otevřít také v Praze na Můstku a na stanici metra Budějovická.

Největší český internetový obchod Alza.cz letos očekává překonání hranice tržeb 20 miliard korun, předloni tržby dosáhly rekordních 17,4 miliardy korun. Firmu vlastní skupina investorů, kteří ji ovládají přes holdingovou společnost L.S. Investments Limited se sídlem na Kypru, daně firma platí v Česku.

Inovace v maloobchodu zavádí ve světě většinou velké globální značky. V Česku se zatím potichu některé novinky testují (například roboti, kteří kontrolují stav zboží v regálech supermarketů), nebo o nich prodejci mluví jako o blízké budoucnosti.

Svůj obchod budoucnosti v zahraničí nedávno začala testovat také nizozemská společnost Ahold (vlastník řetězce Albert). V prodejně nejsou pokladní zóny, zákazník si zboží vybere z regálu, načte je u elektronické cenovky zákaznickou kartou, může ho vložit do své tašky a odejít. Ve Spojených státech realizují své futuristické vize společnosti Wall-Mart či Amazon.