Když veverkám pořídíte krmítko, odmění vás úžasnou podívanou

  • 20
Průhledné víko ze silného plexiskla opatřené bytelným nerezovým pantem chrání na krmítku pro veverky všechny dobroty, ke kterým by se tito roztomilí malí hlodavci rádi dostali. Pozorovat je, jak brzy na to přijdou a krmítko si užívají, je fascinující.

Úvodní video natočil Tomáš Nosek, který žije v Norsku, a podělil se o něj ve facebookové skupině Život na zahradě. Sněhová nadílka je tam logicky bohatší, takže veverky to mají s hledáním potravy těžší. Nicméně i veverky u nás vám zareagují na krmítko stejně a tam, kde mají smysl, se také krmítka objevují. Podobně jako ptactvo jsou veverky úžasným objektem k pozorování.

Michal Gerža z Orlických hor, který krmítka ptačí i veverčí vyrábí, věcně radí, že krmítko pro veverku má smysl instalovat jen tam, kde jste už někdy nějakou veverku zahlédli. „Pokud u vás veverky nežijí, tak si jej opravdu nekupujte,“ dodává s úsměvem.

Od ptačího krmítka se to pro veverky liší tím, že suchá potrava je před nepřízní počasí i nenechavými zobáčky ptacta chráněná právě plexisklovým víkem, pod které si veverka musí pro dobroty prostě sáhnout. Veverky jsou chytré, přijdou na to většinou za chvíli. Stačí jim na podestu krmítka nasypat něco semínek a ony brzy zjistí, že se víko lehce nadzvedává, ani jeho hlasité zaklapávání jim nevadí. A potrava je i při sněhu a dešti stále pěkně v suchu.

I semínka šišek jsou pro veverky lákavá.
Nejen na podzim mají veverky honičku (říjnové foto z pražské Stromovky).
Takto shánčlivé jsou veverky na podzim, aby si zajistily dostatek zásob na zimu...
I veverky si umí užít krásného počasí (říjnové foto z pražské Stromovky). V...

Na podzim jsou veverky shánčlivé, jak dokládají podzimní snímky z pražské Stromovky ve fotogalerii. Užívají si čerstvého oplodí jinak jedovatého tisu a sbírají oříšky, šišky či žaludy do zásoby na zimu.

A čím veverky krmit? Michal Gerža radí do krmítka sypat slunečnici či lískové a vlašské ořechy, ať už celé, nebo vyloupaná ořechová jádra. „Jestliže krmítko pro divokou veverku teprve chystáte, tudíž jej ještě nezná, je vhodnější nachystat dovnitř ořechy nevyloupané. Mohou tak čekat na objevení několik týdnů, aniž by žlukly,“ přidává rady pro začínající „krmiče“.

Pokud se chcete do výroby krmítka pustit, může se vám hodit návodné video:

16. září 2015