Olomoucká nemocnice pouští dětem v inkubátorech pohádky, uklidňuje je to

  • 4
Klasiku o Červené karkulce nebo neposlušných kůzlátkách, ale i novější pohádky nyní poslouchají předčasně narozené děti v inkubátorech olomoucké fakultní nemocnice. Podle lékařů jde o formu muzikoterapie, která pomáhá snížit stres dětí v náročné situaci.

V repertoáru série pohádek, které namluvil na konci loňského roku herec Moravského divadla Petr Kubes, jsou jak zmíněné tradiční tituly i pohádky Marie Kubátové, Jindřišky Ptáčkové, Ljuby Štíplové nebo Eduarda Petišky.

„Snažili jsme se, aby výběr byl co nejpestřejší. Díky tomu se bude atmosféra a nálada trochu měnit a pohádky budou pro děti pohlazením,“ vysvětlila sestřička Slávka Kubesová Marková, jejíž iniciativa ke vzniku nahrávek vedla.

Pohádky budou miminkům znít po domluvě s rodiči, využít této možnosti by mohli především ti, kteří nemohou pořídit vlastní nahrávku. Podle primáře novorozeneckého oddělení Lumíra Kantora totiž dětem nejvíce prospívá poslouchat hlas rodičů.

„Dítě má funkční sluch a vnímá zvuky zhruba od dvacátého týdne těhotenství. Slyší tlukot srdce matky a dokáže rozpoznat její hlas. Tyto zvuky v něm tak vyvolávají pocit bezpečí a pohody,“ nastínil.

„Někteří rodiče proto na našem oddělení zpívají nebo čtou knížky, a pokud nemohou za dítětem přijet, mají možnost nahrát záznam a sestřičky ho pak dětem do inkubátoru pouští přes drobné reproduktory,“ dodal.

Novorozenecké oddělení olomoucké nemocnice již několik let využívá různé formy muzikoterapie.

„Porod je pro každé miminko velkým stresem. Především pak pokud se narodí předčasně nebo s nějakým zdravotním handicapem a navíc je následně odděleno od matky. Muzikoterapie dokáže tyto stresy zmírnit,“ zdůvodnil Kantor.