Vyhodnocení prezidentských debat podle Demagog.cz | foto: Demagog.cz

Nejvíce pravdivých výroků vyřkl Horáček, nepravd pak Zeman s Topolánkem

  • 765
Projekt Demagog.cz, který ověřuje výroky politiků, vyhodnotil před prezidentskými volbami projevy jednotlivých kandidátů v politických debatách. Nejvíce výroků pronesl Michal Horáček, u kterého zároveň analytici napočítali nejvíce pravdivých vět. Naopak nejvíce „nepravd“ mají na kontě Miloš Zeman, Mirek Topolánek a Petr Hannig. Nejméně nepravdivých výroků pronesl Jiří Drahoš.

Tým Demagog.cz ověřoval celkem 27 debat, zaměřil se zejména na ty v České televizi, Českém rozhlase a Seznamu. U kandidátů analytici ověřili rovněž čtyři až pět veřejných vystoupení.

V případě Miloše Zemana, který se diskuzí odmítl účastnit, se Demagog.cz věnoval jeho projevu na sjezdu SPD, jeho talk show na TV Barrandov, vánočnímu poselství a Zemanovu projevu ve Sněmovně, kam přišel lobbovat za Babišovu vládu.

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

„U všech kandidátů jsme postupovali podle naší metodologie, tedy k analýze jsme z dané debaty vybrali vždy všechny faktické výroky, které jsme na základě primárních zdrojů informací hodnotili jako pravdivé, nepravdivé, zavádějící a neověřitelné,“ vysvětlil Jan Tvrdoň. 

Výsledky znázorňuje přiložená grafika. Jednotlivé hodnocené výroky jsou pak k dohledání na webu projektu Demagog

„V neposlední řadě bych rád podotkl, že u kandidátů nepracujeme s pojmem lež. Nepravdivá prohlášení nemusí být motivována úmyslem lhát veřejnosti, politik se může jednoduše splést nebo použít špatná data. Proto striktně používáme hodnocení nepravda,“ upřesnil Tvrdoň.

Demagog napočítal nejvíce pravdivých výroků Michalu Horáčkovi - 56. Se skórem 38 výroků se za ním umístil Mirek Topolánek, třetím je podle tohoto kritéria Miloš Zeman.

Nepravdy o migrantech či počtu místopředsedů Sněmovny

Zároveň se však Zeman s Topolánkem a s Hannigem umístili na čele žebříčku vyslovených nepravd. Zeman, Topolánek a Hannig se takových výroků dopustili nejčastěji, a to jedenáctkrát, přičemž obhajující prezident navíc pronesl sedm zavádějících výroků, stejně tak Hannig. Topolánek dva. Horáček vyslovil devět nepravd a jednu zavádějící větu.

OBRAZEM: Podpisy prezidentských kandidátů. Zemanův se za pět let změnil

Za nepravdivou označil Demagog například Topolánkovu domněnku, že 12 migrantů, které Česko přijalo, už zemi opustilo. Podle Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra však dostalo všech 12 relokovaných migrantů mezinárodní ochranu a žije na území České republiky.

U Miloše Zemana zas analytici odhalili například tento nepravdivý výrok, který pronesl na sjezdu SPD. „Když jsem já byl předsedou Poslanecké sněmovny, stačili mi tři (místopředsedové) a také jsem to vydržel, teď je jich pět.“ Demagog dohledal, že Zeman byl předsedou Poslanecké sněmovny v letech 1996–1998 a v tomto období měla Sněmovna pět místopředsedů, šlo tedy o stejný počet, jako jich je dnes.

Nejlepší skóre, co se týče nepravd, má Jiří Drahoš (dvě) následovaný Pavlem Fischerem (tři). Drahoš s Fischerem bodují i při počítání zavádějících výroků, každý má na kontě jeden.

OPRAVA: Projekt Demagog.cz upravil statistiku výroků Petra Hanniga. Původní údaj, že nevyslovil žádnou nepravdu, byl nesprávný.


Výsledky pro vaši obec

Video