Nicolo Melli (v černém) z Fenerbahce pod tlakem Aarona Doornekampa z Valencie.

Nicolo Melli (v černém) z Fenerbahce pod tlakem Aarona Doornekampa z Valencie. | foto: Euroleague.net

Fenerbahce se bez Veselého semklo. Ani Barcelona nedobyla Panathinaikos

• 0
Fenerbahce Istanbul bez zraněného Jana Veselého zvítězilo v 17. kole basketbalové Euroligy na hřišti Valencii 80:67. Český reprezentant chyběl v sestavě kvůli zranění achilovky, jež si přivodil v předchozím euroligovém utkání proti Baskonii.

V duelu s dalším španělským soupeřem se turecký tým v úvodu ujal vedení 15:0, ale náskok postupně ztratil a ve třetí čtvrtině dokonce o osm bodů prohrával.

Poslední hrací období ale Fenerbahce ve Valencii ovládlo 29:17, vyhráli i druhý zápas v soutěži v novém roce a drží se v tabulce mezi nejlepší čtveřicí, která bude mít v play-off výhodu domácího prostředí v případných rozhodujících zápasech.

Nejlepším střelcem Fenerbahce i celého utkání byl s 15 body srbský křídelník Marko Gudurič.

Dvouciferný počet bodů však nastřílelo hned pět hráčů vítězného celku včetně obou pivotů zastupujících Veselého - Jason Thompson zaznamenal 13 bodů a Ahmet Düverioglu 10 bodů. Kostas Slukas k 11 bodům přidal 10 asistencí.

Valencie měla jen dva dvouciferné střelce - jedenáctibodového Alberta Abaldeho a desetibodového Tibora Pleisse.

Sestřih ze zápasu Valencie - Fenerbahce:

Kromě Veselého, který by se měl brzy do sestavy Fenerbahce vrátit, chyběli i James Nunnally, jenž si před týdnem zlomil ruku při hrůzostrašném pádu, a Nikola Kalinič.

Panathinaikos je doma k neporažení, dokazuje to i jeho výhra 84:75 nad Barcelonou, tak prestižní pro katalánského kouče aténského klubu Xaviho Pascuala.

Velice povedené utkání má za sebou hned čtveřice hráčů vítězného celku. Nick Calathes s 17 body, 12 asistencemi a pěti zisky, James Gist se 17 body a šesti doskoky, Nikos Pappas s 15 body (všechny zapsal v poslední čtvrtině) i Chris Singleton se 14 body. Barceloně nestačilo 18 bodů Thomase Heurtela.

Poslední sekunda zápasu nabídla unikátní situaci. Střílejícímu Adrienu Moermanovi z Barcelony se do pohybu připletl rozhodčí. Francouzský pivot ani tak nezaváhal.

Vedoucí CSKA Moskva si zastřílel proti předposlednímu Milánu 107:81. Zápas si užily hlavně hvězdy. Nando De Colo vysázel 24 bodů, Will Clyburn stihl 15 bodů a devět doskoků a Sergio Rodriguez 15 bodů a osm asistencí. Domácí Olimpii nespasil velký večer pivota Kaleba Tarczewského (17 bodů a šest doskoků) či 15 bodů Dairise Bertanse.

Pravá sportovní bitva se odehrála v Tel Avivu, kde tamní Maccabi otočilo proti Bambergu na 90:88, ač pět minut před koncem prohrávalo o osm bodů. Michael Roll se blýskl euroligovým osobním rekordem 23 bodů, John DiBartolomeo přidal 14 bodů, Pierre Jackson skočil s 11 body a osmi asistencemi, ale také klíčovým ziskem v závěru, Jonah Bolden stihl double-double za 10 bodů a 10 doskoků.

Ricky Hickman byl nejlepším mužem Bambergu s 23 body, hned 13 z nich stihl za tři minuty na začátku čtvrté čtvrtiny. Dejan Musli ho doplnil 20 body a sedmi doskoky.