Guru Mahariši ovlivnil Beatles. Podle Lennona obtěžoval mladé dívky

  • 5
12. ledna 1918 se narodil Mahariši Maheš Jógi, indický filozof a duchovní, který se zásadním způsobem zasloužil o obnovu a oživení starého védského učení. Největší slávu zažil na konci šedesátých let, kdy se dostal do kontaktu se slavnou kapelou Beatles. Pojednává o něm další díl videoseriálu Před 100 lety.

V době jeho narození patřila Indie Velké Británii. Do jeho rodné země pronikaly západní vlivy, což se některým duchovním vůdcům nelíbilo. Ve svém učení se tak začali vracet do éry slavné brahmánské minulosti Indie.

Mahariši měl klasické univerzitní vzdělání v přírodních vědách. V roce 1939 začal studovat védské učení v klášteře Džjotir Math v indické části Himálaje a pokusil se vědecký přístup propojit s védskou filozofií. Strávil v horách více než 10 let a připravoval tam vznik hnutí, které mělo výrazně ovlivnit životní styl mladé generace šedesátých let po celém světě a celou kulturu hippies.

Modla mírového hnutí a hippies

Indický filozof správně vycítil existenční prázdnotu mladých lidí, kteří se narodili po druhé světové válce a nezažili krvavé hrůzy dvou největších konfliktů světové historie. Vytušil, že mladí lidé budou tíhnout ke spiritualismu a nabídl jim směr, který byl protikladem zkostnatělých církevních postojů křesťanského světa.

Na základě védských tradic vytvořil program Transcendentální meditace, který měl rozvíjet lidský potenciál, usilovat o nejvyšší možné vzdělání, odstranit zločinnost, ale bojoval také za lepší životní prostředí, důstojnější sociální postavení lidí a za světový mír.

Na základě védských tradic vytvořil Mahariši program Transcendentální meditace

V srpnu 1967 se Mahariši setkal s kapelou Beatles. Zbylé trojici doporučila setkání manželka nejmladšího člena kapely George Harrisona Pattie. Harrison tíhl k východní filozofii už od roku 1965 a i díky němu skupina použila tradiční indický hudební nástroj sitár na albu Rubber Soul, konkrétně v Lennonově intimní baladě Norwegian Wood.

Beatles se s Maharišim setkali v Londýně a následně i v Bangoru ve Walesu. Právě tam je zastihla smutná zpráva o smrti jejich manažera Briana Epsteina. Mahariši je utěšil a kapela mu slíbila, že za ním v zimě přijede do jeho ašrámu v Rišikéši.

Samotný pobyt v Indii, kam je doprovázely i další známé osobnosti z umělecké branže, byl pro většinu skupiny zklamáním. S žaludečními nevolnostmi bojující Ringo Starr odjel z ašrámu už po dvou týdnech. Paula McCartneyho sice Mahariši nadchl, ale hudebník v té době řešil rozpadající se vztah s herečkou Jane Asherovou, která ho do Indie doprovázela, takže odjel po pěti týdnech.

Zklamání Johna Lennona

John Lennon byl nejprve Maharišiho velkým fanouškem, stejně jako George Harrison. Muzikanta však rozčarovalo nevázané sexuálního chování slavného guru vůči mladým dívkám. Podle svědků měl v Rišikéši obtěžovat i sestru herečky Mii Farowové Prudence, o které Lennon v Indii napsal píseň Dear Prudence.

John Lennon krátce poté ašrám opustil a s Maharišim si to vyříkal prostřednictvím jízlivé písničky Sexy Sadie, ve které zpívá, že si ze všech dělá jenom blázny.

George Harrison ovšem zůstal védské filozofii věrný až do konce života a právě v jeho případě měl program Transcendentální meditace zásadní vliv na jeho hudební tvorbu. Podle oficiálního životopisce Lennona a McCartneyho Philipa Normana po návštěvě Indie Harrison „definitivně ztratil smysl pro humor“.

Mahariši napsal řadu filozofických knih, pronesl stovky projevů, ty nejznámější každoročně v den svých narozenin 12. ledna. Ve Spojených státech amerických založil univerzitu, která dodnes nese jeho jméno. Byl životním optimistou a věřil, že lidstvo čeká už jen světlá budoucnost. Zemřel 5. února 2008, krátce před tím ohlásil ukončení svého poslání.