Robert Šlachta a Jiří Komárek u soudu (21. prosince 2017)

Robert Šlachta a Jiří Komárek u soudu (21. prosince 2017) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Výslech Komárka má pošpinit vyšetřovatele Čapího hnízda, má jasno opozice

  • 470
Bývalý detektiv Jiří Komárek je ochotný přijít na jednání mandátového a imunitního výboru. Poslanci ANO a SPD si od něj slibují, že přinese fakta o vyšetřovateli Čapího hnízda. Komárkovy informace však odmítá pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle opozice jde o průhlednou snahu zdiskreditovat kriminalistu řešícího Čapí hnízdo.

Překvapivé předvolání Komárka na úterní zasedání výboru ve středu prosadili zástupci ANO a SPD. Spor o to, jestli Komárek do Sněmovny přijde, odložil dokonce hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor už připravil žádost o zbavení mlčenlivosti bývalého detektiva někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Žádost by měla odejít na ministerstvo vnitra datovou schránkou ještě ve čtvrtek. Ministr vnitra Lubomír Metnar napsal, že po jejím doručení rozhodne. Komárek po odchodu od policie získal místo na finanční správě, patřící pod resort financí, který vedl Babiš.

O záměru poslanců se exdetektiv Komárek prý dozvěděl až z médií. Jak řekl serveru iDNES.cz, pokud jej někdo na zasedání výboru pozve, hodlá přijít. Touha poslanců ANO vyzpovídat Komárka, který s případem Čapího hnízda nemá co do činění, je dobře čitelná.

Expolicista se totiž o vyšetřovateli Čapího hnízda Pavlu Nevtípilovi zmínil během svého soudu, před nímž stanul kvůli nařčení policejního prezidenta z „brutálního úniků informací“. Za obvinění Tuhého odešel Komárek od soudu s roční podmínkou. Proti nepravomocnému verdiktu se odvolal.

Komárek během líčení citoval údajné odposlechy z kauzy Bereta, podle nichž se o Nevtípilovi bavil právník lobbisty Iva Rittiga David Michal, když probíhalo zatýkání v řadách bezpečnostních sborů.

Jenže důležitá reakce přišla už tehdy od pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která Komárkova tvrzení o Nevtípilovi zpochybnila. Bradáčová totiž kauzu Bereta dozoruje.

„Pan Jiří Komárek, bývalý příslušník ÚOOZ, se v době svého služebního poměru na trestním řízení v trestní věci označované jako Bereta nepodílel a informace z této věci mu nemohou být známy. Výpověď v řízení před soudem učinil v pozici osoby obviněné a takto ji také hodnotíme,“ zopakovala ve čtvrtek pro iDNES.cz Bradáčová.

Na dotaz, odkud tedy tyto informace má, Komárek odpověděl, že je vázán mlčenlivostí. K Bradáčové se příliš vyjadřovat nechtěl.

SPD výslech Komárka navrhla, ale nepřihlédne k němu

Nicméně ve středu, kdy se Sněmovna hádala, kdy vůbec o vydání poslanců hlasovat, si na výroky Komárka vzpomněl poslanec SPD a člen mandátového a imunitního výboru Radek Rozvoral. Vysvětlil, že SPD chce mít ke kauze co nejvíc informací.

„Tyto informace však nebudou mít vliv na naše hlasování a vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání,“ napsal redakci iDNES.cz Rozvoral. Dodal, že si chce o relevanci Komárkových tvrzení udělat svůj obrázek, přestože ví, jak je Bradáčová ohodnotila.

Jeho návrh pochopitelně ANO podpořilo. Poslankyně a členka výboru za ANO Taťána Malá následně uvedla, že chce o údajném vztahu Nevtípila s mafií od Komárka slyšet.

„Samozřejmě,“ odvětil Komárek na dotaz iDNES.cz, zda by byl ochotný mluvit o svém bývalém kolegovi s poslanci. Někdejší šéf ostravské expozitury ÚOOZ si uvědomuje, že zákonodárce bude zajímat především jeho tvrzení před soudem: „Jestli toto chtějí zopakovat nebo rozšířit nad rámec obhajoby, nechť se na to ptají“.

ANO na vyšetřovatele Čapího hnízda útočí rovněž kvůli incidentu z minulého jednání výboru, kam přišel kriminalista i dozorující státní zástupce. Poslankyně Malá trvá na tom, že Nevtípil výbor uvedl v omyl tvrzením, že Babiš ani Faltýnek nevyjádřili zájem si zprávu OLAF z policejního spisu přečíst. Zákonodárci však měli kopii e-mailů, v němž právní zástupci žádají o seznámení se zprávou OLAF.

„Vyjadřuje to něco o důvěryhodnosti toho policisty, jestliže v tak zásadní věci, jako je vydání poslanců Babiše a Faltýnka, říká nepravdu před devatenácti poslanci,“ je přesvědčena poslankyně. Na informace pochazející od Komárka se poslanci Nevtípila ptali osobně. Malou ale jeho odpovědi údajně neuspokojily.

Vyjádření Bradáčové prý Malá neznala. „Toto nyní nehodnotím. Chci si ho poslechnout a udělat si obrázek,“ řekla. Dodala, že sama stojí o to, aby výbor rozhodl už v úterý. Důvody pro vyšetřování Čapího hnízda ze strany české policie přitom podporují i závěry Evropského úřadu proti podvodům (OLAF).

Shání se kompro na vyšetřovatele, protestuje opozice

Opoziční poslanci čtou aktivitu ANO a SPD jasně. „Je tu evidentní snaha znevěrohodnit za každou cenu vyšetřovatele Nevtípila,“ uvedl člen výboru Marek Výborný (KDU-ČSL). Chování členů výboru z řad hnutí ANO a SPD na něj působí tak, že se hledá důvod, proč Babiše nevydat. Výborný připomněl, že poslanci SPD opakovaně tvrdili, že jsou připravení hlasovat pro vydání, a pak sami přišli s návrhem, aby výbor vyslechl ještě Komárka.

„Z našeho pohledu to má pomoci diskreditovat vyšetřovatele,“ souhlasí Lukáš Bartoň z Pirátů. Další zákonodárci pak hovoří o neskrývaných snahách naházet na nepohodlného kriminalistu špínu.

„Pozvání nepravomocně odsouzeného Komárka na mandátový a imunitní výbor je nehoráznost, která devalvuje práci tohoto výboru. Většina výboru se bude s pomocí nedůvěryhodné osoby snažit účelově zkompromitovat vyšetřovatele Nevtípila,“ napsal Miroslav Kalousek (TOP 09) na Twitter.

Ředitel pražské policie Miloš Trojánek se od první policejní žádosti o vydání už dvakrát za svého podřízeného postavil. Vyloučil politické zásahy do případu Čapí hnízdo a odmítl spekulace o tom, že policie postupovala nezákonně. „Proti těmto snahám o diskreditaci a znevěrohodnění hlavního vyšetřovatele se důrazně ohrazuji,“ uvedl letos v lednu Trojánek.

Předseda Stanislav Grospič (KSČM) komentuje rozhodnutí Mandátového a imunitního výboru:

10. ledna 2018

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video