Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš u soudu (ilustrační snímek) | foto: Michal Šula, MAFRA

Soud s Adamem B. Bartošem protahuje čtení jeho novin. Dorazil i Hannig

  • 38
Jednání soudu s Adamem B. Bartošem, obžalovaným mimo jiné ze schvalování genocidy, protahuje čtení jeho stranických novin. Předsedovi Národní demokracie, který již dostal roční podmínku za antisemitské výroky, hrozí až tři roky vězení. Bartoš je mluvčím prezidentského kandidáta Petra Hanniga, který ho přišel k soudu podpořit.

Bartoš požadoval, aby se u soudu četly všechny jeho práce včetně knih, soudkyně Pavla Hájková však připustila pouze listinné důkazy, z nichž se ve čtvrtek předčítaly noviny Národní demokracie.

Na soudkyni byla brzy patrná únava. Po 45minutovém předčítání prvního čísla nacionalistického periodika se musela napít a zároveň upozornila, že bude nadále dělat pauzy, protože ji už bolí hlava. Četla přitom poctivě všechny texty, včetně Bartošovy žádosti o pomoc s distribucí jeho novin.

Její výklad zaujatě poslouchal především sám obžalovaný. Stejnou výdrž však neprokázali zástupci veřejnosti, z nichž část během přednesu ztrácela pozornost, vytahovala si vlastní čtení nebo klimbala. Příznivci Národní demokracie zůstávali vesměs bdělí, usnuli jen dva. Hannig, který chodí svého mluvčího Bartoše podpořit na každé jednání, po chvíli ze síně odešel.

Podmínka za výroky nad hrobem Hrůzové

Adam B. Bartoš je obžalován z podněcování k nenávisti, hanobení národa a schvalování genocidy. Hrozí mu trest odnětí svobody až na tři roky. Trestných činů proti lidskosti se měl dopustit ve svých knihách, projevech a komentářích.

Obvodní soud pro Prahu 1 řeší Bartošovy výroky od července loňského roku. Při posledním projednávání kauzy znalec konstatoval, že projevy předsedy Národní demokracie mu připomínají Německo ve třicátých letech. Dospěl také k závěru, že Bartoš je antisemita, který svými výroky vyvolává nenávist.

Bartoš byl loni v březnu společně s místopředsedou Národní demokracie Ladislavem Zemánkem pravomocně odsouzen k roční podmínce za projev nad hrobem Anežky Hrůzové v Polné. Nepomohlo mu ani dovolání u Nejvyššího soudu.

Anežka Hrůzová se v roce 1899 stala obětí vraždy, za níž byl potrestán Žid Leopold Hilsner. Soudní proces poznamenaly pověry o rituálním vraždění, jejichž šíření se snažil zabránit například bývalý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Bartoš se Zemánkem u hrobu zanechali ceduli, na kterou mimo jiné napsali: „Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena“. Oba muže potrestal jihlavský soud takzvaným trestním příkazem, s námitkami Bartoš neuspěl ani u Nejvyššího soudu. Kromě toho podal žalobu na ministerstvo vnitra, které jeho stranu zařadilo do výroční zprávy o extremismu, čemuž přitakal i soudní znalec (viz Národní demokracie je extremistická).

Bartorš je současně tiskovým mluvčím kandidáta na prezidenta Petra Hanniga:

4. ledna 2018


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video