Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

  • 706
Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině pořadu mezi ně přišel Američan žijící v Praze John Sellers a začal si s nimi povídat anglicky. Odpovědět dokázali všichni, ale jazyková vybavenost kandidátů se přece jenom lišila.

„Všichni kandidáti správně porozuměli otázkám,“ říká Sellers. „Kvalita odpovědí ale byla rozdílná. Co se týče výslovnosti, tu měl nejlepší Michal Horáček. Správná byla i jeho gramatika. V solidní jazykové vybavenosti jsou na tom podobně Marek Hilšer, Pavel Fischer a Jiří Drahoš.“ Nejlepším vypravěčem byl podle Američana Petr Hannig.

Učitel angličtiny John Sellers během superdebaty

Mluvit anglicky s rodilým mluvčím je odlišné od toho, jak obvykle komunikujeme v tomto jazyce během hodin angličtiny na základní, střední nebo vysoké škole. 

John Sellers, Američan z Kansasu, který žije v Praze už několik let a učí angličtinu na ZŠ na náměstí Curieových, si připravil pro kandidáty snadné konverzační otázky, které navíc úzce souvisejí s jejich profesní nebo zájmovou minulostí.

V běžné komunikaci by problém neměli

Jiří Drahoš tak dostal dotaz na Akademii věd, Michal Horáček na sázení, Mirek Topolánek na sport, v případě Jiřího Hynka to byly šachy, Marka Hilšera medicína, Vratislava Kulhánka auta, Pavla Fischera se Američan ptal na českou národní povahu a Petra Hanniga na „šňupání“ s Ringem Starrem.

„Všech osm kandidátů je schopno angličtinu použít v běžné komunikaci,“ pokračuje John Sellers. „Nejvíce chyb jsem našel v projevu Jiřího Hynka, ale i on porozuměl otázce a nepochybuji, že by se dokázal bez problémů v angličtině domluvit.“

„Michal Horáček odpověděl stručně. Jeho výslovnost ale byla velmi dobrá. I v další části volné diskuse hovořil bez problémů s minimem chyb,“ hodnotil Sellers.

Slabší výslovnost, drobné chyby a nejlepší vypravěč

„Jiří Drahoš se dopustil několika drobných gramatických prohřešků. Ale jinak dokázal odpovědět solidně. Stejně jako Marek Hilšer, který ale trochu bojoval s výslovností,“ poznamenal učitel angličtiny.

Pavel Fischer mluvil podle Američana plynně, ale co se větné stavby týče, používal jednoduché fráze, takže v gramatice ani chybovat nemohl. „Na druhou stranu bylo poznat, že jde o velmi vzdělaného muže. Používal trefná, sofistikovaná slova.“

S angličtinou neměl problém ani bývalý premiér Mirek Topolánek. „Pár chyb jsem našel, ale i on by se snadno domluvil anglicky,“ doplňuje Američan. 

Jednoduchou angličtinou, ale bez prohřešků, hovořil podle něj bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek.

Rychle, ale s menšími chybami, na druhou stranu s klasickou britskou výslovností odpovídal Petr Hannig, který v šedesátých letech pobýval v Anglii. „Ukázal se určitě jako nejlepší vypravěč,“ uzavřel John Sellers.

Anglickou část superdebaty můžete zhlédnout v přiloženém videu. Úterní diskuse se zúčastnilo osm kandidátů, Miloš Zeman účast ve všech předvolebních debatách odmítl.

Podívejte se na celý záznam superdebaty iDNES.cz:


Výsledky pro vaši obec

Nejlepší videa na Revue