Japonská vláda myslí při přípravě na olympiádu v roce 2020 i na toalety a kvůli turistům zakáže turecké záchodky. | foto: Profimedia.cz

Japonsko vyjde vstříc turistům, zakáže turecké záchody

  • 5
Turecké záchody budou v Japonsku brzy patřit k minulosti. Tamní vláda se rozhodla spustit operaci, během níž budou všechny turecké záchodky nahrazeny moderními toaletami do olympijských her, které se v roce 2020 budou konat v hlavním městě Tokiu.

Japonsko, které je známé ultramoderními a technologicky vyspělými toaletami, stále ještě v některých turistických lokalitách disponuje takzvanými tureckými záchodky, které tvoří jen díra v podlaze a kolem ní vyznačená stupátka.

Podle japonského úřadu pro turistický ruch je řeč o zhruba 40 procentech toalet, jimiž je vybaveno na 4 000 turistických lokalit. A protože japonská vláda chce uvítat zahraniční návštěvníky země co nejlépe, uhradí třetinu nákladů na výměnu tureckých záchodků za moderní toalety, kde nesmí chybět trysky s vodou či vyhřívané sedátko.

Průzkum, který si nechal udělat japonský výrobce toalet Toto, zjistil, že osm z deseti zahraničních turistů dává přednost záchodům západního typu, na něž se mohou posadit, namísto tureckých záchodků, nad nimiž musí balancovat v podřepu.

Někteří turisté jednoduše nevědí, jak turecké záchodky používat, jiným připadají nehygienické a starší osoby s bolavými koleny mají problém se po vykonání potřeby zvednout.

„Naším cílem je uvítat miliony zahraničních návštěvníků Japonska tak, aby si naši zemi co nejlépe užili s co nejmenším stresem,“ řekl agentuře AFP Akihiko Jamakoši, odpovědný činitel japonského turistického úřadu. Japonsko předpokládá, že v roce 2020 do země zavítá 40 milionů turistů, zatímco v roce 2016 to bylo 24 milionů.

Je turecký záchod zdravější?

Při běžném posedu na záchodové míse rozšířené v západní Evropy nebo v USA nemá náš konečník ideální podmínky pro defekaci. Mnohem lepší je z tohoto pohledu tzv. turecký záchod, který nutí k nižší pozici. Výhodou podřepu je uvolněnější konečník i snadný průchod stolice.

„Moderní záchodová mísa, na které sedíte, je to nejméně vhodné zařízení, jaké bylo možné vymyslet,“ napsal již v roce 1966 Alexaner Kira, profesor z americké Cornellovy univerzity. Novější studie jeho tezi opakovaně potvrdily. Záchodová mísa, jak ji známe v Evropě či USA, nás navádí k sezení, které není pro vylučování optimální. Nedávno se tento problém opět stal předmětem diskuze, i díky knize „Taktně o trávícím traktu“ německé bioložky Guilie Endersové.

Přečtěte si: Stolici vylučuje Západ špatně.