Chirurgové ordinují ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Lékaři zdarma pomáhají zraněným přímo u sjezdovky ve Svatém Petru

  • 0
Zraněným lyžařům ve Špindlerově Mlýně pomáhají od této sezony lékaři přímo pod černou sjezdovkou ve Svatém Petru. Vrchlabská nemocnice v mobilní buňce otevřela své odloučené pracoviště, traumatologicko-chirurgickou ambulanci.

Zdravotníci na místě zhodnotí stav pacienta a zajistí mu co nejrychlejší odborné ošetření. Medical Point bude v provozu celou zimní sezonu od půl deváté ráno do půl páté odpoledne.

V ambulanci slouží zdravotníci krkonošské nemocnice, vždy jeden lékař a jedna sestra. K dispozici mají fixační pomůcky pro znehybnění končetin, infúze, materiál na šití i vybavení pro první pomoc včetně defibrilátoru.

„Velkou část zranění jsme schopni tady ošetřit, závažnější případy posíláme rovnou do nemocnice. Cílem je, aby primární ošetření a zhodnocení pacienta bylo přímo ve skiareálu. Mezi nejčastější případy patří poranění kolen, výjimkou nejsou ani zlomeniny,“ říká šéflékař Medical Pointu Petr Jindra. Součástí ambulance je také čekárna.

Medical Point zahájil provoz v první polovině prosince. Otevřený bude do konce zimní sezony, včetně víkendů a svátků. Ambulance na dojezdu sjezdovek nahradila zdravotnické hlídky, zvané medical patroly, sestavené z lékařů a sester, které se na lyžích pohybovaly přímo na sjezdovkách ve Svatém Petru.

„S horskou službou jsme se dohodli, že letos jezdit nebudou. Tento prostor zajišťuje horská služba, která je v přímém kontaktu se záchrankou,“ vysvětluje Lenka Holá, mluvčí společnosti Penta Hospitals CZ, která vlastní vrchlabskou nemocnici.

Že ambulance ve Špindlerově Mlýně nijak nekonkuruje horské službě, potvrzuje náčelník krkonošských záchranářů Pavel Jirsa. „Vzájemně spolupracujeme. Lyžaře, kteří se zraní na Pláni a jejichž zranění si to vyžaduje, vozíme do Medical Pointu,“ poznamenává Jirsa.

Ve Svatém Petru novinka zlepší služby

Podobné zařízení je na českých horách úplnou novinkou. V horských střediscích vesměs fungují pouze soukromé ambulance, v nich však pacienti za ošetření platí. Většinou totiž tyto ordinace nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

„Smluvní zdravotnické zařízení, které by poskytovalo tyto služby ve skiareálu, chybělo. Je to přidaná hodnota a další zkvalitnění služeb ve Svatém Petru,“ tvrdí Lenka Holá.

Ve středisku se v zimě konají i masové akce, jako je třeba závod v běhu na lyžích Krkonošská 70 nebo bláznivý sjezd na horských kolech MTB Chinese Downhill, při kterém se po sjezdovce řítí střemhlav dolů desítky bikerů.

Medical Point bude nárazově otevřen i po konci lyžařské sezony. V létě totiž Špindlerův Mlýn hostí závody horských kol nebo velké běžecké závody.

Ošetření bude zdarma, špitál se dohodl s pojišťovnami

Ošetření v Medical Pointu je zdarma. Zařízení má uzavřené smlouvy se všemi pojišťovnami a akceptuje cestovní i evropské pojištění. MF DNES loni v létě přinesla svědectví pacientů, kteří v jediné soukromé ambulanci ve Špindlerově Mlýně zaplatili za ošetření zlomeného zápěstí a vykloubeného ramene 1 500 korun nebo za ošetření zraněného kolena 900 korun.

Podle Lenky Holé není vyloučené, že vlastník vrchlabské nemocnice v budoucnu otevře Medical Point v dalších horských střediscích.

„Tuto ambici určitě máme, a to nejen ve východních Čechách. V tuto chvíli je pro nás prioritní letošní sezona, abychom to zajeli a správně nastavili ve Špindlerově Mlýně. Jsme rádi, že máme velmi dobrou zpětnou vazbu od zdravotních pojišťoven. Když jsme je s nasmlouváním péče oslovili, okamžitě souhlasily,“ prozrazuje mluvčí.

O vánočních svátcích a novoročních oslavách v Krkonoších rapidně vzrostl počet úrazů. „Za celý týden jsme zaznamenali 185 zásahů, nejen na sjezdových tratích,“ shrnul poslední týden v roce šéf Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

S emotivním varováním ve videu přišli paraplegici, míří na lyžaře: