Aleš Loprais

Aleš Loprais | foto: BUGGYRA media

Rallye Dakar odstartovala. Lopraisova Tatra vyhrála první etapu

• 32
Aleš Loprais s kamionem Tatra vyhrál první etapu jubilejního 40. ročníku Rallye Dakar. Druhého Martina van den Brinka z Nizozemska, v jehož posádce je i mechanik Daniel Kozlovský, porazil o 22 sekund. V cíli měřeného testu je však zatím jen osmnáct kamionů.

Martin Prokop vstoupil do závodu 10. místem v kategorii automobilů. Na 31 kilometrech měřeného testu ztratil dvě minuty a čtyři sekundy na nejrychlejšího Násira Attíju z Kataru.

Mezi motocyklisty byl z Čechů nejrychlejší Ondřej Klymčiw, který v zatím neoficiálních výsledcích figuruje na 32. místě. První je obhájce prvenství Sam Sunderland z Velké Británie.

„Jelo se mi super, byla to taková rozehřívačka. Bylo tam ale pár zrádných míst. V neděli pojedeme za auty, trať bude hodně rozbitá, takže bude potřeba se hodně koncentrovat a začít pořádně mačkat. Dnes se dalo na 30 kilometrech jen hodně ztratit,“ řekl Klymčiw, který byl loni celkově jedenáctý a letos chce útočit na umístění v elitní desítce.

Účastníci slavné soutěže dnes absolvovali start v Limě a následně se vydali do Pisca. Čekalo je 272 km, z kterých byl jen zlomek měřených. Hned v úvodu se ale jelo čistě v písku a řada jezdců záhy obdržela penalizace za neprojetí kontrolních bodů. Z Čechů to potkalo například motocyklistu Jana Brabce nebo pětinásobného vítěze čtyřkolek Josefa Macháčka.

„Bohužel, dneska to nebude o výsledku - dostal jsem dvacet minut penalizace. Neprojel jsem totiž jeden bod. Etapa to byla velice zrádná, cestou mě píchla vosa. Podél tratě je šílené množství diváků, může jich být klidně přes 500 tisíc,“ uvedl Macháček, který je v kategorii devětatřicátý. Nejlepším z Čechů je zatím devátý Tomáš Kubiena.

Kamiony se na trať vydaly až jako poslední a podle předběžných výsledků začal nejrychleji Loprais. Jen sedm sekund za Van den Brinkem dojel obhájce prvenství Eduard Nikolajev z Ruska. Martin Kolomý zatím figuruje na devátém místě, Martin Macík mladší je patnáctý.

Rallye Dakar 2018

1. etapa: Lima - Pisco (272 km celkově/31 km rychlostní zkouška

Automobily: 1. Attíja, Baumel (Katar, Fr./Toyota) 21:51, 2. Ten Brinke, Perin (Niz., Fr./Toyota) -25, 3. Fuchs, Mussano (Peru, Arg./Borgward) -34, ...10. Prokop, Tománek -2:04, 45. Vaculík, Plechatý -11:33, 86. Ouředníček, Křípal (všichni ČR/Ford) -2:18:17.

Motocykly: 1. Sunderland (Brit./KTM) 20:55, 2. Van Beveren (Fr./Yamaha) -33, 3. Quintanilla (Chile/Husqvarna) -56, ...32. Klymčiw (ČR/Husqvarna) -5:24, 37. Pabiška -6:20, 45. Engel (oba ČR/KTM) -8:03, 65. Vlček (ČR/Husqvarna) -10:58, 82. Veselý (ČR/KTM) -16:58, 84. Novotná -17:54, 108. Brabec (oba ČR/Husqvarna) -2:05:00, 111. Lhotský (ČR/KTM) -2:08:31.

Čtyřkolky: 1. Casale (Chile/Yamaha) 27:32, ...9. Kubiena (ČR/Ibos) -5:00, 33. Tůma -42:39, 40. Macháček -2:17:38, 46. Roučková (všichni ČR/Yamaha) -2:28:25.

Kamiony: 1. Loprais (ČR/Tatra) 25:15, 2. Van den Brink (Niz./Renault) -22, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -29, ...9. Kolomý (ČR/Tatra) -2:25, 15. Macík (ČR/Liaz) -4:23, 25. Šoltys -21:04, 31. Vrňák (oba ČR/Tatra) -55:00, 32. R. Randýsek (ČR/MAN) -1:06:31.