Útočník San Jose Tomáš Hertl slaví svůj gól do sítě Ottawy. | foto: AP

Dva góly Hertla San Jose na výhru nestačily, Simon dvakrát asistoval

• 4
Po čtyřech zápasech bez bodu se dvěma zásahy připomněl český hokejový útočník San Jose Tomáš Hertl. Jeho produktivita však Sharks přinesla jen bod, když se po prodloužení z výsledku 6:5 radovala Ottawa. Dva body, pro změnu za asistence, si v pátek odnesl i Dominik Simon u triumfu Pittsburghu 4:0 nad Islanders. Jednu přihrávku zaznamenal i detroitský Martin Frk.

Z posledních čtyř zápasů mají hokejisté San Jose sice čtyři body ovšem hned třikrát nakonec odcházeli poraženi a ve dvou případech inkasovali šest gólů. Naposledy se jim v obraně nedařilo v pátek na ledě Ottawy.

Po dvou třetinách přitom hostující Sharks drželi nadějný stav 2:5. Dvěma zásahy se na něm podílel Tomáš Hertl (18:12, 2+0, -1, 5 střel). Nejprve v 7. minutě otevřel skóre při brejku ze hry v oslabení a v 34. minutě nachytal Craiga Andersona po výpadu zpoza brány.

Ve třetím dějství však Ottawa soupeře přestřílela 17:9 a výsledkem bylo srovnání skóre na 5:5. Prosadili se útočníci Derick Brassard, Mike Hoffman a Matt Duchene. Posledně jmenovaná posila z Colorada pak uspěla i po sedmi vteřinách prodloužení a s bilancí 2+1 byla vyhlášena první hvězdou zápasu. Zámořští novináři neopomněli ani Hertla, jenž byl třetí hvězdou.

Senators slavili výhru už bez Filipa Chlapíka, jenž byl po šesti odehraných zápasech ve čtvrtek odeslán zpět na farmu do Belleville.

Po čtvrteční domácí prohře 0:4 s Carolinou si hokejisté Pittsburghu napravili bilanci pro změnu výhrou 4:0 nad Islanders. U všech branek obhájců posledních dvou Stanley Cupů figuroval kapitán Sidney Crosby s bilancí 1+3. Dvakrát asistoval také z farmy povolaný český útočník Dominik Simon (12:55, 0+2, +3, 1 střela), jenž dostal od trenérů důvěru v elitní formaci právě vedle Crosbyho.

10. Kaše (Anaheim) 27/15 (9+6)

23letý rodák z Prahy tak v letošní sezoně naskočil do osmého zápasu za Penguins a zdvojnásobil svou produktivitu, když z předešlých partií měl na kontě rovněž dvě asistence.

Pittsburgh o výsledku rozhodl ve druhé dvacetiminutovce. Už v její první minutě brejk 2 na 1 zakončil Daniel Sprong. První asistenci si připsal Simon. V 24. minutě z přesilovky udeřil Jevgenij Malkin a druhý bod na konto Simona přibyl v 36. minutě.

Po jeho zblokované střele třetí puk za záda Jaroslava Haláka dostal Crosby díky zakončení bekhendem o tělo brankáře z ostrého úhlu od zadního mantinelu. Finální podobu skóre pak stanovil v 54. minutě svým druhým zásahem Sprong. Na svou druhou nulu sezony i kariéry v NHL potřeboval gólman Penguins Tristan Jarry 31 zákroků.

Kromě porážky byla pro Islanders špatnou zprávou také ztráta klíčového forvarda Joshe Baileyho. S 38 přihrávkami v lize druhý nejlepší tvůrce hry po Jakubu Voráčkovi z Philadelphie (40 asistencí) odstoupil kvůli zranění v dolní části těla už během první třetiny.

Přestože byla aktivnější hostující Florida, což dokumentuje i její střelecká převaha 19:40, slavili zisk dvou bodů po výsledku 4:2 domácí hokejisté Detroitu, pro které to byla už čtvrtá výhra v řadě.

Tabulky NHL

Red Wings odskočili do dvoubrankového trháku zásluhou Andrease Athanasioua a Tomáše Tatara. Na přelomu druhé a třetí třetiny však Panthers vrátili do hry Michael Matheson a Aleksander Barkov. Rozhodující akce zápasu se tak zrodila až v 49. minutě, kdy v přesilovce tvrdě pálil Martin Frk (9:48, 0+1, +/-: 0) a puk ještě tečoval Anthony Mantha. Pojistku pak přidal v 56. minutě z brejku Gustav Nyquist.

První hvězdou byl zvolen s 38 zákroky proti 40 střelám brankář vítězů Jimmy Howard. Petr Mrázek mu kryl záda ze střídačky a hostující Radim Vrbata se kvůli nemoci opět nepodíval na led.

S českými obránci Janem Ruttou a Michalem Kempným opět jen mezi náhradníky nastoupili hokejisté Chicaga v pátek proti průběžným lídrům Západní konference - nováčkovi z Vegas.

Bodování NHL

Své postavení v tabulce Golden Knights potvrzovali i na ledě vyprodané arény United Center, když si vypracovali průběžné vedení 0:2 a 1:3. Blackhawks se vzchopili až na přelomu druhé a třetí dvacetiminutovky, kdy postupně otočili skóre na 4:3 ve svůj prospěch. Závěr řádné hrací doby ale opět patřil hostům. V 46. minutě vyrovnával na 4:4 Cody Eakin a rozdílovou branku si schoval na 54. minutu s bilancí 1+2 muž zápasu - Reilly Smith.

Z českých zástupců v utkání se tentokrát bodově neprosadil domácí David Kämpf (14:26, -1, 2 střely) ani vítězný Tomáš Nosek (12:15, +/-: 0, 2 střely).

Chicago Blackhawks - Vegas Golden Knights 4:5 (1:2, 2:1, 1:2)

Branky: 18:01 Hinostroza (Saad, J. Toews), 27:53 Sharp (Pánik, Forsling), 39:07 Schmaltz (Hinostroza, Saad), 40:30 J. Toews (Hinostroza, Keith) - 04:44 Tuch (W. Karlsson, Marchessault), 15:49 Marchessault (R. Smith, Schmidt), 25:54 W. Karlsson (R. Smith, Schmidt), 45:33 Eakin (Perron), 53:53 R. Smith.

Chicago Blackhawks J. Glass (A. Forsberg) – Oesterle, Keith (A), Franson, Forsling, Seabrook (A), C. Murphy – Hinostroza, J. Toews (C), Saad – P. Kane, Schmaltz, Pánik – DeBrincat, Kämpf, Sharp – Hayden, Wingels, Bouma.

Vegas Golden Knights M. Subban (M.-A. Fleury) – Schmidt, McNabb, Engelland (A), Theodore, C. Miller, Sbisa (A) – R. Smith, W. Karlsson, Marchessault – Neal, Haula, Perron (A) – Tuch, Eakin, Leipsic – Carrier, Nosek.

Winnipeg Jets - Buffalo Sabres 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Branky: 09:28 Byfuglien (Wheeler, Laine), 15:46 Trouba (Copp, Hendricks), 26:06 Wheeler (T. Myers, Ehlers), 40:25 Little (Trouba, Morrissey) - 11:40 Scandella (Rodrigues, Pominville), 38:03 Jo. Larsson (Josefson, Ristolainen), 52:13 S. Wilson (Rodrigues, Pominville). Rozhodčí: Dwyer, Rank – Wheler, Knorr.

Winnipeg Jets Hellebuyck (S. Mason) – Trouba, Morrissey, Byfuglien (A), Chiarot, T. Myers, D. Kulikov – Laine, Wheeler (C), Connor – Ehlers, Little (A), Perreault – Armia, Lowry, Copp – Daňo, Hendricks, Matthias.

Buffalo Sabres Ch. Johnson (Lehner) – Ristolainen, Scandella, Bogosian (A), McCabe, Beaulieu, Gorges – S. Reinhart, Eichel, Girgensons – Okposo (A), R. O'Reilly (A), E. Kane – Pominville, Rodrigues, S. Wilson – Nolan, Josefson, Jo. Larsson.

Ottawa Senators - San Jose Sharks 6:5P (1:2, 1:3, 3:0 - 1:0)

Branky: 10:05 Dzingel (Mark Stone, Brassard), 24:59 Mark Stone (Hoffman, E. Karlsson), 40:26 Brassard (Mark Stone, E. Karlsson), 48:25 Duchene (B. Ryan, Hoffman), 50:48 Hoffman (Duchene, B. Ryan), 60:07 Duchene (Hoffman) - 06:29 Hertl (Couture, Burns), 12:56 M. Karlsson (J. Ryan, Hansen), 22:02 Tierney (Donskoi, Heed), 23:53 Burns (Couture, Pavelski), 33:27 Hertl (Dillon, Couture). Rozhodčí: St. Laurent, Watson – Devorski, Smith.

Ottawa Senators C. Anderson (Condon) – E. Karlsson (C), Oduya, Ceci, Phaneuf (A), Chabot, Harpur – Mark Stone (A), Brassard, Dzingel – B. Ryan, Duchene, Hoffman – Z. Smith, N. Thompson, Pyatt – Burrows, Pageau, Dumont.

San Jose Sharks Dell (M. Jones) – Burns, Dillon, Braun, Vlasic, J. Ryan, Heed – Pavelski (C), J. Thornton (A), Meier – Donskoi, Couture (A), Hertl – Labanc, Tierney, Bødker – M. Karlsson, Hansen, Goodrow.

Detroit Red Wings - Florida Panthers 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Branky: 00:42 Athanasiou (Green), 27:08 Tatar (Athanasiou, D. Larkin), 48:03 Mantha (Frk, Green), 55:22 Nyquist (Zetterberg, DeKeyser) - 39:58 Matheson (McCann), 43:19 Barkov (Huberdeau, Dadonov). Rozhodčí: Kozari, Morton – Cherrey, Kovachik. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings Howard (Mrázek) – Green, DeKeyser, Daley, Ericsson, Jensen, Kronwall (A), Ouellet – Tatar, D. Larkin, Athanasiou – Nyquist, Zetterberg (C), Bertuzzi – Helm, Nielsen, Abdelkader (A) – Frk, Mantha.

Florida Panthers Reimer (Säteri) – Ekblad (A), Yandle, Pysyk, Matheson, Petrovic, Weegar – Bjugstad, Barkov, Huberdeau – Malgin, Trocheck (A), Brickley – Dadonov, McCann, J. McGinn – Sceviour, MacKenzie (C), Haley.

New York Islanders - Pittsburgh Penguins 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Branky: 20:41 Sprong (Crosby, Simon), 23:30 Malkin (Crosby, Kessel), 35:50 Crosby (Sprong, Simon), 53:28 Sprong (J. Schultz, Crosby). Rozhodčí: Brenk, Pochmara – Cameron, Murray.

New York Islanders Halák (Greiss) – Leddy, D. Seidenberg, Pelech, Mayfield, Hickey, Pulock – Lee, Tavares (C), Jo. Bailey – Ladd (A), Barzal, Eberle – Quine, B. Nelson, Chimera – Prince, Cizikas, Clutterbuck (A).

Pittsburgh Penguins Jarry (M. Murray) – Määttä, Letang (A), Cole, J. Schultz, Hunwick, Oleksiak – Simon, Crosby (C), Sprong – Hagelin, Malkin (A), Hörnqvist – Sheary, Guentzel, Kessel – Kühnhackl, Sheahan, Reaves.