VIDEO: Sparring partnera hledám jen těžko, říká český mistr v kickboxu

  • 2
Loni podstoupil šest zápasů, všechny vyhrál. Vynesly mu dva tituly, na podzim se stal mistrem světa organizace WACO, ještě předtím českým národním šampionem téže organizace. Má to i své minusy, sehnat partnery pro sparring je pro Daniela Škvora oříšek.

Poslední dobou závodíte v těžké váze, máte 105 kilo. Je vaše váhová kategorie omezená směrem nahoru? Může proti vám nastoupit borec, který má o pět deset kilo víc?
Záleží na pořádající organizaci, některé mají kategorie rozdělené do 120 kilo a nad, některé jsou bez limitu. Například můj soupeř, proti kterému jsem vybojoval titul mistra světa WACO, měl 120 kilogramů, Byl to velký Srb.

Vyšší váha mu ale nepomohla.
Byl pomalejší, ale na druhou stranu zase valivý, těžký. Měl úder. Záleží, jak s tím člověk umí naložit, to je důležité.

V MMA světě je obvyklou praktickou odvodňování. Jak je to v kickboxu?
Některý kluci to dělají, i já to dřív dělal. Ale není to zdravé. Žene vás to nazpátek. Vybudujete si kondici, sílu, držíte si nějakou hmotu – a tímhle shazováním to všechno zase posouváte nazpátek. Tak to prostě je. Ono to přišlo z UFC, ze světa MMA, kde ti frajeři mají jeden dva zápasy za rok, mají za to strašné prachy, dostávají 100, 200, 300milionové odměny v dolarech, mají týmy doktorů, je to úplně něco jiného než naše evropská úroveň. A naši kluci se to snaží dělat stejně jako oni, na každý svůj amatérský zápas, co měsíc nebo dva. To je úplný nesmysl. A trenéři by jim to měli zakazovat. Takový je můj postoj.

Celý rozhovor na Óčko Drive

Daniel Škvor bude jedním z hostů pořadu Drive televize Óčko v neděli 7. ledna ve 22:00 hodin. Povídat si s ním bude Jakub Buba Ouvín.

Patříte ke špičce. Máte vůbec s kým trénovat? Jak řešíte sparringy, máte kluky, kteří vám stačí?
Jsou tu, musíme se ale sjíždět. Je to složité. V Praze je to těžké, protože můj trenér Ondřej „Spejbl“ Hutník je hodně dobrý, ale váhově už jsem silnější. A on se hlavně musí věnovat trenéřině a rodině, ne se s námi furt štípat v ringu. Asi nejlepší těžká váha je Tomáš Hron z Brna, náš kamarád. Ten je v Evropě úplně top třída. Spolupracujeme s ním, je to super, ale samozřejmě se to nedá dělat každý den. A potom jezdíme na přípravné kempy, například do Nizozemska. A na sparringy se k nám sjíždějí kluci z republiky.

Co přechod do MMA? Hodně borců z K1 tam odlevitovalo. Nemáte to v plánu též?
MMA mě baví, líbí se mi. Ale zatím jsme v K1 fakt dobří, na úrovni – a česká MMA scéna se s kickboxerskou pořád nedá srovnat. Naše špička v kickboxu je v Evropě pořád výš než MMA zápasníci. A z kickboxu mám pořád nabídky na zápasy, pořád mě chce někdo vidět. Uvidíme. Chci si to ze srandy vyzkoušet, ale jestli z toho může být něco vážnějšího…? Ale samozřejmě, MMA svět je větší, jsou tam štědřejší sponzoři, jde to strašně rychle nahoru. Jenže mi je osmadvacet. A v MMA jde věk dolů, kluci začínají v šesti letech, chodí na judo, na zápas, dnes už to je komplexní sport, není to jako dřív, že to byli dva rváči.