Regionální rada zprávu OLAF nedostala, nemá prý o čem jednat

  • 9
Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy bude jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování 16. ledna. Uvedla to hejtmanka kraje Jaroslava Jermanová Pokorná.

„Body jednání jsou jasné – jednat o vyřazení projektu podporované ROP na základě doporučení Ministerstva financí a poskytnutí informací o závěrech tzv. OLAFu,“ řekla hejtmanka.

Během pondělka by měla přijít členům výboru pozvánka na jednání a podklady dostanou sedm dní před konáním výboru.

„Přípravu podkladů bude připravovat úřad,“ sdělila Pokorná Jermanová. „My se při poskytování té zprávy budeme řídit doporučením Nejvyššího státního zastupitelství a Ministerstva financí,“ dodal ředitel úřadu regionální rady Kamil Munia.

To tedy znamená, že členové rady dostanou jen čtyřodstavcové shrnutí, nikoliv celou zprávu.

Na otázku, zda má hejtmanka zprávu k dispozici a zda si o ni žádala odpověděla, že ji nemá, nežádala o ni a nechce ji vidět do té doby, než ji uvidí i všichni ostatní. Kamil Munia se s ní naopak možnost seznámit měl. „Zpráva nám byla poslána na úřad regionální rady a tu zprávu mám a budeme po těch analýzách a překladech činit následné kroky. Měl jsem již možnost se s ní seznámit,“ dodal.

Munia před Silvestrem členu výboru Věslavu Michalikovi (STAN) údajně řekl, že zprávu OLAF uvolní hned, jak bude předložena. „Když jsem s ním hovořil ve čtvrtek dopoledne, tak mě ujistil, že bude součástí materiálů, které dostaneme jako podklady na jednání výboru. Takže budeme mít deset dní na to, abychom se s tím seznámili,“ uvedl Michalik. Nakonec se ale prý dozvěděl, že výboru mají stačit informace zveřejněné ministerstvem financí. „My s tím nesouhlasíme, nevidím důvod, abychom jednali o vyjmutí,“ dodal Michalik.

Zprávu požaduje také člen výboru za ODS Michael Pánek, který tvrdí, že mu ji Munia odmítl vydat na příkaz hejtmanky. Pokorná Jermanová i Munia to ale už ve čtvrtek odmítli. „Obrátila jsem se na ředitele Úřadu regionální rady ROP Střední Čechy už před koncem roku, abych se s dokumentem mohla seznámit. Bohužel jsem jej zatím neobdržela,“ vyjádřila se podobně další členka výboru za ODS Jana Poláková.

Pokud úřady vyjmou projekty z evropského financování umožní jim to na tyto projekty pohlížet jako na národní dotace a byly již předfinancovány ze státního rozpočtu, a fakticky tak nenastane změna financování. Vyjmutí projektů umožní, aby ČR od komise obdržela maximální možnou sumu peněz, kterou pro příslušný operační program mohla z EU obdržet. 

Po příjemcích dotace v případě prokázání protiprávního jednání bude prostředky vymáhat poskytovatel dotace. Ve středních Čechách se to týká Čapího hnízda a menšího projektu na Mladoboleslavsku.

Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádá Sněmovnu o jeho vydání. Ministerstvo financí navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Ve Středních Čechách se to týká Čapího hnízda a menšího projektu na Mladoboleslavsku. 

Opozice žádá o svolání výboru v co nejkratším termínu, tedy 15.ledna. Hejtmanka už ve čtvrtek oznámila, že výbor by se v polovině měsíce skutečně mohl sejít. Podle ní není důvod věc protahovat.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo?

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.