Juan Carlos Navarro (vpravo) z Barcelony v souboji s Kylem Hinesem z CSKA...

Juan Carlos Navarro (vpravo) z Barcelony v souboji s Kylem Hinesem z CSKA Moskva. | foto: Euroleague.net

Barcelona okovů zbavená. Katalánci rozebrali i nejlepší tým Evropy

• 0
Přechod do nového roku zvládají na jedničku. Basketbalisté FC Barcelona se oklepali z krize a v 16. kole Euroligy nedali mnoho šancí vedoucímu CSKA Moskva. Přehráli ho jednoznačným skóre 85:72.

Ještě před vánočními svátky Barcelona málem vyhazovala kouče Sita Alonsa, výhra se Žalgisem Kaunas ale vše změnila. V lize si Katalánci po Vánocích poradili s Fuenlabradou (101:74) i se San Sebastián Gipuzkoa (101:77) a nyní zvládli také výzvu největší v podobě CSKA

Barcelonu nyní zdobí kolektivní hra, na 32 tref si zapsala 24 asistencí. Už po první čtvrtině vedla 25:17 a na startu do druhého poločasu náskok ještě navýšila na 20 bodů.

Mezi pěticí dvouciferných střelců vítězného týmu byl tím nejlepším Petteri Koponen s 13 body, Thomas Heurtel dodal 12 bodů (a osm asistencí), Pierre Oriola 11 bodů a Juan Carlos Navarro s Adámem Hangou po 10 bodech.

CSKA naopak nestačilo 23 bodů a šest asistencí Nanda De Cola, Kyle Hines ho doplnil 10 body, na devět se dostali Sergio Rodriguez a Cory Higgins.

Panathinaikos Atény zůstává i po 16. kole doma neporažený. V hale OAKA vyhrál osmý zápas za sebou, když Anadolu Efes Istanbul porazil 90:79 a udrží si pozici v nejlepší čtyřce. O výhře rozhodl už v první čtvrtině.

Sestřih ze zápasu Barcelona - CSKA:

Velký večer prožil Nick Calathes. Prostovlasý rozehrávač se do sestavy domácího Panathinaikosu vrátil po zranění ramene, avšak se 17 body a devíti asistencemi byl jasně nejlepším mužem zápasu. Nikos Pappas mu pomohl 16 body a James Gist zvládl 10 bodů a pět doskoků.

Turecké Anadolu řeší na přelomu roku hlavně samo sebe. Nastoupit nemohl skvělý střelec Errick McCollum a Ricky Ledo, jenž je jednou nohou z klubu pryč, odehrál jen necelou minutu. Nevedlo se Vladimiru Štimacovi, autoru čtyř bodů.

Naopak Josh Adams, o kterém se hovořilo v souvislosti s přestupem do Besiktase, má za sebou nejlepší zápas sezony, když nastřílel 20 bodů. Brock Motum dodal 14 bodů, Krunoslav Simon zvládl 13 bodů a Bryant Dunston je podpořil 12 body a osmi doskoky.

Prestižní a zároveň pikantní střetnutí mezi Málagou a Valencií skončilo vítězstvím hostů 85:83. Čtyři sekundy před koncem dokonal obrat Erick Green z trestných hodů, rozpoutal tím radost mezi oranžovými a smutek mezi zelenými.

Toto malé španělské derby je reprízou posledního finále Eurocupu, oba týmy se navíc v tomto kalendářním roce utkaly už podruhé. V úterý se v rámci španělské ligy radovala Málaga 74:67.

O dva dny později tomu mohlo být podobně, ve 23. minutě vedl celek z Andalusie 56:39, hosté ovšem zapnuli a v průběhu čtvrté části otočili na 76:74. V koncovce pak měli více štěstí - i proto, že závěrečný pokus Jamese Feldeina na vyrovnání v koši neskončil.

Sestřih ze zápasu Málaga - Valencie:

Valencii za druhou výhrou v řadě táhli nečekaní střelci. Rafa Martinez zapsal 17 bodů, Alberto Abalde přidal 16 bodů a Sam Van Rossom stihl 15 bodů plus sedm asistencí. Tibor Pleiss nastřádal 12 bodů a osm doskoků. Green zvládl jen šest bodů - i tak se stal hrdinou koncovky.

Domácí Málaga měla nejlepšího střelce v hale (Nemajna Nedovič - 23 bodů), jejím mužem číslo dva byl Ray McCallum s 10 body a sedmi asistencemi.