Rysice Laura, kterou loni v říjnu střelil v Beskydech neznámý pytlák. | foto: Dana Bartošová

Rysici v Beskydech postřelil pytlák, pak uhynula na otravu organismu

  • 24
Rysice Laura, kterou našli loni v říjnu mrtvou u horské obce Ostravice pod Lysou horou v Beskydech, se nejspíš stala terčem pytláka. Pitva potvrdila, že zvíře mělo ránu na noze, které zhnisala, samice pak zemřela na celkovou otravu organismu.

Pitvu zvířete provedla Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně. Rysici se podařilo díky snímkům z fotopastí Hnutí Duha identifikovat jako Lauru.

V době, kdy zahynula, měla dvě mláďata. Ta jsou ještě mladá na to, aby byla schopná sama lovit, takže není jasné, jestli přežijí zimu. Ochránci přírody nemají věrohodné aktuální informace, že se koťata v širším okolí Lysé hory stále pohybují.

V Beskydech uhynula rysí samice Laura

Pro beskydskou populaci rysa ostrovida je smrt Laury velmi citelnou ztrátou i z toho důvodu, že je to už druhá uhynulá samice, která vodila nebo mohla porodit mláďata.

Tělo březí samičky Lenky se našlo loni v dubnu v kolejišti železniční trati v Mořkově. Přestože přímou příčinou její smrti nebylo střelné zranění, v podkožním tuku se našly drobné úlomky olova svědčící o střelbě v minulosti.

„Střílet na rysa, potažmo na rysici s mláďaty, je nejen proti zákonu o myslivosti, ale především proti morálce a etice myslivce,“ uvedl Martin Mati, myslivec a lektor okresního mysliveckého spolku ve Frýdku-Místku.

„Právě myslivecká etika, morálka a úcta ke zvěři je to, co dělá z pouhého lovce myslivce. Pokud opravdu někdo na rysici střílel, nemůže být považován za myslivce, nýbrž za pytláka,“ dodal Mati.

Laura musela velice trpět, pytlákovi hrozí až tři roky vězení

Podle koordinátora monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha Olomouc Miroslava Kutala musela Laura kvůli střelnému zranění velmi trpět. V době nálezu vážila sotva deset kilogramů.

„Nebyla schopna ulovit kořist ani se postarat o svá mláďata. Její smrt je pro beskydskou populaci velkou ztrátou i proto, že Lauřina mláďata byla po dlouhé době první koťata, která jsme v okolí Lysé hory zaznamenali,“ podotkl Kutal.

Podle zákona o ochraně přírody a krajiny hrozí fyzické osobě za usmrcení zvláště chráněného živočicha pokuta až sto tisíc korun. Takové jednání by ale také mohlo být posouzeno jako trestný čin podle trestního zákoníku. V takovém případě hrozí pachateli až tříleté vězení.

„Rysů žije v Beskydech kolem deseti, a tak je ztráta každého zvířete, zejména samice, opravdu citelná. Rys ostrovid je kriticky ohroženým druhem a za jeho zastřelení hrozí citelný postih,“ řekla Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Samičku Lauru zachytila fotopast, když měla deset měsíců.

„Podáváme proto trestní oznámení na neznámého pachatele a požádáme policii, aby nás informovala o průběhu vyšetřování. Věříme, že pokud se podaří střelce dopadnout, bude to působit na ostatní pytláky jako výstraha,“ poznamenala Bartošová.

Z dosavadních zkušeností v Beskydech je zřejmé, že pytláctví na vzácných šelmách stále pokračuje. „V dnešní době je opravdu nepochopitelné, že někdo střelí takové krásné a chráněné zvíře a navíc matku mláďat,“ podotkla Bartošová. 

V celé České republice žije přibližně sedmdesát až osmdesát rysů. Hlavní příčinou, proč počty stagnují nebo se dokonce snižují, jsou střety s dopravními prostředky a pytláctví.

Archivní video zachycující rysí rodinku v Beskydech

7. ledna 2017