Schillerová navrhne vyjmout Čapí hnízdo z projektů placených EU

  • 1546
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vyjmout farmu Čapí hnízdo z projektů financovaných z evropských fondů. Ve středu to oznámila novinářům. Zprávu OLAF prý nečetla, podle ní ji má velmi omezený počet úředníků ministerstva.

Do konce týdne podle Schillerové ministerstvo financí oznámí svůj postoj příslušným institucím, mezi nimi například ROP Střední Čechy, který dotaci na projekt v srpnu 2008 schválil.

„Můj názor je, že budeme spíše navrhovat to vyčlenění,“ řekla ministryně. Evropská komise takový postup doporučila v dopise z 18. prosince. „Tento dopis bereme velmi vážně,“ podotkla Schillerová.

Projektem se zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), doporučení z jeho závěrečné zprávy nyní zkoumá Evropská komise. České úřady zprávu zatím nezveřejnily.

Schillerová uvedla, že resort obdržel řadu žádostí od občanů a institucí o zveřejnění zprávy OLAF podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Městské státní zastupitelství v Praze ale zveřejnění zprávy nedoporučilo, protože by to mohlo ohrozit probíhající trestní řízení. Ministryně toto stanovisko považuje za klíčové. Rozhodnutí o případném zveřejnění vydá ministerstvo také do konce tohoto týdne.

Z informací, které o zprávě OLAF shromáždil server Neovlivni.cz, podle něj vyplývá například to, že v žádosti o dotaci byly nepravdivé údaje. OLAF je prý přesvědčen, že Čapí hnízdo patřilo ve skutečnosti do Babišova holdingu Agrofert, a nikoli jeho dětem. Porušeny byly údajně právní předpisy ČR i Evropské unie. Podle zprávy OLAF neměla farma na dotaci vůbec nárok, tvrdí server. EU má prý dotaci vymáhat zpět a české policii doporučuje OLAF případ důsledně vyšetřit.

Dotace neměla být proplacena, řekl Kalousek

Předseda klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek novinářům řekl, že si zprávu OLAF mohl přečíst, ale nemá ji k dispozici. Pokud by ji měl, pak by ji prý zveřejnil. Člověka, který mu ji dal přečíst, nechce vystavit riziku.

„Ta zpráva jasně konstatuje, že dotace byla vylákána na základě nepravdivých údajů žadatele a že ta dotace neměla být nikdy proplacena. Je tam tedy doporučení Evropské komisi, aby se na tom EU nepodílela, aby si to zaplatil ten členský stát a ten členský stát aby si to sám také trestně stíhal,“ řekl. Materiál podle něj nebyl tajný. „To je prostě zpráva OLAF a žádnému stupni utajení nepodléhá,“ dodal.

Schillerová prý zprávu OLAF nečetla, má ji podle ní velmi omezený počet úředníků ministerstva. Sama si nechala udělat jen stručnou rešerši. „Vyplývá mně z ní, že OLAF ukončil šetření, udělal určité doporučující závěry, které zaslal Evropské komisi. Je potom její věcí, jak se k tomu postaví,“ dodala Schillerová. Zdůraznila, že komise doporučila vyjmout Čapí hnízdo z evropských fondů ještě před zprávou OLAF.

Ředitel pražské policie odmítá zásah do vyšetřování

Pražská policie se ohradila proti snaze „některých médií i jednotlivců" zdiskreditovat a znevěrohodnit hlavního vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila:

„Již v polovině srpna jsem byl nepříjemně zaskočen snahou některých osob o zpochybnění nezávislosti policejního vyšetřování této kauzy, kdy tyto osoby pro dosažení svých cílů neváhaly zneužít i některá média či sociální sítě. Nyní, po několika měsících, se situace evidentně opakuje. Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo, který dlouhodobě patří mezi nejzkušenější pracovníky odboru hospodářské kriminality, je opět stavěn do negativního světla v souvislosti s vyšetřováním jiných kauz. Proti těmto snahám o diskreditaci a znevěrohodnění hlavního vyšetřovatele se důrazně ohrazuji. Znovu zdůrazňuji, že pražská policie byla a je apolitická a řídí se výhradně zákony této země. V případě vyšetřování samotné kauzy Čapí hnízdo kriminalisté pracují v souladu s trestním řádem a pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze. Vzhledem k této skutečnosti proto absolutně vylučuji jakýkoli politický zásah do vyšetřování a odmítám spekulace o nezákonnosti postupu policejního orgánu,“ uvedl ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Miloš Trojánek.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila česká policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádá o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu. Celkem bylo obviněno 11 lidí, mezi nimi i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Babiš v úterý uvedl, že jeho bývalá společnost Agrofert podala kvůli vyšetřování, které vedl Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), i stížnost k evropskému ombudsmanovi. Zprávu OLAF, která už dorazila do České republiky, údajně Babiš nečetl ani ji číst nehodlá.

Zveřejnění zprávy OLAF je na ministerstvu financí, řekl Andrej Babiš (2.1.2018):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue