Youtuber natáčel oběšence v japonském „lese sebevrahů“. Teď se kaje

  • 117
Americký youtuber Logan Paul natočil v japonském lese Aokigahara oběšeného sebevraha a záběry vystavil na svůj internetový účet. Místo nadšených reakcí však sklidil ostrou kritiku nejen od svých fanoušků, ale i veřejnosti. Nyní se za svou chybu kaje, mnozí mu však jeho omluvu nevěří.

Dvaadvacetiletá hvězda americké youtuberské komunity s patnácti miliony fanoušků se na úpatí hory Fudži vydala s kamarády, s nimiž také oběšeného muže našla. Nejednalo se přitom o překvapivý objev – les Aokigahara je vyhledávaný lidmi, kteří se rozhodli ukončit svůj život; podél cest jsou dokonce umístěny cedule, jež na takové návštěvníky apelují, aby mysleli na svou rodinu a vyhledali odbornou pomoc.

Paul viselce začal natáčet a záběry posléze umístil na svůj kanál. Na videu, které od neděle viděly miliony lidí a které už bylo smazáno, kritikům podle AP nejvíc vadilo, že se nejprve šokovaný youtuber po chvíli začal smát a vtipkovat na adresu mrtvého muže. V komentářích označovali uživatelé jeho příspěvek za nechutný a neuctivý. Více než 45 tisíc lidí pak podepsalo petici za úplné smazání Paulova účtu na Youtube.

„Nejhorší na tom je, že jeho základnu fanoušků tvoří malé děti. Ty viděly, jak se jejich idol směje někomu, kdo ukončil svůj život. Spodina společnosti,“ odsoudil na Twitteru youtuberovo vysílání jeden z rozhořčených uživatelů.

Kritiku sklidil Paul i mezi samotnými Japonci, kteří jeho počínání označovali za hloupé a nabádali, aby se podobné nálezy místo nejapných žertů staly předmětem k zamyšlení nad vysokým počtem sebevražd v zemi. Youtuber se ostatně bránil, že právě na tento problém chtěl svým videem upozornit, nečekal však takový „monzun negativity“.

Paul v úterý označil zveřejnění videa za chybu v úsudku a omluvil se. „Nečekám, že mi bude odpuštěno. Jednoduše se chci omluvit,“ uvedl s tím, že jeho reakce byly upřímné a nefiltrované, protože nečekal, co v lese objeví. 

„Nikdy jsem to video neměl zveřejnit, měl jsem vypnout kameru. Spoustu věcí jsem měl udělat jinak, jenže neudělal. Z hloubi srdce je mi to líto. Jsem ze sebe znechucený a zklamaný,“ dodal. Svou lítost adresoval také rodině sebevraha, jehož totožnost podle stanice BBC není známa.

Část Paulových kritiků však nevěří v jeho naivitu a považuje slova lítosti za falešná. Podle nich youtuber dobře věděl, co dělá, a rozhodl se z neštěstí druhého vytěžit kapitál v podobě sledovanosti na internetu.

02.ledna 2018 v 06:58, příspěvek archivován: 03.ledna 2018 v 12:40

Logan Paul knew what he was doing. He’s not “sorry”. He disrespected that suicide victim, people with mental illnesses and Japan. Japan has one of the highest suicide rates in the world. He knew what he was doing and I’m disgusted.

Lesní rezervace Aokigahara je podle mytologie tradičním „sídlem zlých duchů“ a sebevrahy láká odnepaměti. Základ pochybné tradice byl položen v sedmnáctém století, kdy zde komunity v rámci obřadu ubasute odkládaly nepotřebné staré a nemocné. Ti se z bludiště skalisek a lesního porostu už nikdy nedostali zpět do civilizace. Začátkem jednadvacátého století však počet zjištěných sebevražd v lokalitě prudce vzrostl.

Fotogalerie

V roce 2010 zaznamenala policie na dvě stě pokusů o sebevraždu, z toho 54 dokonaných (viz Most mrtvých duší i aktivní sopka: místa, která přitahují sebevrahy). Trend podle médií souvisí s ekonomickým cyklem – „hlavní sezóna“ začíná na konci japonského fiskálního roku, tedy v březnu.

Japonsko patří mezi země s nejvyšší mírou sebevražd mezi vyspělými národy a ročně řeší kolem 21 tisíc případů, uvádějí statistiky japonské vlády. Mezi nejčastější důvody patří deprese, finanční problémy či velký pracovní tlak.

Agentura AP připomíná, že sebevražda je v japonské společnosti tradičním prostředkem, jak řešit nepřekonatelné potíže. Vychází ze starobylého kodexu samurajské cti bušidó, který učí, že si lze zachránit čest dobrovolným odchodem ze života.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video