Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku | foto: Michal Šula, MAFRA

Europoslanec Zdechovský žádá o závěry OLAF, téma chce probrat i ve výboru

  • 792
Europoslanec Tomáš Zdechovský zažádal o závěry Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) v případu farmy Čapí hnízdo. Věří, že mu úřad vyhoví. Výsledky šetření chce také zařadit na program jednání Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu.

„Zažádali jsme o závěry vyšetřování tak, abychom dodrželi požadavek státního zastupitelství,“ sdělil iDNES.cz Zdechovský (KDU-ČSL). Právě Městské státní zastupitelství v Praze v úterý odmítlo zprávu OLAF zveřejnit s vysvětlením, aby nedošlo k maření trestního řízení.

Veřejnost se o jejím obsahu zatím nedozvěděla ani od jiných úřadů. Ministerstvo financí, které vede Babišova ministryně Alena Schillerová, váhá, zda a jak o výsledcích šetření informovat.

Je však možné, že důležitý verdikt, jak to bylo s Čapím hnízdem, se nakonec ven dostane například od zákonodárců. Zdechovský sice tvrdí, že bude postupovat podle práva, bude konzultovat s Nejvyšším státním zastupitelstvím, Evropskou komisí i OLAFem, ale dodává, že v obecné rovině jsou vždy závěry OLAF zveřejněny.

Poslanec českého parlamentu Miroslav Kalousek (TOP 09) už v úterý na svůj Twitter napsal, že zprávu četl a že „jasně formuluje fakt, že byl spáchán kriminální čin a úřad doporučuje Evropské komisi 100% korekce.“

Naopak premiér Andrej Babiš (ANO), jehož se vyšetřování přímo týká, řekl, že se s ní neseznámil a ani to nehodlá udělat. Agrofert, který je nyní zaparkovaný v Babišově svěřenském fondu, oznámil, že loni si na postup OLAFu stěžoval a podal i žalobu.

Závěry úřadu se budou možná z iniciativy Zdechovského zabývat europoslanci Výboru pro rozpočtovou kontrolu. „Aby přestaly kolem zprávy vznikat mýty a nesmysly, které se v Česku šíří. Postup EU byl ve všech podobných případech transparentní a demokratický. Proto věříme, že tak bude postupovat i v případě kauzy Čapího hnízda,“ dodal europoslanec.

Dotací pro Čapí hnízdo řeší i česká policie. V případu byl obviněn premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

Poté, co v říjnových volbách oba politici znovu získali poslaneckou imunitu, však policie jejich stíhání přerušila. Obvinění stále čelí dalších devět lidí, včetně manželky premiéra Moniky Babišové. Policie znovu o Babišovo a Faltýnkovo vydání požádala koncem listopadu. Žádostí se nyní zabývá sněmovní mandátový a imunitní výbor.

2. ledna 2018

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video