Radek Faksa (uprostřed) z Dallasu se raduje se spoluhráčem Tylerem Pitlickem z...

Radek Faksa (uprostřed) z Dallasu se raduje se spoluhráčem Tylerem Pitlickem z gólu v zápase se San Jose. | foto: AP

Útočník Faksa v NHL pomohl třemi asistencemi k výhře Dallasu

• 20
Český hokejový útočník Radek Faksa prožil na Silvestra druhý tříbodový večer v sezoně NHL. Třemi asistencemi přispěl k hladké výhře Dallasu nad San Jose (6:0) a stal se druhou hvězdou utkání. Opavský rodák bodoval poprvé po devíti duelech.

Třiadvacetiletý Faksa na konci listopadu vsítil do branky Vegas Golden Knights první hattrick v kariéře, na který mu stačilo pouhých šest minut a 46 vteřin.

Střelecký účet Dallasu v souboji se San Jose otevřel v sedmé minutě švédský obránce John Klingberg. Stars se do konce třetiny povedlo náskok zvýšit. Faksa uspěl na vhazování a puku se ujal Tyler Pitlick, který střelou z mezikruží překonal brankáře Martina Jonese.

V prostřední části přidali Stars další dvě branky. Na trefě zadáka Stephena Johnse se podílel Faksa a v polovině zápasu se prosadil Tyler Seguin. V závěrečném dějství texaské mužstvo skórovalo v 52. minutě dvakrát v rozmezí padesáti vteřin. Nejdříve se prosadil centr Devin Shore a poté znovu Pitlick po Faksově nahrávce.

Gólman Ben Bishop vychytal čtvrté čisté konto v ročníku. Dallas zvítězil počtvrté z uplynulých pěti duelů, San Jose neuspělo po třech výhrách za sebou. „Hodně si teď věříme a navíc hrajeme opravdu dobře,“ prohlásil Klingberg.

Podle trenéra Sharks Petera DeBoera si Dallas zasloužil vyhrát. „Od úvodního vhazování byli hladovějším týmem. Prvním střídáním udali tón zápasu. Odpověděli jsme až ve druhé třetině, ale to už jsme prohrávali o dvě branky,“ uvedl DeBoer.

Útočník William Karlsson třemi góly a asistencí přispěl k rozšíření vítězné série Vegas na sedm utkání. Golden Knights přestříleli Toronto 6:3 a vévodí Západní konferenci. Čtyřiadvacetiletý Švéd zaznamenal první hattrick v historii klubu.

„Vegas mi dalo šanci. Hraju dobře, mám vedle sebe Reilleyho Smithe a Jonathana Marchessaulta, kteří mi to usnadňují,“ řekl Karlsson, který je s 20 brankami nejlepším střelcem mužstva. Přitom v předchozích dvou sezonách v dresu Columbusu dal dohromady 15 gólů.

NHL v číslech

Nevadské mužstvo vedlo 3:0 a 4:1, ale nejlepší nováček minulé sezony Auston Matthews dvěma brankami na přelomu druhé a třetí třetiny utkání zdramatizoval. Klid na hokejky Vegas vrátil Marchessault a vítězství pojistil trefou při power play hostů Karlsson. Golden Knights tak zakončili prosinec s bilancí jedenácti výher a pouhých dvou porážek, z nichž jedna navíc přišla až po samostatných nájezdech.

Jaromír Jágr nebodoval v sedmém zápase v řadě, Calgary však zdolalo Chicago 4:3 v prodloužení. Flames už v 26. minutě vedli 3:0, dvěma přesilovkovými zásahy se na tříbrankovém náskoku podílel dvacetiletý forvard Matthew Tkachuk.

Blackhawks se ještě ve druhé třetině díky dvěma gólům během 56 sekund vrátili do hry a vyrovnání zařídil v 59. minutě útočník Brandon Saad. Výhru na stranu kanadského týmu strhl po 52 vteřinách nastaveného času kapitán Mark Giordano.

Výsledky NHL

Vegas Golden Knights - Toronto Maple Leafs 6:3 (3:0, 1:2, 2:1)

Branky: 02:24 Bellemare (Tuch), 04:17 W. Karlsson (R. Smith, Engelland), 13:24 Haula (Perron), 28:26 W. Karlsson (Marchessault), 46:11 Marchessault (W. Karlsson, Theodore), 58:24 W. Karlsson (R. Smith) - 25:07 Marleau (Co. Brown, Komarov), 39:12 Matthews (Hyman), 40:37 Matthews (Rielly, W. Nylander). Rozhodčí: Charron, Hanson – Shewchyk, Daisy. Diváci: 18118.

Vegas Golden Knights M. Subban (M.-A. Fleury) – Schmidt, McNabb (A), Theodore, Engelland (A), C. Miller, Merrill – R. Smith, W. Karlsson, Marchessault – Neal, Haula, Perron (A) – Tuch, Eakin, Leipsic – Nosek, Bellemare, O. Lindberg.

Toronto Maple Leafs Andersen (Pickard) – Hainsey, Rielly (A), Gardiner, Marinčin, R. Polák, Borgman – W. Nylander, Matthews, Hyman – Marner, Bozak (A), J. van Riemsdyk – Komarov (A), Marleau, Leivo – Co. Brown, D. Moore, M. Martin.

Anaheim Ducks - Arizona Coyotes 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)

Branky: 04:02 Rakell (Vermette, Getzlaf), 11:47 Rakell (Getzlaf, Vermette), 51:51 Fowler (Silfverberg, Kesler), 57:13 Silfverberg (Fowler, Gibson), 59:10 Vermette (Kesler, Bieksa) - 11:04 Perlini (Goligoski), 46:52 Keller (Stepan). Rozhodčí: Sutherland, Nicholson – Pancich, Wheler. Diváci: 17 174.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Manson, H. Lindholm, Bieksa, Fowler, Montour, Beauchemin – O. Kaše, Getzlaf, Rakell – Wagner, Kesler, Cogliano – Silfverberg, Henrique, D. Grant – L. Shaw, Vermette, N. Ritchie.

Arizona Coyotes Raanta (Wedgewood) – Demers, Ekman-Larsson, Goligoski, Chychrun, L. Schenn, Connauton – Rieder, Stepan, Perlini – Fischer, Domi, Keller – Archibald, Dvorak, Crouse – Duclair, Cousins, Martinook.

Columbus Blue Jackets - Tampa Bay Lightning 0:5 (0:0, 0:4, 0:1)

Branky: 21:22 T. Johnson (B. Point, Sergačjov), 24:49 T. Johnson (B. Point, Sergačjov), 27:53 Kučerov (Naměstnikov), 28:45 Conacher (Gourde, Hedman), 50:35 Stamkos (Hedman, Kučerov). Rozhodčí: Tom Kowal, Dean Morton – Tim Nowak, Travis Gawryletz. Diváci: 18 878.

Columbus Blue Jackets Korpisalo (Bobrovskij) – Werenski, S. Jones, J. Johnson (A), D. Savard, Harrington, Nutivaara – Panarin, Dubois, J. Anderson – Jenner (A), N. Foligno (C), Bjorkstrand – Milano, Sedlák, Calvert – Motte, Schroeder, Hännikäinen.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Hedman, Dotchin, Sergačjov, Strålman, Coburn (A), Girardi – Naměstnikov, Stamkos (C), Kučerov – Palát (A), B. Point, T. Johnson – Killorn, Gourde, Conacher – Kunitz, Paquette, J.T. Brown.

Calgary Flames - Chicago Blackhawks 4:3P (1:0, 2:2, 0:1 - 1:0)

Branky: 19:59 Tkachuk (Monahan, Giordano), 24:42 Tkachuk (J. Gaudreau, Backlund), 25:47 Monahan (J. Gaudreau, Brodie), 60:52 Giordano (Backlund) - 28:37 Oesterle (Saad, Hinostroza), 29:33 J. Toews (Oesterle), 58:14 Saad (J. Toews). Rozhodčí: Jackson, Schlenker – Cormier, Gibbons. Diváci: 19 289.

Calgary Flames M. Smith (Rittich) – D. Hamilton, Giordano (C), Hamonic, Brodie, Stone, Kulak – Ferland, Monahan (A), J. Gaudreau – Jágr, Backlund, Tkachuk – Hathaway, Jankowski, S. Bennett – Brouwer (A), Stajan, Mangiapane.

Chicago Blackhawks J. Glass (A. Forsberg) – Oesterle, Keith (A), Seabrook (A), C. Murphy, Franson, Kempný – Pánik, J. Toews (C), Saad – P. Kane, Schmaltz, Hartman – Hinostroza, Kämpf, DeBrincat – Hayden, Wingels, Bouma.

Detroit Red Wings - Pittsburgh Penguins 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 11:31 Nyquist (Zetterberg, Bertuzzi), 20:59 D. Larkin (Tatar, Daley), 35:18 Nielsen (Helm, Green), 56:34 Nyquist (Bertuzzi, Zetterberg) - 28:04 Malkin (Kessel, Määttä). Rozhodčí: Graham Skilliter, Ian Walsh – Ryan Galloway, Andrew Smith.

Detroit Red Wings Howard (Mrázek) – Daley, Ericsson, Green (C), DeKeyser, Jensen, Kronwall – Bertuzzi, Zetterberg, Nyquist – Athanasiou, D. Larkin (A), Tatar (A) – Abdelkader, Helm, Nielsen – Booth, Frk, Witkowski.

Pittsburgh Penguins M. Murray (Jarry) – Hunwick, Dumoulin (C), Corrado (A), Määttä, Oleksiak, Cole – Crosby, Hörnqvist, Guentzel (A) – Kessel, Hagelin, Malkin – Sheahan, Sheary, Reaves – Rowney, Kühnhackl, Sprong.

Colorado Avalanche - New York Islanders 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Branky: 09:31 Nemeth (Andrighetto, Kerfoot), 25:25 Nieto (Söderberg, Comeau), 32:30 Söderberg (C. Wilson, E. Johnson), 36:35 Landeskog (MacKinnon, Girard), 38:24 Landeskog (MacKinnon, Girard), 53:04 E. Johnson (Landeskog, MacKinnon) - 52:24 Jo. Bailey (B. Nelson, Mayfield). Rozhodčí: Kozari, Rooney – Rody, Knorr. Diváci: 17 461.

Colorado Avalanche J. Bernier (Varlamov) – E. Johnson (A), Zadorov, Barberio, Nemeth, Mironov, Girard – Rantanen, MacKinnon (A), Landeskog (C) – Jakupov, Kerfoot, Andrighetto – Comeau, Söderberg, Nieto – G. Bourque, Jost, C. Wilson.

New York Islanders Halák (41. Greiss) – Pulock, Leddy, Mayfield, Pelech, Hickey, Aho (C) – Jo. Bailey, Tavares, Lee – Eberle (A), Barzal, Ladd – Quine (A), B. Nelson, Beauvillier – Clutterbuck, Cizikas, Chimera.

Dallas Stars - San Jose Sharks 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Branky: 06:19 J. Klingberg (Janmark, Radulov), 15:07 Pitlick (Faksa), 24:25 Johns (Janmark, Faksa), 29:33 Seguin (J. Klingberg, Ja. Benn), 51:05 D. Shore (Hamhuis, Ja. Benn), 51:55 Pitlick (Faksa, Roussel). Rozhodčí: Justin StPierre, Eric Furlatt – Steve Barton, Brandon Gawryletz.

Dallas Stars Bishop (Lehtonen) – Hamhuis, J. Klingberg (A), Honka, Lindell, Pateryn, Johns – Faksa, Janmark, Ja. Benn (C) – Seguin (A), D. Shore, Pitlick – Roussel, B. Ritchie, Elie – G. Smith, Radulov, Spezza.

San Jose Sharks M. Jones (41. Dell) – Dillon, Vlasic, J. Ryan, Braun, DeMelo, Burns (A) – Pavelski (C), J. Thornton (A), Donskoi – Sörensen, Meier, Couture (A) – J. Ward, Hertl, Tierney – Labanc, M. Karlsson, Bødker.

Edmonton Oilers - Winnipeg Jets 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)

Branky: 02:34 Daňo (Hendricks, Chiarot), 13:16 Wheeler (Connor), 31:17 Connor (Laine, Lowry), 39:58 Little (Morrissey), 47:26 Perreault (Armia, Little). Rozhodčí: McIsaac, Joannette – Berg, Nansen. Diváci: 18347.

Edmonton Oilers Talbot (Brossoit) – Russell, Nurse, A. Larsson (C), Klefbom, Benning (A), Sekera – Puljujärvi, McDavid (A), Lucic – Caggiula, Nugent-Hopkins, Maroon – R. Strome, Draisaitl, Khaira – Kassian, Letestu, Slepyšev.

Winnipeg Jets Hellebuyck (S. Mason) – Trouba, Morrissey, T. Myers (C), D. Kulikov, Poolman (A), Chiarot – Laine, Wheeler (A), Connor – Perreault, Little, Ehlers – Armia, Lowry, Copp – Daňo, Hendricks, Matthias.