Sváteční touhy: křesťanské Vánoce a islámský konec půstu jsou dobou sexu

  • 34
Vánoce lákají k sexu, proto křesťanské země vykazují vrchol v počtu porodů přesně o devět měsíců později. Tvrdí to aktuální studie, která zájem o sex dokládá na základě internetového provozu. A netýká se jen křesťanského svátku, ale i muslimského.

Dosud přitom vědci vysoký počet zářijových porodů vysvětlovali ročními obdobími. Na přelomu prosince a ledna mají podle oné teorie sezónní přírodní změny vliv na lidskou biologii, to proto mají lidé intenzivnější chuť k intimním hrátkám.

Sexy vánoční reklama

Studie americké Indiana University a portugalského Instituto Gulbenkian de Ciência, vydaná v magazínu Scientific Reports, to však vyvrací. Tvrdí, že se lidské sexuální chování řídí společenskými, ne přírodními souřadnicemi.

Vrchol: Vánoce a konec půstu

Výzkumníci vycházejí z dlouholetého pozorování chování celoročního lidí na internetu. Od roku 2004 sledovali po deset let frekvenci slov spojených se sexem ve vyhledávání na Google, v letech 2010 až 2014 se poté probírali, s tímtéž cílem, plnou desetinou komunikace na Twitteru. Zaměřili se na téměř 130 zeí, z nichž bylo téměř devadesát křesťanských.

Zjistili, že během Vánoc uživatelé internetu vyťukávají do vyhledávače termíny spojené se sexem častěji než jindy v roce. A mají v rukou přesvědčivý argument, proč vánoční zájem o sex nemá kořeny v přírodních cyklech, délce denního světla, teplotě nebo dostupnosti potravy.

S fenoménem „vánočního sexu“ se totiž shledali v zemích severní i jižní polokoule. Tedy jak v zemích, kde připadají Vánoce na dobu, kdy již začíná být vidět konec zimy, tak v těch, které je zažívají v létě. „Nezjistili jsme převrácení v trendech porodnosti nebo internetového zájmu o sex mezi severní a jižní hemisférou. Zdá se, že v tom nehraje roli, jak daleko lidé žijí od rovníku,“ cituje server Phys.org indianského výzkumníka Luise M. Rochu. A aby nebylo pochyb, vědec dodává: „Studie shledala, že primárním motorem, který se za cyklickým sexuálním a rozmnožovacím chováním v lidských populacích skrývá, je kultura, měřená skrze náladu vyjadřovanou na internetu.“

Země v červené barvě jsou ty, kde převažuje křesťanství, v zelené jsou vyvedeny státy s převážně muslimským obyvatelstvem, jimž se studie věnovala. Hlavní náboženské svátky však vedly k intenzivnějšímu sexuálnímu životu v případě obou skupin.

Sexuální touhy však přitom nejsou spojeny s obdobím náboženského svátku jen pro křesťany, platí i pro muslimy, u nichž se však koncentrují do období Svátku přerušení půstu, který následuje po ramadánu. Ten se přitom koná každý rok jinak, zájem o sex vtělený do internetového vyhledávání, ale dosvědčený též velkým počtem porodů devět měsíců nato, je však vidět vždy.

Aby trendy proklepli pečlivě, podnikli vědci sofistikovaný výzkum slov v twitterových příspěvcích z Argentiny, Austrálie, Brazílie, Chile, Indonésie, Turecka a Spojených států, říká se tomu „analýza sentimentu“, jak podotýká list The Independent. Zjistili, že během dotyčných svátků se lidé cítí šťastněji, bezpečněji a spokojeněji. A proto mají silnější náladu na intimní hrátky než jindy.

„Zjistili jsme, že Vánoce a Svátek přerušení půstu jsou charakterizovány jistou kolektivní náladou, která se shoduje s vyšší plodností. V době svátků, které zdůrazňují lásku a dávání darů dětem, se lidé zřejmě cítí větší motivaci k rozšiřování rodiny,“ říká Rocha. Server The Verge však dodává, svátky jako Den díkůvzdání nebo Velikonoce podobný vliv na sexuální život lidí nemají. Medical News Today poté zdůrazňují slova autorského týmu, podle nichž je jejich práce vůbec první globální studií o vztahu mezi sexuálním zájmem vyjádřeným na internetu a lidskou náladou a rozmnožováním.