RECENZE: Největší showman staví na vycpávkách, zajímavé motivy zahazuje

  • 1
Šéfa cirkusu P. T. Barnuma ve snímku Největší showman ztvárnil herecký idol Hugh Jackman. Výsledkem je přeromantizovaný film, který dopadl půl na půl.

Je to vcelku úhledný muzikál, ale otravný film, prvoplánově vyprávěný americký sen, který si splnil otec muzea kuriozit, pojízdného cirkusu a vůbec hýřivé podívané P. T. Barnum. Na to, že jeho úspěšný styl dodnes připomíná vžitý výraz „barnumská reklama“, potřeboval asi větší dávku pragmatismu než jeho pietní filmový portrét vzorného manžela i otce a spasitele handicapovaných, z nichž učinil hvězdy.

Největší showman

50 %

Režie: Michael Gracey

Hrají: Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Michelle Williamsová, Zac Efron

USA, 2017, 105 minut

Kinobox: 81 %

IMDb: 7.5

Od dětské romance otrhaného kluka a bohaté dívenky se vypráví přeromantizovaná a přeslazená nápodoba Moulin Rouge, jíž chybí osobitá stylizace, neřkuli nadsázka. Barnumovi – Jackman a Michelle Williamsová – tvoří pěkný pár, hlavně však zprvu chudou, ale šťastnou hravou rodinku. Dcerky se postarají o stopy humoru – „Chci se vdát za Santu Clause“ – i pomoc při rozjezdu podnikání v showbyznysu, kde se uplatní otcův dar vemlouvavosti.

Divák se dozví, že vousaté zpěvačky fascinovaly dávno před Conchitou Wurst, že cestu od lidového publika ke snobům vzal Barnum přes královnu a že vymyslel geniální tah: kdo přinese noviny s negativní recenzí jeho produkce, má vstupné za polovic. S takovým nápadem by se dalo i dnes leccos podniknout.

Solidně odzpívané party již od Jackmana nepřekvapí, důvtipem se vyznačují i některé choreografie, třeba tanec v baru nebo na visutém laně. Ale provází je spousta vycpávek včetně doplňkových romancí, kdežto nejzajímavější motiv, tedy čistě profesní zákulisí, jde stranou. Prostě je znát, že debutující režisér Michael Gracey se dosud věnoval vizuálním efektům, zatímco vyprávět soudržný příběh je nad jeho síly.