Jan Veselý (vpravo) z Fenerbahce zastavuje Luku Dončiče z Realu Madrid. Tento...

Jan Veselý (vpravo) z Fenerbahce zastavuje Luku Dončiče z Realu Madrid. Tento souboj euroligovou bitvu rozhodl. | foto: Euroleague.net

Veselý nesportovně srazil Dončiče, Real výzvou k vítězství nepohrdl

• 0
Fenerbahce Istanbul doma nestačilo na Real Madrid 77:79 a v basketbalové Eurolize prohrálo podruhé za sebou a potřetí z posledních čtyř utkání. V tabulce tak kleslo na páté místo. O nejdůležitější moment utkání se postaraly hlavní hvězdy obou týmů - Jan Veselý v koncovce nesportovně zastavil Luku Dončiče.

Pivotman Veselý proti Realu chyběl v základní sestavě Fenerbahce a nasbíral sedm bodů a pět doskoků. Už v průběhu zápasu měl potíže s osobními chybami a odehrál pouze 22 minut.

Český reprezentant je v této sezoně hlavním tahounem Fenerbahce, ale tentokrát překvapivě začal jen na lavičce náhradníků a do hry zasáhl až v desáté minutě. Jeho celku to ale nevadilo a vypracoval si vedení 17:6.

Real se však rychle vrátil do hry zejména zásluhou své hvězdy osmnáctileté Luky Dončiče, které těsně unikl triple-double. Slovinec nastřádal 20 bodů, osm doskoků a 10 asistencí.

Klíčový moment přišel dvě minuty před koncem za stavu 75:76, kdy Veselý pod košem hrubě fauloval najíždějícího Dončiče už po odpískání chyby Jamese Nunnallyho, což sudí posoudili jako nesportovní faul.

Rozehrávačská hvězda proměnila všechny tři trestné hody a Real ještě zůstal v útoku. Fenerbahce už dokázalo jen snížit, přestože mělo v závěru hned tři pokusy na srovnání.

Luka Dončič v duelu s Fenerbahce včetně Veselého faulu:

Nejlepším hráčem tureckého šampiona byl tentokrát Brad Wanamaker s 20 body a pěti asistencemi. Gigi Datome pomohl 12 body a pěti doskoky, James Nunnally 11 body a Jason Thompson zaznamenal 10 bodů.

K Dončičovi se připojili hlavně Felipe Reyes a Trey Thompkins, oba se 13 body a pěti doskoky. Jaycee Carroll dodal 11 bodů.

Veselého povedený moment - v souboji o míč překonal Edyho Tavarese a v protiútoku zasmečoval:

Situaci v první polovině euroligového pořadí po polovině sezony zauzlila také domácí výhra Žalgirisu Kaunas 74:68 nad Olympiakosem Pireus, stále výrazně oslabeným hlavně na pozici pivotů (chyběli Printezis, Milutinov, Mantzaris, Agravanis a Tillie). Litevci se s bilancí 10 vítězství a pěti porážek posunuli už na čtvrté místo, celek z Pirea vede s 11 výhrami a čtyřmi prohrami.

Kanadský rozehrávač Kevin Pangos trefil v závěru několik důležitých střel a Žalgirisu pomohl 14 body a sedmi asistencemi, na 14 bodů se dostal i jeho spoluhráč Arturas Milaknis. Paulius Jankunas se dostal na 12 bodů.

Nejlepším střelcem hostů byl Janis Papapetru se 13 body, Kostas Papanikolau zvládl 11 bodů, Vassilis Spanulis k 10 bodům připojil sedm asistencí. Hollis Thompson má na kontě 10 bodů a osm doskoků.

Málaga se rozjela, její výhra 89:78 v hale Maccabi Tel Aviv je už čtvrtou v řadě. Čtyři minuty před koncem vedli hosté o jediný bod, ale pak se trefil Carlos Suárez za tři a nastartoval rozhodující nápor svého celku.

Giorgi Šermadini pomohl celku z Andalusie 15 body a devíti doskoky, Nemanja Nedovič nastřádal dokonce 20 bodů a šest asistencí a Jeff Brooks se dostal na 18 bodů plus sedm doskoků. Norris Cole byl nelepším střelcem Maccabi s 16 body. Arťom Parachovskij zvládl 15 bodů a sedm doskok, Jonah Bolden osm bodů, 10 doskoků a pět zisků.

Velký večer španělských klubů podtrhla Valencie, když ukončila desetizápasovou sérii porážek a doma zdolala Panathinakos Atény 67:63. Hosté přitom několikrát vedli dvouciferným rozdílem.

Sestřih Valencie - Panathinaikos:

Dvě důležité trojky v koncovce trefil valencijský Aaron Doornekamp, vítěznou střelu pak půl minuty před koncem vyslal Bojan Dubljevič.

Střelcem zápasu byl domácí Erick Green s 21 body, Tibor Pleiss zvládl 13 bodů. Dubljevič je doplnil 11 body a Doornekamp osmi body plus sedmi doskoky. Matt Lojeski nastřílel za Panathinaikos 17 bodů. Chris Singleton zvládl devět bodů, 12 doskoků, pět zisků a tři bloky.