FILMY ROKU: V kinech zářil Dunkerk, z televize se klidili Sousedé

  • 10
Letopočet 2017 se do historie kinematografie sotva zapíše něčím průlomovým, leda nevídaným množstvím zcela zbytečných premiér. Připomeňme si pět nejlepších a pět nejhorších premiér roku.

1. Dunkerk (80 %)

Válečný film Christophera Nolana přinesl všestranný smyslový zážitek, takřka reportážní útok na diváka bez okamžiku vydechnutí a po dlouhé době také pravé filmařské řemeslo, které používá slova a triky jen v nezbytně nutné míře. Patří k favoritům výročních cen, na Zlaté globy byl nominován za nejlepší film, režii i hudbu Hanse Zimmera, která se objevila také v návrzích na ceny Grammy.

2. O těle a duši (80 %)

Záběr ze snímku O těle a duši

Maďarská romance z prostředí jatek vyhrála Zlatého medvěda Berlinale a její hrdinka Alexandra Borbély, která se narodila ještě v bývalém Československu, má Evropskou filmovou cenu pro nejlepší herečku. Navzdory prostředí se tu nešermuje výzvami ochránců zvířat, ochranu potřebují spíše dvě ústřední postavy zranitelných samotářů, které se sbližují originálním způsobem. A přitom s dávkou humoru.

3. Místo u moře (75 %)

V oscarovém souboji muzikálu La La Land s příběhem černošského gaye Moonlight zůstal sice až příslovečným „třetím vzadu“, svým účinkem však oba soupeře převyšuje. Až úzkostlivě střídmý, civilní, zkázněný výraz dodržují v příběhu o návratu k bolestné minulosti všichni herci, nicméně vládne jim Casey Affleck, který pro Místo u moře vybojoval jednoho z Oscarů; druhý snímku připadl za původní scénář.

4. Wind River (75 %)

Výtečná krimi a ještě něco navíc. To je snímek, s nímž Jeremy Renner, představitel stopaře v indiánské rezervaci, přijel na závěr karlovarského festivalu a doslova přes noc vyhrál diváckou cenu. Mrazivá nálada zapadlého místa, úsporný jazyk, postupné odhalování dávných ran, dvojitý zvrat ve finále - tak má vypadat poctivě naplněný žánr, kterému nádech exotiky dodávají i stírají potomci Vinnetoua.

5. Můj život Cuketky (75 %)

Záběr z animovaného filmu Můj život Cuketky

Animovaný příběh vypráví o dětech jejich důvěrným jazykem i výtvarným viděním, ale mluví spíše k dospělým. Titulní hrdina totiž osiří a octne se v dětském domově, kde potká stejně pohnuté, ne-li ještě těžší osudy. Přesto se tu citově nevydírá, naopak se najde čas na výlet do hor, první lásku i na důmyslnou společnou lest, kterou školáci políčí na proradnou tetičku. Chytré, vtipné, nevtíravé.

1. Sousedé (5 %)

Ze seriálu Sousedé

Nejde sice o film, nýbrž o seriál, nicméně ani s televizním tvarem neměli Sousedé mnoho společného. Představovali podivný úkaz, který TV Barrandov ohlásila jako událost roku, a když se stal vysmívaným propadákem, postupně jej uklízela do méně viditelných časů a kanálů, až zmizel docela. V každém případě se zrodil unikátní paskvil, kde zaměstnanci stanice hráli sami sebe jako hvězdy tamních pořadů.

2. Emoji ve filmu (10 %)

Jiní to zkoušejí nenápadnou oklikou, tady se šlo rovnou k věci, tedy k okaté, pípající a blikající reklamě na mobilní telefony. Smajlíci a jiné grafické symboly putují útrobami přístroje, potkávají různé aplikace a snaží se odvrátit svou záhubu, protože majitel už míří s telefonem do opravny. Únavná podívaná navíc dětem vzkazuje, že nemusí umět psát, ba ani mluvit, stačí přece poslat veselé srdíčko.

3. Hurvínek a kouzelné muzeum (20 %)

Modernizovat národní legendy se prostě nevyplácí, zvláště když se úpravy týkají jen vnějších znaků, nikoli podstaty. Loutky sice přišly o tradiční nitky a drátky, ale náhradou dostaly pouze nevyužité 3D a hlavně řídký scénář, navíc opsaný z hollywoodské Noci v muzeu. Přestože projekt vznikal dlouhá léta a v nákladné evropské koprodukci, výsledek působí chudě, zmateně a dýchavičně.

4. Pobřežní hlídka (25 %)

Zřejmě jenom sám Dwayne Johnson se považuje za herce, v daném případě dokonce za komika, a tenhle zásadní omyl poslal ke dnu i filmovou verzi kdysi populárního stejnojmenného seriálu. Kde chybí obsah, zaskakují bujné dámské výstřihy a pánské trenky, respektive buranské legrácky kolem toho, co ukrývají. Vnady i svaly ovšem selhávají, pokud jejich nositelé v nejlepším případě jen nadšeně ochotničí.

5. Muzzikanti (25 %)

Hudební romance domácího původu ukázala dokonale, co všechno neumíme. V muzikantském kempu semlela večírky, písničky, lásky, nahou koupel v řece, koně, sportovce, faráře, parašutistu, cimbál, kroje a Jaromíra Nohavicu. Proč vlastně, netuší zřejmě ani autoři, nicméně z filmu trčí, že měl dva propagační účely. Zviditelnit hvězdičky z jisté stáje showbyznysu a přírodní krásy Slezska; to druhé jde snáz.