Čtyři slevy z deseti klamou. Podívejte se, na co si dát pozor

  • 130
Přifouknuté ceny kvůli větší slevě, „likvidace“, slevy jen na papíře. Výčet toho, co horlivého zákazníka čeká v obchodech, by byl dlouhý. Stejně jako řada lidí, kteří se nechali magickou formulí sleva svést. Přinášíme vám průvodce nakupováním ve slevách.

Ta rada bude znít banálně: nakupujte bez emocí. Je však na místě. K obezřetnosti nabádá i Česká obchodní inspekce. Podle ní byl letos při kontrolách slev téměř v polovině případů problém.

„Kontrolujeme akční ceny a výprodeje po celý rok, i po Vánocích. Zhruba ve 40 procentech jsme zjistili nějaké pochybení,“ říká Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce. Přinášíme několik rad, jak se nenechat napálit.

1. Obezřetnost

Sleva je nejlákavější obal zboží, psychologicky útočí na zákazníka domnělou nedostupností, výhodností a exkluzivitou. Je proto důležité mít stále odstup a nakupovat se zdravou dávkou nedůvěry.

Božská sedmdesátiprocentní sleva na nový tablet může, ale nemusí být fér. Slevy v Česku jsou častým nástrojem prodejců a ti je proto vyhání do astronomických výšin. Přitom se často týkají velmi malého objemu zboží, mohou být odvozeny z nereálné původní ceny, z navýšené původní ceny, případně nemusejí být vůbec výhodné. Důležité je proto nákup neuspěchat, nepodlehnout dojmu, že zboží rychle dojde a fakta si jednoduše ověřit. Raději si proto před nákupem prověřte důvěryhodnost prodejce podle referencí ostatních zákazníků a podívejte se na cenové srovnavače typu zboží.cz nebo heureka.cz, kde uvidíte cenovou historii zboží. Možná zjistíte, že zboží je v jiném obchodě levnější i bez slevy.

2. Likvidace

Ačkoli jsou slevové hrátky často dílem marketingu, a bývají těžko postižitelné, někdy zacházejí za hranu zákona. Podle dTestu sem patří i bezdůvodné vyvolání dojmu likvidace prodejny, totálního výprodeje zboží, nebo časově omezené nabídky, pokud taková reklama neodpovídá skutečnosti.

3. Sleva jen naoko

Zboží je inzerováno se slevou, ve skutečnosti však k jeho zlevnění nedošlo a prodává se za starou cenu. Zákazník to většinou vůbec nepostřehne. Za jednání může být prodejce pokutován, pokud nedoloží, že sleva je odvozena ze skutečné ceny, za níž v minulosti prodával. Například prodejce spotřební elektroniky Euronics letos dostal od ČOI pokutu 50 tisíc korun. Za cenu, z níž slevu odvodil, totiž nikdy předtím zboží neprodával. Slevu počítal z doporučené maloobchodní ceny výrobce, ale neuvedl to.

4. Sleva z přifouknuté ceny

Často diskutovaná praktika obchodníků, která se rok od roku opakuje. Spočívá v jednoduchém triku - krátce před slevou zboží zdražit. Letos se podle analýzy společnosti Apify objevila i u e-shopů Alza a Mall, které zvýšily cenu některých produktů jen chvíli před výprodejovou akcí Black Friday. Výsledná cena následně vypadala vyšší a lákavější. V případě Alzy se koloběžka zdála levnější o 37 procent namísto o 16 procent. Prodejci to omlouvali individuálním pochybením, popřípadě chybou, která vznikla při automatickém přeceňování u mnoha položek najednou.

Ale pozor. Postižitelné takové jednání většinou není. Žádný český ani unijní zákon neříká, z jaké ceny se má sleva odvozovat. Musí však jít o cenu, za kterou skutečně v minulosti obchod zboží prodával. Nezáleží už ovšem na tom, zda včera, před týdnem na pět minut nebo před pěti lety, kdy byla ceny jakožto u horké novinky mnohonásobně vyšší. Ministerstvo průmyslu a obchodu v minulosti nechtělo upravit zákon tak, aby definoval pravidla stanovování slev.

5. Vyprodáno

Zboží, které je v akčním letáku, nebývá na prodejně zastoupeno vždy. Třeba při kontrole v Karlových Varech letos Česká obchodní inspekce zjistila, že pět výrobků, uvedených u prodejce v letáku, si zákazník nemohl za avizovanou cenu koupit, protože po celou dobu platnosti letáku nebyly zastoupeny v prodejně. Na tom, co je inzerováno, by však měl zákazník trvat.

6. Záruka

Na zlevněné zboží není záruka. S tímto tvrzením obchodník nemá šanci uspět. Stejně tak nemůže být na výprodejové zboží kratší záruční doba. „Nic takového není možné, i na zboží zakoupené ve slevě platí zákonná záruka 24 měsíců. Výjimkou je situace, kdy byl výrobek zlevněný kvůli nějaké vadě – pro takovou vadu pak zboží samozřejmě reklamovat nelze. Na všechny ostatní vady daného zboží záruka ovšem platí. O důvodu takové slevy musí být zákazník při nákupu informován a tato skutečnost by měla být potvrzena i na dokladu o koupi,“ vysvětluje právník dTestu Lukáš Zelený.

Ošidné mohou být i akce 3+1, zejména když obchodník při reklamaci tvrdí, že na kus „zdarma“ se záruka nevztahuje. Je pravda, že záruka se vztahuje pouze na zboží, za které jste zaplatili, vždy je ovšem nutné určit, který kus je tím „darem“. Není-li možné jednotlivé kusy od sebe odlišit, jedná se jen o množstevní slevu a reklamovat můžete každý kus zboží zvlášť, upozornil Zelený.

7. Nakupuji na internetu

Pokud má zákazník pocit, že se nechal napálit při nákupu zboží na internetu, má výhodu. Do 14 dnů totiž může bezdůvodně odstoupit od kupní smlouvy, poslat zboží zpět a nechat si vrátit peníze. U e-shopů je také díky srovnávačům cen jednodušší ověřit si ceny u konkurence.

8. Špatně naúčtovaná sleva

V kamenných prodejnách si zákazník musí dát pozor na to, aby mu prodavač správně naúčtoval slevu u pokladny. Pokud k tomu nedojde, měl by trvat na slevě, inzerované například v akčním letáku nebo u regálu. Rozhodně na ni má nárok. „Častý problém vidíme v tom, že si lidé ceny nezkontrolují,“ uvedl mluvčí ČOI.