Washington trestá Kimovy raketové inženýry, jejichž úspěchy děsí svět

  • 98
Americké ministerstvo financí zařadilo na svůj sankční seznam dva vysoce postavené severokorejské činitele spojené s raketovým programem. Ri Pchjong-čol a Kim Čong-sik patří podle agentury Reuters mezi nejbližší spolupracovníky diktátora Kim Čong-una.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že Ri Pchjong-čol a Kim Čong-sik jsou klíčovými představiteli severokorejského raketového programu. Podle Reuters jsou odpovědní za přechod od tekutých k pevným pohonným hmotám raket a za rozvoj interkontinentálních balistických raket. 

Oba muži často figurují po boku Kim Čong-una na fotografiích pořízených při testech severokorejských raket. Ri Pchjong-čol je bývalý generál vzdušných sil, který prošel vojenskými školami v Rusku. Kim Čong-sik je zkušeným raketovým inženýrem. 

Nové sankce by měly zmrazit veškerý jejich majetek na území Spojených států. Účelem je podle USA co nejvíc zvýšit tlak na KLDR a dosáhnout toho, aby byl Korejský poloostrov zbaven jaderných zbraní.

Lavrov: USA hrotí situaci

Severní Korea v uplynulém roce ve svém raketovém programu výrazně pokročila a podle expertů je již schopna zasáhnout území celých Spojených států. Poslední raketový test provedla na konci listopadu, kdy odpálila střelu Hwasong-15.

OSN v pátek uvalila na KLDR další hospodářské sankce, které totalitní zemi zakazují dovoz průmyslových zařízení, strojů nebo až 90 procent rafinovaných ropných produktů. Pchjongjang oznámil, že je považuje za válečný akt a úplnou hospodářskou blokádu.

O napětí na Korejském poloostrově v úterý jednali ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a USA Rex Tillerson. V telefonickém rozhovoru věnovaném severokorejskému jadernému programu se shodli na potřebě obnovení jednání s KLDR. 

Podle ruské diplomacie obě strany sdílejí názor, že severokorejský zbrojní program je v rozporu s požadavky Rady bezpečnosti OSN. Zároveň se shodují, že je nutné co nejdříve přejít od neustálého vyhlašování sankcí k vyjednávacímu procesu.

Lavrov prý zdůraznil, že je „nepřípustné vyhrocovat situaci kolem Korejského poloostrova agresivní rétorikou Washingtonu vůči Pchjongjangu a intenzivnějšími vojenskými přípravami v tomto regionu“. Rusko má údajně plán na urovnání krize, jehož součástí je zastavení severokorejských testů a zároveň omezení a později i pozastavení amerických vojenských manévrů na jihu poloostrova.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video