Z pohádky Anděl Páně 2

Z pohádky Anděl Páně 2 | foto: AP

KOMENTÁŘ: Čeká se na pohádku o hodném milionáři a zlém žebrákovi

  • 121
Diváckým králem Vánoc se stala pohádka Anděl Páně 2. Ač už prošla kiny i videonosiči, její televizní premiéru viděly na Štědrý večer více než tři miliony lidí. Překonala i jedinou novinku svátků, příběh Nejlepší přítel. A co bude dál? Zase jenom čerti?

Čísla mluví jasně. Štědrovečerní Anděl Páně 2 se s více než třemi miliony diváků stal historicky nejsledovanější pohádkou posledních patnácti let. Na ČT 1 zlákal přes tři miliony diváků nad patnáct let věku, k tomu 343 tisíc dětí od čtyř roků výše a připsal si 68 procent všech, kdo právě seděli u televize.

Navíc, pokud se v posledním prosincovém týdnu nestane zázrak, bude Anděl Páně 2 rovněž nejúspěšnějším pořadem celého letošního roku. Nemluvě o tom, že i předvánoční repríza prvního dílu Anděla Páně přesáhla 2,3 milionu diváků, což je jen o sto tisíc lidí menší sledovanost než při premiéře díla v roce 2006 a takřka stejná, jaké dosáhla jediná původní novinka letošních Vánoc, pohádka Nejlepší přítel uvedená v ČT na Boží hod.

„Je to další nebeský zázrak a velká radost pro nás tvůrce. A zároveň důkaz všem reptalům, že veřejnoprávní televize dělá dobře svou práci,“ komentoval výsledky režisér obou Andělů Páně Jiří Strach.

Pohádková nadvláda během svátků dávno nepřekvapí, letos 24. prosince představovaly devět z deseti pořadů dne vesměs pohádky z Kavčích hor - jedinou výjimku tvořili Tři bratři na Nově. Také loni si titul pořadů roku 2016 připsaly dvě vánoční pohádky, Pravý rytíř s 2,7 milionu diváků, následovaný Třemi oříšky pro Popelku. Ovšem nad třímilionové publikum už dlouho nevyšplhala žádná zdejší televize.

V absolutních číslech drží divácký rekord volba Miss desetiletí z roku 1997 a návrat hokejistů z Nagana, tehdy šlo o více než čtyři a půl milionu lidí. Jenže od té doby se trh rozdrobil, přibyly menší stanice, takže časy čtyřmilionového úvodního dílu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech či třímilionové Pojišťovny štěstí se zdály být minulostí.

Nadto se dalo předpokládat, že značná část populace zná Anděla Páně 2 už z kin, kam přivedl 1,2 milionu diváků - což se naposledy povedlo komedii Ženy v pokušení před sedmi lety. Nicméně peoplemetry ukázaly, že to televizním domácnostem nevadilo, naopak.

V čem tkví tak silná obliba příběhů anděla Petronela a čerta Uriáše? Zřejmě jednak v zábavně rodinném pojetí nebes, jež je zdůvěrňuje i převážně ateistickému národu, jednak ve šťastné souhře tandemu Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka a v neposlední řadě ve svátečním dotyku Ježíškových narozenin, který jiným pohádkám schází. Neboť pouhý pekelnický prvek, jejž podle výzkumů diváci milují, kouzlo nevyrobí.

Ostatně právě z pekla těžila jediná původní premiéra svátků, vůbec ne špatný, solidně natočený i zahraný, ale tradičně vystavěný Nejlepší přítel, v němž si podaly ruce dějové motivy (nejen) snímků S čerty nejsou žerty či Hrátky s čertem, od ďábelské výpomoci chudému smrtelníkovi přes vdavekchtivkou princeznu i služtičku až po hon na hamounské dušičky. Přitom série rarachů zdaleka nekončí, po Novém roce jdou do kin Čertoviny a na podzim Čertí brko.

Jinak se nic nového neurodilo, takže Anděl Páně zůstává mezi domácími pohádkami originálem, ač v jednom ohledu se ani on konfekce nezříká. Kam české pohádkové Vánoce sáhnou, od nejstarších titulů až po nejmladšího Nejlepšího přítele, všude se vyskytují chudí hrdinové s dobrým srdcem vedle zlosynů chřestících zlaťáky. Skutečný průlom tedy přijde, až u nás vznikne pohádka o hodném milionáři, který musí překonat protivenství ze strany zákeřného žebráka.