Na plavání ve studené Vltavě se nechalo zlákat 369 otužilců

• 9
Rekordních 369 plavců, o tři více než loni, dnes soutěžilo v centru Prahy v 71. ročníku memoriálu Alfreda Nikodéma, nejstaršího otužileckého závodu v Česku. Z mostu Legií a Masarykova nábřeží závod sledovaly stovky diváků, teplota vody ve Vltavě dosahovala 4,5 stupně, na vzduchu byl jeden stupeň pod nulou.

Závodníci startovali ze severního cípu Slovanského ostrova. Stejně jako každý rok pro ně byly připraveny tři tratě, nejdelší byla měřená soutěž na 750 metrů, kondiční plavci mohli absolvovat buď 350, nebo 100 metrů. Nejkratší úsek plavala i nejstarší účastnice závodu, sedmaosmdesátiletá Božena Černá.

Nejmladším účastníkem byl osmiletý Martin Chytil z Prahy, který plaval spolu s o rok starším bratrem Jakubem. „Plavalo se dobře, ale voda mi připadala na dva stupně,“ řekl novinářům Jakub. „Voda byla studená, ale známe i studenější,“ dodal otec obou chlapců.

Stejně jako loni zvítězila nejmladší česká přemožitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová, na druhém místě skončil opět Rostislav Vítek. „Jsem šťastná, přece jenom po Vánocích si nikdy nejsem jistá, jestli to vůbec uplavu,“ řekla Štěrbová. „Ze začátku jsem si nebyla jistá, až při průjezdu do druhého kola jsem si začala věřit, že vyhraju,“ dodala.

Vedle českých a slovenských otužilců závodili i plavci z Polska, Belgie, Británie, Argentiny, Ruska, Rakouska a také jeden původem z Angoly.

Nejstarší otužilecký závod je pojmenován po pražském zlatníkovi, který zpopularizoval sportovní otužování v tehdejším Československu. První vánoční vystoupení otužilců na Vltavě se konalo ještě pod jeho vedením v roce 1923.

Největší zimu otužilci zažili v roce 1946, kdy měli plavat u Železničního mostu. Byl pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.