Přívoz v místě zřícené lávky vypluje v sobotu. Fungovat bude do odvolání

  • 24
Přívoz nahrazující lávku v Troji započne svou službu již v sobotu. Linka s označením P8 tak spojí Císařský ostrov s trojských břehem a cestující bude přepravovat každý den v pravidelných intervalech. Provozovat jej bude Pražská paroplavební společnost.

Ve všední dny bude přívoz jezdit od 7 do 19 hodin, o víkendech a svátcích potom od 8 do 19 hodin. O Štědrém dnu uskuteční poslední plavbu v 18 hodin. Přístaviště se nachází čtyřicet metrů protiproudně od bývalé Trojské lávky.

„Interval je stanoven dle jízdního řádu podle Ropidu. Je tam dvacetiminutový interval, v ranní a odpolední špičce desetiminutový,“ informoval ředitel společnosti, která provozuje i další přívozy v Praze, Jan Hamza.

Cestující bude dopravovat na oba břehy loď s názvem Mistr Jan Hus, kterou postavili v roce 2016. Má dva elektromotory nabíjené pomocí generátoru a převeze 28 osob včetně kol a kočárků. Cestující se na druhý břeh dostanou za necelé dvě minuty.

Dalších sedm přívozů

Přívoz P1: Sedlec - Zámky (celoročně)

Přívoz P2: V Podbabě - Podhoří (celoročně)

Přívoz P3: Lihovar - Veslařský ostrov (duben až říjen)

Přívoz P4: Kazín - Černošice, Mokropsy (červen až září)

Přívoz P5: Císařská louka - Výtoň - Náplavka Smíchov (duben až říjen), nyní funguje u Železničního mostu

Přívoz P6: Lahovičky - Nádraží Modřany (duben až říjen)

Přívoz P7: Pražská tržnice - Ostrov Štvanice - Rohanský ostrov (duben až říjen)

„Je to dvoušroubová loď, která se nabíjí pomocí generátoru. Někdy v průběhu ledna zde připojí břehovou přípojku, která zajistí noční dobíjení tohoto plavidla,“ řekl Hamza.

Státní plavební správa musela udělit pro přívoz výjimku, protože v místě se nachází původní koryto řeky, které není pro všechna plavidla splavné. V současné chvíli řeší s Ropidem, jakou dobu bude přívoz v provozu.

„Konec provozu je nastaven jako plovoucí, jelikož zatím není znám termín, kdy se pevné spojení, například novou lávkou, zajistí jiným způsobem,“ sdělil Jan Hamza.

Na místě zřícené lávky v Troji měl být původně pontonový most. Toto provizorium se ale v místě podle Petra Dolínka (ČSSD), náměstka primátorky Prahy, postavit nemůže. „Pontonový most lze ze zákona postavit jen v případě živelných katastrof, takže tato varianta padá,“ řekl dříve s tím, že se objedná přívoz.

Ten bude na místě až do odvolání. Prozatím se bude pracovat na změně územního plánu, aby se mohli postavit další dva mosty přes Vltavu na Císařský ostrov. Územní plán se ale může měnit až rok.

Trojská lávka se zřítila 2. prosince a zranili se při tom čtyři lidé, z toho dva spolupracovníci Prahy 6. V souvislosti s událostí Praha prověřuje stav všech mostů v hlavním městě a stejně postupují i některé radnice v dalších částech republiky, třeba v Nymburku. Kontrola čeká také lávku v jihočeském Písku, která je konstrukcí stejná jako ta v Troji.

,