VIDEO: Z metra pošlete film, z tramvaje nic. Otestovali jsme wi-fi v MHD

  • 75
V pražské MHD přibývají místa, kde se lidé mohou připojit k wi-fi. Bezplatný internet postupně pokrývá tramvaje, okolí zastávek i stanice metra. Redaktor iDNES.cz vyrazil jako běžný uživatel s mobilem a notebookem vyzkoušet, jak kvalitní připojení je.

Od října funguje wi-fi v pěti stanicích metra na trase B a C – na Náměstí Republiky, Smíchovském nádraží, Pražského povstání, Hlavním nádraží a na Florenci.

Připojení s názvem Wifi-metro funguje perfektně. Jakmile se bezplatně přihlásíte, otevře se vám tabulka s mimořádnostmi v dopravě. Poté můžete surfovat dle libosti.

V testu, který jsme provedli na nástupišti stanice Smíchovské nádraží, dosáhlo stahování rychlosti 117 Mbit/s a nahrávání 68,1 Mbit/s. Například soubor o velikosti 450 MB jsme odeslali za necelou minutu. A podobně kvalitní byla i wi-fi ve stanici metra Florenc.

Do konce roku slibuje správce tři sta zastávek s internetem

Rychlé bývá i připojení na zastávkách MHD (o spuštění wi-fi jsme psali více zde). 

Na rozdíl od internetu v tramvajích, které spravuje dopravní podnik s Rencarem, jsou zastávky obhospodařovány jen společností JCDecaux, která se stará o městský mobiliář.

„V současné době máme přes osmdesát zastávek, které jsou připojeny na wi-fi v rámci projektu WiPrague. Neustále přibývají nové stanice, do konce roku by jich měla být tři sta,“ prozradil mediální zástupce JCDecaux Michal Štefl (test jsme dělali začátkem prosince, pozn. red)

Zkusili jsme se připojit na zastávkách Karlovo náměstí, Náměstí Míru a Vítězné náměstí. Na první zmíněné zcela bez úspěchu. „Pravděpodobně šlo o krátkodobý výpadek,“ vysvětlil Štefl.

Na náměstí Míru bylo připojení zpočátku pomalejší, poté zrychlilo. Během chvíle jsme tu pak odeslali i soubor o velikosti 450 MB. Trvalo to jen dvě minuty.

„Síť na zastávkách funguje tak, že se připojíte na WiPrague 5 GHz, kterou doporučujeme pro stabilní připojení. Občas může dojít ke zpomalení signálu. To je zapříčiněno tím, že k zastávce přijede tramvaj, která funguje na frekvenci 2,4 GHz a může dojít ke kolizi mezi těmito dvěma sítěmi. Že se vám může telefon připojit na tramvaj a zase zpět. Proto je důležité se stále připojovat na síť 5 GHz,“ vysvětlil Štefl.

V tramvajích ladiči přesouvají routery a shánějí lepší antény

Právě s připojením v tramvajích bývají největší problémy. Během testu v jednom prostředku se mobil nepřipojil vůbec, ve druhém na chvíli a pak signál vypadl.

„Dopravní podnik nakupuje nové tramvaje včetně routerů od firmy Škoda Transportation. Routery umožňují datové připojení i na síti 4G (LTE),“ uvedla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Problém je ale v umístění routeru, tedy zařízení vysílajícím signál.

„Router se nachází v kabině řidiče, navíc odizolovaný pod palubní deskou, takže nedochází k plnému přenesení signálu celou tramvají,“ popsal Štefl (o problémech s wi-fi v tramvajích jsme psali také zde).

Signál si hledá co nejkratší cestu, a například když tramvaj odbočuje ostrým obloukem, jde vnějškem vozů. Tím dochází ke kolísání signálu. „Ale jsou tu i další faktory, které problém s wi-fi způsobují. Například v centru města je množství sítí, dochází ke křížení,“ dodal Štefl.

S dopravním podnikem se nicméně Rencar snaží situaci řešit. Routery se postupně přemisťují doprostřed tramvají. „Zároveň poptáváme lepší antény,“ doplnila mluvčí dopravce Aneta Řehková.