Španělsko prohrálo, ať žije Katalánská republika, raduje se Puigdemont

  • 1028
V barcelonském přístavu na povolebním mítinku katalánských separatistů se v noci slavilo. V předčasných volbách získaly v parlamentu katalánské autonomní oblasti převahu separatistické strany. Regionální expremiér Carles Puigdemont, který se po pádu své vlády uchýlil do Bruselu, prohlásil podle stanice BBC, že výsledek hlasování znamená „porážku Španělska“ a vítězství „Katalánské republiky“.

Oslavy úspěchu separatistů ve volbách provázely i výkřiky „Puigdemont prezident!“. „Požadujeme svobodný návrat členů vlády, která se nachází v exilu,“ prohlásil na mítinku lídr organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) Agustí Alcoberro.

„Rádi bychom upozornili, že lidovci, kteří aplikovali v Katalánsku ústavní článek 155, se stali v parlamentu marginální skupinou,“ uvedl také Alcoberro s odkazem na výsledky voleb. Lidovci v nich získali jen čtyři křesla v regionálním parlamentu. Na základně článku 155 (článek španělské Ústavy, která může omezit autonomii Katalánska – pozn. red.) převzala španělská lidovecká vláda koncem října přímou správu nad Katalánskem.

Vyhrála Strana občanů, separatisté si ale udrželi většinu

Separatistické strany získaly ve čtvrtečních předčasných volbách v katalánském parlamentu absolutní většinu. Vyplývá to z výsledků po sečtení více než 99 procent hlasů. Ve 135členném regionálním sboru tak separatisté obdrží 70 mandátů, tedy o dva méně než po volbách z roku 2015. Informovaly o tom dnes španělské listy El País a La Vanguardia. Tento výsledek je ale ranou pro španělskou vládu, která volby vyhlásila v naději, že katalánští separatisté většinu ztratí.

Ve volbách zvítězila strana Ciudadanos (katalánsky Ciutadans), která je proti odtržení Katalánska od Španělska a která bude mít v novém katalánském parlamentu 37 křesel. O tři méně mandátů získala separatistická koalice katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta Společně pro Katalánsko (JxCat). Třetí skončila se 32 mandáty Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž lídr Oriol Junqueras je od začátku listopadu ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Strany, které jsou pro jednotu se Španělskem, tedy Ciudadanos, katalánští lidovci a katalánští socialisté získali ve čtvrtek od voličů dohromady jen 57 mandátů. Lidovci obsadí pouze tři křesla, o jedno méně než radikální levicoví separatisté z CUP. Katalánští socialisté (PSC) získají 17 křesel.

Katalánská krize

Osm křesel získá také koalice CatComú-Podem. Ta je proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti, kritická je ale i vůči socialistům, lidovcům a straně Ciudadanos.

Rekordní volební účast

Rekordní byla ve čtvrtek volební účast. Podle dosavadních informací po sečtení 99,89 procenta hlasů přišlo k urnám 81,94 procenta z 5,5 milionu voličů. To je o sedm procentních bodů více než při volbách v září 2015.

Rozdílně lidé podle listu El País hlasovali ve čtyřech provinciích Katalánska. Zatímco v provincii Barcelona a Tarragona většinu hlasů získali zastánci stran vystupujících proti nezávislosti regionu, v provinciích Girona a Lleida obdrželi většinu separatisté.

Vzhledem k vysokému volebnímu zisku koalice Společně pro Katalánsko má velkou šanci stát se kandidátem na katalánského premiéra opět Carles Puigdemont. Ten je ale nyní v Belgii a po návratu do Španělska mu hrozí zatčení, protože ho španělská prokuratura viní ze vzpoury kvůli separatistickým snahám. Stejně jako je trestně stíhána celá bývalá katalánská vláda, kterou Madrid koncem října kvůli snahám o nezávislost Katalánska sesadil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue