Zklamaní Jayson Tatum, Daniel Theis a Kyrie Irving (zleva) na lavičce Bostonu.

Zklamaní Jayson Tatum, Daniel Theis a Kyrie Irving (zleva) na lavičce Bostonu. | foto: AP

Jízdu Chicaga zastavil až Cleveland. Boston neuspěl v New Yorku

• 12
Chicagští basketbalisté po bídném vstupu do sezony NBA vyhráli sedm zápasů za sebou, jejich série však končí v Clevelandu. Cavaliers uspěli 115:112 a slaví 19. vítězství z posledních 21 utkání. Toronto uspělo popáté za sebou, když otočilo v Philadelphii na 114:109, a tlačí se nejlepší východní tým Boston, který padl i v New Yorku - 93:102.

Bulls v hale finalisty posledních tří ročníků ukázali, že po pozdějším vstupu do sezony Bobbyho Portise, Krise Dunna a Nikoly Mirotiče na dno NBA nepatří. A to ještě vyhlížejí debut maroda Zacha LaVinea.

Duel v Clevelandu byl navýsost vyrovnaný. Celkem 26krát se měnilo vedení. Domácí dokázali odskočit díky obranné aktivitě Dwyana Wadea v začátku poslední čtvrtiny na desetibodový odstup, ale Chicago se obratem dostalo zpět do zápasu.

Úkol rozhodnout na sebe vzal LeBron James, který v závěrečných minutách nastřílel 11 bodů - a znovu ukázal, proč letos v bodech za čtvrté čtvrtiny vládne celé soutěži.

Sestřih ze zápasu Cleveland - Chicago:

Celkově James nastřádal 34 bodů, devět asistencí, šest doskoků a tři zisky.  Deset sekund před sirénou proměnil dva trestné hody. Wade pak následný útok bývalého zaměstnavatele zablokoval, konkrétně trojku Krise Dunna.

Chicago sice zůstalo u míče, ale těsně před sirénou nepřesně zakončujícího Denzela Valentina velmi dobře bránil při pokusu z dálky tentokrát Jae Crowder.

„Když jsme tu hráli posledně, ničili nás. Tenhle zápas ale ukázal, jak jsme se jako mužstvo posunuli. Hráli jsme s nimi vyrovnané utkání až do posledních sekund. Náš výkon byl velmi dobrý, hlavně když si vezmete, že jsme museli sedět v letadle o 40 minut déle, protože pro nás neměli schody a nemohli jsme vystoupit,“ řekl po utkání kouč hostů Fred Hoiberg.

K Jamesovi se připojil Kevin Love s 27 body a sedmi doskoky. Kyle Korver zvládl 15 bodů, když trefil čtyři trojky ze šesti pokusů.

Předzápasovou rozcvičku poprvé v sezoně absolvoval po zranění se vracející Isaiah Thomas, k zápasu ale ještě nenastoupil. V tabulce Východní konference zůstali Cavaliers třetí. Clevelandu chyběl kouč Tyronn Lue kvůli nemoci, a tak domácí lavičce šéfoval první asistent Larry Drew.

Na straně Bulls má za sebou velice povedený zápas nováček Lauri Markkanen s 25 body, Valentine zvládl 18 bodů, Nikola Mirotič přidal 15 bodů a Robin Lopez se dostal na 14 bodů. Kris Dunn pak k 10 bodům nasbíral 14 asistencí.

Toronto uspělo ve Philadelphii 114:109, ač prohrávalo až o 22 bodů. Obrat přišel s poslední pětiminutovkou a hlavní slovo si při něm vzal DeMar DeRozan. Olympijský šampion z Ria se blýskl celkem 45 body (osobní rekord), z toho 13 v poslední čtvrtce. Nijak vyhlášený trojkař proměnil šest ze svých devíti pokusů z dálky, což je také jeho nejlepší životní výkon. Kyle Lowry ho podpořil 23 body a devíti doskoky.

DeMar DeRozan proti Philadelphii:

Sixers nestačilo šest dvouciferných střelců - Ben Simmons zvládl 20 bodů, Robert Covington dodal 19 bodů a sedm doskoků a Dario Šarič koketoval s triple-double 18 body, 10 doskoky a devíti asistencemi. Domácím chyběli členové základní pětky Joel Embiid a J. J. Redick.

Boston prohrál podruhé za sebou, v New Yorku šel na začátku druhého poločasu do vedení 62:53, ale pak znovu začal ztrácet a neuspěl v poměru 93:102. Celtics nestačilo 32 bodů Kyrieho Irvinga, Jayson Tatum zapsal 17 bodů, další jejich spoluhráči se nedostali na více než 10 bodů.

Knicks uspěli i přes nepovedenou noc Kristapse Porzingise - ten si za 23 minut zapsal jen jeden bod, když minul všech 11 střel, a přidal pět doskoků. Nahradil ho Michael Beasley s 32 body (28 ve druhé půli) a 12 doskoky. Enes Kanter má rovněž double-double - 14 bodů a 10 doskoků.

Michael Beasley proti Bostonu:

Utah si po třech porážkách spravil chuť proti San Antoniu. K výhře 100:89 zavelel Rodney Hood 29 body, v závěrečné části přispěchal vždy, když se Spurs začali dotahovat. Především on byl vidět během úseku 18:6 ve čtvrtém dějství. V Derrick Favors pomohl Jazz 14 body a devíti doskoky, Ricky Rubio nastřádal 11 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí.

Brynu Forbesovi stačilo 12 bodů na pozici nejlepšího střelce San Antonia, jemuž skončila třízápasová vítězná minisérie.

Rodney Hood proti San Antoniu:

Phoenix udolal Memphis 97:95, když si v poslední čtvrtině diváci příliš krásy neužili (Suns ji vyhráli 18:14). T. J. Warren sice v barvách vítězného celku zaznamenal 27 bodů, ale klíčovou trojku trefil 17 sekund před koncem Troy Daniels (celkem 14 bodů). Greg Monroe zapsal osm bodů, 12 doskoků a sedm asistencí. Phoenix doma uspěl po více než jednom měsíci.

Tyreke Evans se snažil táhnout Grizzlies 23 body, devíti doskoky a pěti asistencemi, 19. porážce z posledních 21 utkání však nezabránil. Marc Gasol připojil 13 bodů, 11 doskoků, pět asistencí a tři bloky, JaMychal Greem zvládl 12 bodů a 10 doskoků.