Gigi Datome (u míče) z Fenerbahce útočí na koš Maccabi Tel Aviv.

Gigi Datome (u míče) z Fenerbahce útočí na koš Maccabi Tel Aviv. | foto: Euroleague.net

Veselý v pozici Shaqa O'Neala uspěl, k výhře však Fenerbahce nedotáhl

• 3
Jan Veselý může pomýšlet na cenu pro nejužitečnějšího hráče 14. euroligového kola. Jenže jeho práce jde vniveč - basketbalové Fenerbahce Istanbul na palubovce Maccabi Tel Aviv jen dotahovalo a nakonec podlehlo 73:82.

Trenérský gigant Željko Obradovič vytěžil pro Fenerbahce českého pivotmana na maximum. Veselý odehrál bezmála 35 minut, nejvíce ze všech aktérů, a využil je k 18 bodům, šesti doskokům, dvěma asistencím, dvěma blokům a jednomu zisku. Celkově nastřádal užitečnost 27, jednu z nejvyšších ve své euroligové kariéře.

Domácí Maccabi se na něj v prvním poločase zaměřilo a fauly se jej pokoušel odostat na čáru trestného hodu - tahle taktika, jež kdysi fungovala na Shaquilla O’Neala, však u Veselého příliš úspěšná nebyla.

Čech proměnil šest z devíti trestných hodů a ve druhé půli od ní Maccabi ustoupilo.

Izraelský gigant měl po většinu zápasu navrch a působil živější dojmem. Veselého tým inkasoval prvních devět bodů v zápase, a přestože ve třetí čtvrtině dokázal skóre vyrovnat (40:40), do vedení se ani jednou nedostal a prohrál s Maccabi v Eurolize potřetí za sebou.

Sestřih ze zápasu Maccabi - Fenerbahce:

V týmu vítězů dal 20 bodů Pierre Jackson, přidal k nim pět asistencí. Jen o jeden méně zapsal Norris Cole. Sedm bodů, devět doskoků a pět asistencí nastřádal australský mladík Jonah Bolden.

„Myslím, že jsme odehráli nejhorší zápas v této sezoně,“ neskrýval zklamání kouč poražených Obradovič. „Špatně jsme vyhodnocovali dění na hřišti a bídně stříleli. A vlastně jen jeden nebo dva hráči se s tím snažili něco udělat.“ Veselému pomáhal Bobby Dixon s 12 body. Nicolo Melli se dostal na 11 bodů a osm doskoků.

Izraelský celek uspěl po předchozích dvou porážkách a na tureckého soupeře, kterému patří v neúplné tabulce třetí místo, ztrácí už jen bod.

Další špatnou zprávou pro Fenerbahce je také zranění kotníku Nikoly Kaliniče. Srbský reprezentant v tomto týdnu doléčil zdravotní potíže z léta, na konci roku si zase nuceně odpočine.

Do čela se provizorně posunul Panathinaikos Atény, který uspěl v hale Crvené zvezdy Bělehrad 69:63. A vděčí za to své defenzivě. Domácí mohou žehrat na to, že ve finálních 40 sekundách minuli pět střel.

James Gist vedl řecké šampiony s 16 body a pěti doskoky, Marcus Denmon přidal 16 bodů. Bělehradským nestačilo 21 bodů Jamese Feldeina.

Real Madrid uspěl v Bambergu, když vedl 39 a půl minuty. První čtvrtinu opanoval 29:13 a celý zápas 81:66. Luka Dončič se po svém úterním vyloučení držel spíše stranou a zapsal spolehlivých sedm bodů, osm asistencí a pět doskoků.

Hvězdou byl jeho spoluhráč Trey Thompkins s 20 body. Fabien Causeur proti svému nedávnému zaměstnavateli zaznamenal 13 bodů, když řádil již v úvodu. Edy Tavares útočil na double-double s devíti body a 10 doskoky.

Daniel Hackett byl nejlepším střelcem německých šampionů s 13 body, Maodo Lo a Lucca Staiger připojili po 12 bodech.

Trey Thompkins z Realu a jeho 20 bodů proti Bambergu:

Žalgiris Kaunas uštědřil další ránu Valencii. Ve Španělsku uspěl 71:63. Rozhodlo 16 bodů hostujícího Vasilijeho Miciče včetně klíčové trojky na 68:61. Veterán Paulius Jankunas má double-double za 11 bodů a 11 doskoků.

Valencii nespasilo 14 bodů Ericka Greena či 11 bodů a 10 doskoků Bojana Dubljeviče.

Euroliga basketbalistů - 14. kolo

Crvena zvezda Bělehrad - Panathinaikos Atény 63:69
Brose Bamberg - Real Madrid 66:81
Maccabi Tel Aviv - Fenerbahce Istanbul 82:73 (za hosty Veselý 18 bodů, 6 doskoků, 2 asistence)
Valencie - Žalgiris Kaunas 63:71