Vánoce bez víry jsou kyselé švestky, přirovnal biskup Holub v Rozstřelu

  • 76
Prožívat Vánoce bez víry je jako jíst kyselé švestky ze stromu, kde jsou i sladké a uzrálé. Netradiční přirovnání použil plzeňský biskup Tomáš Holub, který byl hostem předvánočního Rozstřelu. A podporuje změnu otčenáše.

Vánoce jsou v Česku jako jedné z nejateističtějších zemí spojeny hlavně s dárky a dobrým jídlem. A i biskup Tomáš Holub uznává, že komerce a konzumní způsob života posunuly Vánoce velmi daleko od původního smyslu svátku.

„A to je obrovská škoda. Protože v tu chvíli si hrajeme na kouzlo vánoční atmosféry, ale vůbec se nedostaneme k jádru,“ vysvětluje Tomáš Holub. A přirovnává to ke stromu se švestkami na konci srpna.

„Nahoře jsou skvělý sladký švestky, dole jsou polozelený, kyselý. A to, co dělá komerce, je, že nám říká: nikam nelezte, zůstaňte dole a myslete si, že ty polokyselý jsou ty nejsladší, který existujou. A my jsme tak hloupí, že jim uvěříme místo toho, abychom vylezli nahoru. A to si myslím, že se děje s Vánocemi. Že to, co je krásné, si necháváme namluvit nebo nakecat, že tyhlety polokyselý švestky jsou fakt dobrý.“

Ideálem je podle něj rodinná pohoda. „Setkání kolem rodinného stolu je ideál, ke kterému my Češi nezávisle na víře směřujeme.“

Otčenáš potřebuje změnu, ale je to dlouhá cesta

Návrh papeže Františka, aby se v hlavní modlitbě otčenáš nahradila slova „a neuveď nás v pokušení“ prosbou „nenech nás upadnout v pokušení“, vítá.

„Já jsem se s tím sám potkal docela často, že lidé se ptají, co to znamená, jestli Bůh je původce trampot nebo i nějakého dramatického zla, ke kterému nás ponouká,“ vysvětluje plzeňský biskup Tomáš Holub. Papežův návrh vnímá jako velice rozumný. „Pro papeže Františka je charakteristické, že mnohem víc akcentuje současné porozumění nežli tradici,“ dodal.

Návrh změny se mu zdá velmi dobrý. „Vyjadřuje to přesně ten rozdíl, že prosíme Boha, aby stál na naší straně, když bojujeme se zlem.“ A většina lidí z jeho okolí s tím souhlasí. Nicméně cesta ke změně podle něj bude dlouhá. 

„Církev má docela dlouhé cesty. Od jedné věty papeže Františka k něčemu, co se stane závazným krokem v italštině, protože on mluvil v italštině, je docela dlouhá cesta. Může to být několik let,“ uvedl v Rozstřelu.

Tomáš Holub se stal plzeňským biskupem loni v květnu, papež ho jmenoval za Františka Radkovského, který odešel z funkce kvůli věku. V letech 1996–2006 byl Holub prvním vojenským kaplanem v české armádě, pak byl generálním sekretářem české biskupské konference. Narodil se 16. srpna 1967 v Jaroměři, pochází z farnosti v Červeném Kostelci.

Celý záznam Rozstřelu s Tomášem Holubem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video