Martin Cekota u zlínského krajského soudu. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Šéfa zlínské večerky odsouzeného kvůli metanolu policisté dopadli v Praze

  • 2
Po více než ročním pátrání dopadli policejní „lovci lebek“ muže odsouzeného v metanolové aféře, který se vyhýbal vězení. Jméno muže nesdělili, s ohledem na uvedený věk a výši trestu je jasné, že kriminalisté dopadli zlínského obchodníka Martina Cekotu, který si má za mřížemi odpykat osm let.

Třiačtyřicetiletý muž se déle než rok skrýval, aby nemusel nastoupit k výkonu trestu odnětí svobody. Policie ho na základě příkazu vydaného brněnským krajským soudem zadržela minulé pondělí v bytě, který si pronajímal v Praze 10.

„Policistům se podařilo jeho úkryt lokalizovat, zadržet jej a umístit do nejbližší věznice, kde si začal odpykávat svůj trest. Příchodem policistů byl velmi překvapen, nicméně při samotném zadržení nekladl žádný odpor,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Soud poslal Cekotu do vězení loni v lednu, v květnu pak policie vyhlásila pátrání. Hovořili o tom, že s velkou pravděpodobností pobývá v zahraničí (viz též Majitel zlínské večerky, kde zabíjel metanol, se už rok vyhýbá vězení).

„Jsem totálně zničený nespravedlivým obviněním“

 Cekota provozoval večerku na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy v přízemí 1. segmentu. Alkohol s obsahem metanolu si tady koupilo několik lidí, tři na následky otravy zemřeli, dalších sedm má vážné zdravotní následky.

Svou vinu odmítal. Během procesu nevypovídal, jen několikrát zopakoval, že se ničeho špatného nedopustil. „Jsem totálně zničený nespravedlivým obviněním,“ postěžoval si v závěrečné řeči.

Vinu svaloval na prodavačky, které vypověděly, že se ve večerce destiláty bez kolku prodávaly, litr za 140 korun (viz též Nelegální alkohol jsme nabízely léta, řekly soudu prodavačky z večerky).

První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s vysokým obsahem metylalkoholu se objevily v září 2012. Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s hlavní vlnou metanolové kauzy, zemřel na konci února 2014. Celkem zemřelo asi 50 lidí, mnohé další připravil alkohol o zdraví. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotní trest (viz též Sedmi viníkům metanolové aféry dal soud napodruhé výrazně nižší tresty).

Podívejte se na reportáž z okolí večerky krátce po vypuknutí metanolové aféry:

12. září 2012