Betonová zábrana na vánočních trzích v Lipsku. Nápis „děkuje“ Angele Merkelové

Betonová zábrana na vánočních trzích v Lipsku. Nápis „děkuje“ Angele Merkelové | foto: Reuters

Merkelová se sešla s pozůstalými po obětech teroristického útoku v Berlíně

  • 29
Německá kancléřka Angela Merkelová zahájila v Berlíně setkání s pozůstalými po obětech loňského teroristického útoku na vánoční trh v německé metropoli. Setkání, které má trvat asi dvě hodiny, se účastní také Čech Petr Čižmár, jehož manželka Naďa byla jednou ze dvanácti obětí islamistického radikála.

Schůzka přichází jen den před prvním výročím útoku z 19. prosince a v době, kdy Merkelová i německé úřady čelí ostré kritice příbuzných obětí. Ti jí v otevřeném dopise zhruba před dvěma týdny napsali, že „v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem“.

Útok, který si vyžádal i na 70 zraněných, podle nich byl také tragickým následkem politické nečinnosti vlády Merkelové (vše o útoku zde). „Také vaše dosavadní aktivity na podporu našich rodin nejsou dostatečné,“ napsali pozůstalí, kteří kancléřce vyčítali mimo jiné to, že jim téměř rok po útoku nekondolovala ani osobně, ani písemně.

Tuto výhradu zopakoval i Čižmár, který po úmrtí manželky sám vychovává šestiletého syna. V pondělí se chce zeptat Merkelové, která podle něj stejně jako další politici odmítla přijmout zodpovědnost, proč se rozhodla, že nebude s postiženými komunikovat.

Šéfka německé vlády na tiskové konferenci v Berlíně uvedla, že si je vědoma toho, že si někteří pozůstalí přáli dřívější setkání. Schůzku ale i tak považuje za velmi důležitou. Postiženým na ní chtěla dát najevo soucit i odhodlání věci zlepšit. Je jí ale jasné, že ztráta pozůstalých se nedá nikdy odčinit.

Matka zabitého polského řidiče kamionu dává vinu Merkelové

Matka polského řidiče kamionu Lukasze Urbana, který se loni stal první obětí berlínského atentátníka Anise Amriho, dává vinu za smrt svého syna německé kancléřce Merkelové. Janina Urbanová rozhlasové a televizní stanici Deutsche Welle řekla, že Merkelová má na svých rukou krev. 

Rodiče sedmatřicetiletého řidiče, kteří už v minulosti přišli o jednoho syna, se s tragédií nesmířili. Dávají najevo zármutek, ale i rozhořčení nad postupem německých politiků a úřadů. „Chci paní Merkelové říci, že má na svých rukou krev mého syna,“ zdůrazňuje Urbanová, která prý měsíce přemýšlela o tom, co šéfce německé vlády při osobním setkání řekne. Merkelové mimo jiné vyčítá, že rodině po útoku ani nezaslala osobní kondolenci.

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Kritická slova na adresu Německa volí také otec Lukasze Urbana. Německá vláda a úřady se podle Henryka Urbana chovaly neuctivě. Urban kritizuje navíc i památník obětem, který bude v úterý na místě útoku odhalen. Jména obětí a země jejich původu budou zvěčněny na schodech pod Pamětním kostelem císaře Viléma na náměstí Breitscheidplatz. „Co to má být za symbol - jméno na schodu?“ ptá se rozčarovaný otec polského řidiče.

I na základě stížností příbuzných obětí německé úřady do budoucna změní přístup k pozůstalým a zraněným. Vládní zmocněnec pro oběti útoku Kurt Beck minulý týden navrhl mimo jiné i to, aby se jim usnadnil přístup k pomoci přes jedno koordinační centrum. Vyslovil se také pro vyšší finanční odškodnění. Vláda už takovou pomoc přislíbila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video