Vánoční cukroví pro každého: bez lepku, cukru i z živých raw surovin

  • 4
Klasika musí být, bez vanilkových rohlíčků či lineckého by nebyly Vánoce. Vždyť i varianty pro bezlepkáře jsou vynikající. Řešení se najde i pro ty, co nechtějí cukroví s cukrem, hledají veganské recepty nebo alespoň co nejzdravější cukroví.

Tradiční linecká kolečka pro bezlepkáře

Linecké cukroví bez lepku (z kuchařky Bez lepku - sladké a slané recepty)

Ingredience na 1 kg lineckého cukroví: 450 g bezlepkové mouky (autorka Lucie Kazdová z Bezlepkové cukrárny používá Schär Mix B Bread Mix), 50 g bramborového škrobu, 120 g moučkového cukru, 1 lžíce vanilkového cukru, špetka xanthanu, 3 vejce, 250 g změklého másla, citronová kůra. Na dozdobení rybízová marmeláda, ideálně domácí, moučkový cukr.

Sypké suroviny nasypte do velké mísy nebo na vál. Doprostřed udělejte důlek a do něj přidejte vejce a změklé máslo pokrájené na malé kostičky. Těsto dobře propracujte. Před použitím nechte alespoň hodinu odpočinout v lednici.

Linecké těsto vyválejte na pomoučeném válu zhruba do tloušťky 4 mm a vykrajujte požadované tvary – obvykle vždy jedno plné kolečko a druhé s ozdobnou dírkou ve středu. Pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 5 minut. Vychladlá kolečka slepte rybízovou marmeládou a pocukrujte.

Bezlepkové marokánky

Marokánky z rýžové či pohankové mouky, a tedy bez lepku

Ingredience na 1,5 kg cukroví: 30 g másla, 60 g hladké rýžové či pohankové mouky, 500 ml mléka, 160 g moučkového cukru, špetka soli, 500 g suché směsi ovoce a oříšků (rozinky, kandované ovoce, buráky, mandle, ořechy). Na polevu 350 g kvalitní čokolády a 100 g 100% tuku na polevy.

Jako vánoční dezert dort pro baletky - recept s videem zde

Letní verze populárního dezertu Pavlova s lesními plody, marakujou a živými...
Pavlova. Lehké nadýchané nic, na které nezapomenete...

Pavlova. Lehké nadýchané, ale vynikající nic...

Z másla, rýžové mouky, mléka, cukru a špetky soli uvařte ve velkém hrnci bešamel. Jeho příprava je jednoduchá. Nejprve nechte rozpustit máslo, vsypte hladkou rýžovou mouku a vařečkou míchejte. Výsledkem bude světlá jíška. Pak přidejte mléko, špetku soli a cukr a rozmíchejte dohladka. Nezapomeňte na směs ovoce a ořechů a dobře míchejte, aby se vám obsah hrnce nepřipálil.

Sundejte z plotny a nechte vychladnout. Za pomoci dvou lžiček tvarujte na pečicí papír malé hrudky, které lehce rozplácnete. Pečte v předehřáté troubě při 180 °C cca 15 minut. Upečené marokánky nechte vychladnout. Rozehřejte čokoládu ve vodní lázni a přidejte tuk na polevy, důkladně vmíchejte. Marokánky z jedné strany namáčejte v polevě a nechte zatuhnout.

Vanilkové rohlíčky pro bezlepkáře

Vanilkové rohlíčky můžete upéct i čistě z pohankové mouky a jsou bezlepkové.

Ingredience na 500 g rohlíčků: 110 g bezlepkové mouky (na rohlíčky na snímku použita mouka Schär Mix C Patisserie), 100 g pohankové mouky, 1 vanilkový cukr, 50 g moučkového cukru, špetka xanthanu, 80 g mletých vlašských ořechů, 1 vejce, 150 g změklého másla. Na obalení moučkový cukr a vanilkový lusk. 

Tip Lucie Kazdové

  • Zkuste si rohlíčky upéct i čistě z pohankové mouky, jsou také výborné.
  • Pokud se vám těsto lepí nebo jsou rohlíčky příliš křehké, můžete přidat i trochu bramborového škrobu.

Ideální je, připravit si alespoň týden před pečením vanilkový cukr z pravého lusku. Na 1 kg moučkového cukru potřebujete alespoň 2 vanilkové lusky. Rozřízněte je, semínka vyškrabte, zamíchejte je do cukru a uzavřete ve skleněné dóze.

Den před pečením zpracujte ze všech surovin těsto na rohlíčky. Nejprve dejte do mísy nebo na vál všechny sypké suroviny, uprostřed udělejte důlek, přidejte vejce a změklé máslo pokrájené na kostičky. Vypracujte vláčné těsto, zabalte je do potravinářské fólie a dejte uležet do lednice.

Z těsta vyválejte dlouhého hada a naporcujte ho na malé kousky, ze kterých vytvarujete zahnuté rohlíčky. Pečte v předehřáté troubě na 160 °C 8 minut do zrůžovění. Ještě horké obalujte v moučkovém cukru s pravou vanilkou.

Druhá varianta bezlepkových vanilkových rohlíčků

Vamilkové rohlíčky z bio surovin a bez lepku. Vytvarujete je i pomocí formiček.

Tyto rohlíčky jsou upečeny podle receptu Báry Hernychové, odbornice na biopotraviny, z bezlepkové směsi rýžové, kukuřičné, čirokové a pohankové mouky, s pravou vanilkou a neloupanými mandlemi kvůli jemnější chuti.

Ingredience: 150 g bio bezlepkové směsi na pečení Bioharmonie, 150 g třtinového moučkového cukru, 100 g celých neloupaných mandlí, 1 vanilkový cukr s pravou vanilkou, 125 g másla, 1 vejce, špetka soli.

Geniálních 10 triků, aby vánoční pečení bylo nej

Do mísy prosejte bezlepkovou směs a moučkový cukr, přidejte vanilkový cukr, nasekané mandle a sůl. Důkladně promíchejte. Přidejte změklé máslo, vejce a vypracujte v hladké těsto, které dejte minimálně na 1 hodinu - ale nejlépe na 8 hodin - odpočinout.

Těsto znovu propracujte, vytvořte váleček o průměru cca 1,5 cm a nakrájejte na zhruba 1 cm široké kousky. Z těchto kousků vyválejte rohlíčky (případně použijte formičky), pokládejte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte na 160 °C 8 až 10 minut. Ještě teplé rohlíčky obalte v moučkovém cukru.

Vánočka bez lepku

Bezlepková vánočka

Ingredience na vánočku, ze které nakrájíte cca 25 plátků: 220 ml teplého mléka, 50 g cukru krystal, 20 g čerstvého droždí, 375 g bezlepkové mouky (Schär Mix B Bread Mix), půl lžičky soli, 65 g másla, 2 žloutky, 100 g rozinek namočených v rumu, 100 g mandlí a 1 vejce na potření.

Nejprve si z teplého mléka, lžíce cukru a droždí připravte kvásek. Nechte jej na teplém místě pod utěrkou vzejít. Do velké mísy prosejte mouku a přidejte všechny ostatní suroviny včetně vzešlého kvásku. Vypracujte vláčné těsto. Na teplém místě nechte pod utěrkou alespoň hodinu kynout.

Další recepty na vánoční cukroví ve speciální příloze

Po vykynutí těsto rozdělte na 9 kusů, vyválejte dlouhé válečky. Nejspodnější patro vánočky bude ze čtyř, prostřední ze tří a navrch ze dvou válečků. Na krajích prameny dobře spojte, proti sesunutí celé vánočky na stranu můžete zajistit špejlemi: pár jich zapíchněte podél vrchního patra – vánočka se tím zpevní. Upletení vánočky ze čtyř pramenů je docela náročné.

Znovu nechte nakynout, potřete rozšlehaným vejcem a pečte 45 minut na 160 °C. Zda je vánočka dostatečně propečená i uvnitř, zjistíte vpichem špejlí, pokud se vám ji podaří vytáhnout čistou, je vánočka hotová.

Podívejte se na videonávod Aničky Grossmanové, jak se plete vánočka ze čtyř pramenů. I v případě, že už jste ji někdy dělali - případně ji pletete každé Vánoce - stojí za to si pletení připomenout: 

Plněné datle plné zdraví a energie

plněné datle

Ingredience na 30 kusů raw cukroví: 150 g raw pistácií, 70 ml čerstvé pomerančové šťávy, 1 lžička pomerančové kůry (bio, tedy bez chemického ošetření), 20 čerstvých datlí.

V mixéru rozmixujte všechny ingredience kromě datlí. Ty ostrým nožem podélně nařízněte a vyjměte pecku. Vzniklé místo pak vyplňte pistáciovou směsí. A originální výživné cukroví plné energie máte hotovo.

Čokoládový krém s granátovým jablkem

Čokoládový krém s granátovým jablkem

Ingredience: 2 zralé banány, 45 g (půl šálku) kakaa, 2 lžíce strouhaného kokosu, 1 lžičku vanilkového extraktu, půlka granátového jablka.

Recept na živý dort z čistého kakaa - vynikající

Rozeberte granátové jablko. „Zrníčka jdou dobře vyloupat ve velké míse pod studenou nebo vlažnou vodou - všechny blány a nejedlé kousky jsou lehké a vyplavou na povrch, naopak zrníčka jsou těžká a zůstanou u dna. Také si u toho tak neušpiníte ruce, nemluvě o oblečení a kuchyni. Vodu na závěr slijte a zrníčka nechte okapat v cedníku,“ radí autorka raw receptů a propagátorka živé stravy Jitka Adamová.

Pak už jen jednoduše rozmixujte banány s kakaem, kokosem a vanilkovým extraktem na hladký krém, rozdělte jej do dvou skleniček a ozdobte granátovým jablkem. Pokud máte rádi hodně sladké dezerty, přidejte si do krému lžíci medu nebo agávového sirupu. Klasický bílý řepný cukr, který tělu moc důležitých látek nedodá, raději vynechte.

Brusinková „lízátka“ bez cukru a lepku

Brusinková lízátka bez cukru

Ingredience na 20 lízátek, která ocení děti i dospělí: 100 g datlí bez pecek, 300 g bezlepkových ovesných vloček, 150 g strouhaného kokosu, špetka mleté skořice, dvě hrsti sušených brusinek, hrst hořké čokolády nakrájené na malé kousky, 200 g jablečného pyré, 80 g másla, mléko dle potřeby, tlusté špejle nebo ozdobná brčka nařezaná na délku běžných tyček k lízátkům.

Datle zalijte horkou vodou a nechte odstát. Mezitím si v kuchyňském robotu rozmixujte na mouku ovesné vločky a kokos. Přesypte do misky, přidejte skořici, brusinky a čokoládu a vše dobře promíchejte.

Lízátka ze zbytků korpusu, nepovedených cukrátek a krému

Slijte datle, jemně z nich vymačkejte vodu a rozmixujte je na kaši. Společně s jablečným pyré a rozpuštěným máslem ji přidejte do sypké směsi, pořádně promíchejte. Pokud se směs hodně drobí a nedrží pohromadě, přilévejte po lžících mléko. Ale pozor, směs nesmí být moc tekutá.

Vezměte jakoukoli misku s plochým dnem a směs do ní přesuňte a urovnejte. Nemusíte se příliš snažit, jde jen o to, aby směs rychleji ztuhla. Misku dejte do lednice či jinam do chladu a nechte odležet alespoň dvě hodiny. Poté tvarujte kuličky o velikosti asi 3 centimetrů a zapichujte do nich špejle. Skladujte v chladu.

Perníčky z žitné výražkové mouky

Perníkové hvězdičky bez lepku

Ingredience: 500 g chlebové žitné výražkové mouky, 180 g třtinového moučkového cukru, 1 prášek do perníku, 1 lžička perníkového koření, 2 lžíce kakaa, 70 g másla, 3 vejce, 80 g medu a špetka soli.

Do mísy prosejte mouku, moučkový cukr a kakao. Přidejte prášek do perníku, perníkové koření a sůl. Důkladně promíchejte. Přidejte máslo, 2 vejce, med a vypracujte v hladké těsto. To dejte do lednice na 1 hodinu odpočinout.

Těsto znovu propracujte, vyválejte plát výšky 2 až 5 mm a vykrájejte perníčky libovolných tvarů. Perníčky položte na plech vyložený pečicím papírem, potřete bílkem a pečte na 170 °C 7 až 8 minut. Po vychladnutí můžete polévat či jinak zdobit bílkovou citronovou polevou.

Raw ořechové kuličky

Raw kuličky z mandlí a ořechů kešu

Ingredience: 150 g celých mandlí, 80 g celých kešu (obojí nepražené nesolené!), 80 g rozinek, neloupaný sezam, strouhaný kokos, raw kakao, 1 lžíce agávového sirupu, půl lžičky vanilkového extraktu.

Mandle a kešu namočte na 12 hodin do vody, rozinky nebo datle stačí namočit na 1 hodinu. Namočené a slité mandle, kešu a rozinky rozmixujte na hladkou kaši, přidejte agávový sirup, vanilku a zahustěte kokosem. Vznikne hutná kompaktní hmota, ze které tvořte kuličky. Ty pak obalte v kokosu, kakau, sezamovém semínku, případně v zeleném čaji matcha.

Cukroví bez mouky, zato s výživnější manou

Místo mouky lze použít i směs mana, cukroví bude výživnější.

Mana, což by měla být plnohodnotná náhrada běžné stravy, obsahuje všechny vitamíny, minerály, vlákninu a další živiny, které tělo potřebuje.

Ingredience na mana ořechy: 150 g prášku mana, 100 g rostlinného tuku, půl balíčku pudinkového prášku, 50 g třtinového cukru (rozmixovat na moučkový cukr), 100 g mletých ořechů (nejlépe vlašské), dřeň z jednoho vanilkového lusku a 30 ml mana oleje nebo běžného rostlinného oleje.

Nejprve smíchejte všechny sypké ingredience. Následně přidejte rostlinný tuk, dřeň z vanilkového lusku a olej. Z této směsi vypracujte těsto, které by se mělo co nejméně lepit, poté ho nechte alespoň hodinu odpočinout v lednici. 

Až bude těsto uleželé, naplňte jím formičky na ořechy. Pečte 10 až 13 minut na 160 °C „dozlatova“. Hotové ořechy můžete slepit burákovým máslem, krásně zvláční. Případně je lze ještě namočit do rozpuštěné čokolády. 

Meruňkovo-mandlové raw kuličky

Raw meruňkovo-mandlové kuličky

Ingredience: 1,5 šálku sušených nesířených meruněk, 150 g (1 šálek) mandlí, 150 g (1 šálek) strouhaného kokosu, 1 vanilkový lusk nebo esenci, 340 g (1 šálek) medu, strouhaný kokos na obalení.

Tip autorky Jitky Adamové

Kuličky také lze napíchat na špejle nebo lízátkové tyčky a obalit v raw čokoládě. Tu velmi rychle a snadno umixujete z 1,5 šálku (130 g) raw kakaa, třetiny šálku (110 g) agávového sirupu nebo kokosového nektaru a čtvrt šálku (55 g) rozpuštěného kokosového oleje. Raw čokoláda tuhne nejlíp v lednici, takže tam kuličky před podáváním na chvíli odložte.

Meruňky rozsekejte ve food procesoru, až se přestanou podobat meruňkám a spojí se do relativně soudržné nepravidelné koule. Přidejte mandle, kokos, vanilku a med. Znovu zapněte food procesor a nechte ho pracovat, dokud se suroviny nespojí ve vláčnou směs, která půjde dobře tvarovat v prstech. Je-li směs příliš suchá, přidejte více medu. Je-li příliš vlhká, přidejte další mandle.

Vyklopte hmotu z food procesoru, pomozte si stěrkou. Do talíře nasypte strouhaný kokos k obalování. Tvořte přibližně stejné kuličky, na velikosti se domluvte s dětmi nebo jinými strávníky. Obalujte je v kokosu a sledujte, jak vám mizí pod rukama v tempu příchodu jednotlivých dětí do kuchyně.

Raw špičky, bezlepkové a s výživnou čokoládou

Tradiční nepečené špičky. Ovšem z raw surovin a bez přidaného cukru, takže zdravější.

Ingredience na piškoty: 340 g (2 šálky) pohanky, 200 g  (1 šálek) sušených fíků, 160 g (1 šálek) para ořechů. Na krém: 5 banánů, 165 g (tři čtvrtě šálku) kakaového másla, 150 g (1 šálek) kešu ořechů, 45 g (půl šálku kakaa). Na náplň 1 mango. A na čokoládu: 150 g kakaové hmoty, 50 g kakaového másla 80 g agávového sirupu (nebo podle chuti), špetku soli a 1 lžičku vanilkového extraktu.

Pohanku přes noc namočte, pak ji nechte důkladně okapat. Fíky rozmixujte s namočenou pohankou a para ořechy na soudržné těsto. Rozválejte je mezi dvěma fóliemi a vykrajujte piškoty tak velké, jaké potřebujete pro cukrářský sáček s koncovkou na špičky. 

Piškoty naskládejte na pláty sušičky a sušte zhruba 8 hodin. Než se usuší piškoty, namočte kešu. Jakmile budou piškoty usušené, můžete je ještě na chvíli odložit do mrazáku. Zpevní a bude se vám s nimi lépe pracovat. 

Pak se pusťte do krému. Umixujte banány s kakaovým máslem, kakaem a předem namo­čenými kešu na hladký krém. Nechte ho v mrazničce ztuhnout právě tak, aby byl pevný, ale poddajný. Pak naplňte cukrářský sáček se speciální „špičkovou“ koncovkou a tvořte na piškotech duté válečky. Část krému si odložte na dekorativní uzavření, na které budete potřebovat jinou cukrářskou koncovku. Piškoty s krémem odložte do mrazničky.

Mezitím připravte světlou náplň – oloupejte mango, okrájejte dužninu od pecky a rozmixujte ji do hladka. Vytáhněte špičky z mrazničky a naplňte je světlým krémem. Do cukrářského sáčku zasaďte koncovku s otvorem ve tvaru hvězdičky, naplňte tmavým krémem a na každou špičku nastříkejte dekorativní zakončení. Téměř hotové zákusky opět nechte ztuhnout v chladnu.

Až špičky ztuhnou, umixujte si čokoládu z kakaové hmoty, kakaového másla, agávového sirupu, špetky soli a vanilkového extraktu. Pokud jsou suroviny příliš tuhé (třeba pokud skladujete kakaové máslo v lednici), nechte je předem povolit v teple. Zákusky namáčejte do tekuté čokolády. Čokoláda na vychlazených špičkách hezky rychle tuhne. A pokud toho ještě nemáte dost, můžete špičky dozdobit posypkou z pistáciových oříšků nebo sekaných kakaových bobů. Ale nikdo nebude nic namítat, ani když je necháte jen tak.