Polská přírodovědkyně objevila v Malajsii můru heterosphecia tawonoides, která byla dlouhá desetiletí považována za vyhynulou. | foto: Marta A. Skowron Volponi

Polská vědkyně objevila v Malajsii vzácnou můru, maskuje se za včelu

  • 26
Polské lepidopteroložce se podařil unikátní objev. V malajských deštných pralesích našla několik exemplářů můry, která se dokáže maskovat za včelu. Až dosud ji přitom vědci považovali za vyhynulou. Definitivní skon tohoto druhu však kvůli odlesňování nemusí být daleko.

Jediný dochovaný exemplář můry z rodu heterosphecia tawonoides našli vědci v roce 1887 v Indonésii. Navíc byl poškozený, což znesnadňovalo jeho podrobnější studium, píše server The Guardian. Více než sto let byl druh považován za vyhynulý, změnil to až nález Marty Skowron Volponiové, lepidopteroložky z univerzity v polském Gdaňsku.

Polská přírodovědkyně objevila v Malajsii můru heterosphecia tawonoides, která...

Od roku 2013 po můře pátrala v džunglích Malajsie. Doprovázel ji její manžel a dokumentarista Paolo Volponi. V průběhu let se jim podařilo nafilmovat pouhých dvanáct exemplářů heterosphecia tawonoides. Podle Volponiové je tedy zřejmé, že tento druh můry je extrémně vzácný. Ve zvířecí říši však vyniká i v dalších ohledech.

Dokáže se například maskovat za včelu, a to nejen svým zářivě modrým povrchem, který je typický pro včely žijící v jihovýchodní Asii, ale také chováním. Volponiová zdokumentovala, jak se můry zapojují do běžných činností včelích společenstev. Studii o unikátním objevu zveřejnil respektovaný magazín Tropical Conservation Science (celou studii ve formátu pdf najdete zde).

Vzácné druhy zvířat ohrožuje odlesňování

Několik exemplářů Volponiová objevila na území národního parku Tamam Negara, ostatní pak žijí v nechráněných částech deštného pralesa, který v posledních letech stále více ohrožují developerské projekty. Odlesňováním přicházejí divoká zvířata o přirozené životní prostředí. Ta méně přizpůsobivá umírají, ostatní se dostávají do střetu s obyvateli rozrůstajících se měst.

Výzkumníci objevili v Indonésii nový druh lidoopa. Hrozí mu ale vyhynutí

Malajsie patří dlouhodobě na přední příčky států s nejvyšší mírou odlesňování. Mezi lety 2000 až 2014 zde zmizelo 14,4 procenta všech deštných pralesů. Většinou musí ustoupit rozmachu plantáží produkujících palmový olej, který se využívá v milionech produktů po celém světě (více o palmovém oleji se dočtete zde).

„Tyto extrémně cenné ekosystémy nám mizí před očima,“ varuje Volponiová ve své studii. „I kvůli současnému vymírání druhů a ztrátě přirozeného životního prostředí je extrémně důležité jejich studium a katalogizace všech dostupných informací,“ dodává. Mnohé zvířecí i rostlinné druhy budou podle přírodovědců naneštěstí už za pár let přežívat pouze na stránkách knih.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video