Islamista, vraždy či „nekonečný“ Rath. Podívejte se, co letos řešily soudy

  • 9
Justice se letos zabývala několika případy, jež strhávaly pozornost veřejnosti. Zatímco některé násilné činy se podařilo vyřešit poměrně rychle, kauzy dotýkající se politické sféry se stále táhnou. Server iDNES.cz připravil přehled toho nejzajímavějšího, co se v českých soudních síních v roce 2017 událo.

1 Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu

Vězeňská služba vede obžalovaného Jana Silovského chodbami Krajského soudu v Plzni. (8. února 2017)

Letos v únoru stanul před soudem první Čech v souvislosti s teroristickou organizací Islámský stát. Dvaadvacetiletý Jan Silovský ze Spáleného poříčí na Plzeňsku se chtěl přidat k bojovníkům IS v Sýrii.

Do země rozvrácené válkou se ale nedostal, jeho cesta skončila v tureckém Istanbulu. V únoru 2016 jej na tamějším letišti zadržela policie, když nedokázal vysvětlit, proč do země přicestoval. Silovský se během výslechu přiznal k plánu připojit se k teroristům a Turci jej poslali zpět do České republiky.

V Česku ho čekal soud za přípravu teroristického útoku. „Chtěl jsem, aby tam zabili oni mě. Míval jsem deprese a úzkosti,“ hájil se během líčení, že on nikoho v Sýrii zabíjet nechtěl. Silovský rovněž vylíčil, že k islámu konvertoval sám. Korán ho prý oslovil více než Bible. „Připadal mi praktičtější a islám mi přišel celkově lepší,“ prohlásil s tím, že žádného muslima osobně neznal.

8. února 2017

Podle znalců mladík trpí schizoidní poruchou osobnosti. Odborníci se domnívali, že mohl v islámu nalézt ventilaci svých frustrací, náboženství mu mohlo dávat jakýsi cíl a smysl života, protože on sám nebyl v životě moc úspěšný a práce ho nebavila.

U Krajského soudu v Plzni nakonec Silovský dostal 39 měsíců vězení za pokus o podporu a propagaci terorismu (o rozsudku jsme psali zde). Odvolací soud mu následně trest zvýšil na šest let, což potvrdil i Nejvyšší soud.

2 Vražda v obchodním domě

Městský soud v Praze začal projednávat případ Michelle Sudků, která je obžalovaná z vraždy ženy v nákupním centru na pražském Smíchově (6. 3. 2017)

V březnu si vyslechla výjimečný třicetiletý trest Michelle Sudků, která loni v červenci brutálně zavraždila ženu v obchodním centru na pražském Andělu. Vraždě předcházelo propuštění Sudků z Bohnic. „Měla jsem zatměno v hlavě, byla jsem bezmocná. Byla jsem zoufalá, neměla jsem peníze,“ popsala své motivy. Oběť si prý vybrala tak, aby byla podobná její adoptivní matce.

Městský soud v Praze začal projednávat případ Michelle Sudků, která je...
V obchodním centru na pražském Smíchově ve čtvrtek odpoledne zemřela žena na...

U soudu vyšlo najevo, že Sudků je sexuální deviant a v minulosti procházela procesem změny pohlaví. Senát jí neuložil doživotní trest jen kvůli tomu, že Sudků opakovaně upozorňovala na svou potenciální nebezpečnost. „Musíme připustit fakt, že relevantní pomoci se nedočkala,“ uvedl soudce. Sudků čeká také ústavní léčba.

K vraždě jí soud přičetl i pokus o vraždu zákaznice v kavárně na Újezdě. K tomu došlo dva týdny před vraždou v Tesku. Sudků se tehdy na toaletě pokusila uškrtit jednu ze zákaznic. Útočnice byla převezena do psychiatrické nemocnice v Bohnicích, ale lékaři informace o útoku od policistů nedostali. Za to, že zasahující policisté situaci údajně podcenili, čelí obvinění (Policisté tvrdí, že nepochybili).

6. března 2017

3 Únos dětí

Za hlavními vraty garáže se skrývaly další dvoje dveře.

Ústecký krajský soud v dubnu řešil sledovaný případ únosu dvou teenagerů. Sedmatřicetiletý Zdeněk Hryščenko unesl Daniela a Janu 28. srpna 2016. Oba nezletilce odvezl z Litoměřic do své speciálně upravené, zvukotěsné obytné garáže na Střekově v Ústí nad Labem, kde nedobrovolně strávili deset dnů, než je odtud na popud rodičů osvobodila policie.

Policie odvádí muže obviněného v souvislosti s pohřešováním dětí z Litoměřicka...

K této garáži přivedl rodiče dětí dopis, který pachatel dovolil chlapci napsat. Měl tím rodiče ujistit, že jsou oba v pořádku. Chlapci se ale povedlo do psaní ukrýt informaci, kde je věznitel drží.

Hryščenkovi šlo především o mladou dívku. „Chtěl jsem mít malou kamarádku, hrát si s ní a povídat,“ řekl kriminalistům. „Líbila se mi, byl to impuls, že jsem vzal je oba. Toho chlapce proto, že na něm byla závislá,“ vysvětlil svůj čin před vyšetřovatelem. O únos dítěte se už pokusil dříve.

Garáž v Ústí nad Labem Střekově je na velmi odlehlém místě. Za hnědými...

Sexuolog dospěl k závěru, že nejspíš trpí heterosexuální pedofilií. Psycholožka se domnívá, že jde o hrubě disharmonicky strukturovanou osobnost s dispozicí k agresivnímu chování. Na základě jejich závěrů státní zástupce navrhl pro Hryščenka zabezpečovací detenci. Hryščenko sám pro sebe žádal doživotí.

Soud jej potrestal nad rámec běžné sazby 16 lety a uložením následné detence (více o verdiktu). „S rozsudkem jsem spokojená, jsem ráda, že dostal takový trest,“ podotkla unesená dívka.

4. dubna 2017

4 Taxivrah

Kriminalisté ohledávají místo podél ulice K Netlukám v pražské Uhříněvsi, kde byla nalezena těla dvou mrtvých mužů (11.4.2014).

V červnu 2017 uzavřel Vrchní soud v Praze kauzu série vražd tří taxikářů. Sedmatřicetiletého recidivistu Davida Virguláka čeká podle rozhodnutí soudu doživotní trest ve věznici s nejpřísnějším režimem.

Podle verdiktu zemřel rukou Virguláka první taxikář večer 30. ledna 2014, zřejmě západně od Prahy na silnici u Luk pod Medníkem (více zde). Šoféra bezprostředně před tím zastavil v centru Prahy. Podle žalobce taxikáře zabil sérií pěti výstřelů z pistole. Řidiče oloupil o pár set korun a mobil a jeho tělo transportoval na pražské Vinohrady. Taxík s tělem objevila policie 1. února dopoledne v Lužické ulici.

Eskorta vede Davida V. obžalovaného z vražd pražských taxikářů k soudu, který...
V ulici K Netlukám v pražské Uhříněvsi byla nalezena těla dvou mužů (11.4.2014).
V ulici K Netlukám v pražské Uhříněvsi byla nalezena těla dvou mrtvých mužů ...

Druhá z vražd šoférů pražských taxiků se odehrála v noci 10. dubna 2014. Z centra Prahy se obžalovaný nechal odvézt na odlehlé místo k místní komunikaci, fungující jako cyklostezka z Uhříněvsi ke Kralovicím. Na tohoto šoféra podle obvinění vypálil dva výstřely ze stejné pistole. Zavražděného muže podle obvinění okradl a jeho vozem se vrátil do centra. Vůz nechal odstavený v Salmovské ulici.

Brzy ráno 11. dubna, pár hodin po vraždě číslo 2, se podle žalobce opět ze středu metropole nechal odvézt na cyklostezku u Uhříněvsi. Řidiče zastřelil jedním výstřelem do hlavy a nechal ho ležet vedle předchozí oběti.

Proti Virgulákovi svědčily hlavně dva okruhy důkazů. Jsou to pachové stopy, které ve velkém technici objevili ve všech třech taxících, a to na řadě míst. A také peněženka s doklady oběti, kterou měl odsouzený muž u sebe krátce po jedné z vražd. Proti němu hovoří také povýstřelové zplodiny a další důkaz, i fakt, že taxikáři zemřeli po výstřelech z jediné zbraně. Navíc na žádnou z vražd nemá věrohodné alibi.

Virgulák, který měl několikrát problém se zákonem, vinu odmítal. „Nikdo mne neposlouchá. Ty taxikáře jsem viděl až na pitevním stole. Policie mne do toho případu namočila až v base. Chtěla mne uškvařit. Já kradu jen čokolády, nikoho bych nezabil,“ bránil se obžalovaný.

Kritizoval důkazy v podobě pachových stop. „Ty psy bych zastřelil, kecají,“ okomentoval to Virgulák. Ani popírání jej však od nejpřísnějšího trestu neuchránilo.

20. prosince 2016

5 Kauza Rath na počátku

David Rath při vynesení rozsudku Nejvyššího soudu v Brně v kauze nezákonných odposlechů. (7. června 2017)

I v roce 2017 pokračovala zdlouhavá soudní sága Davida Ratha. Bývalý hejtman Středočeského kraje a poslanec ČSSD v červnu nejprve vyrazil do Brna bojovat za verdikt, že odposlechy v jeho kauze jsou nezákonné.

David Rath při vynesení rozsudku Nejvyššího soudu v Brně v kauze nezákonných...

Nejvyšší soud se totiž zabýval stížností ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) na porušení zákona ze strany Vrchního soudu v Praze. Ten loni jako odvolací instance rozhodl, že v Rathově kauze klíčové odposlechy nelze použít, což by nejspíš znamenalo zvrat v celém případu (psali jsme zde).

Jenže v Brně zazněl pro Ratha nevítaný verdikt. „Vrchní soud porušil svým rozhodnutím zákon ve prospěch obviněných,“ řekl předseda tříčlenného senátu Vladimír Veselý (podrobně o rozhodnutí zde). Ke krajskému soudu se tak kauza vrátila i s možností použít odposlechy opět jako důkazy. Podle Ratha soud podlehl politickým tlakům. „Je to jemnější forma 50. let,“ bědoval bývalý politik.

30. května 2017

V říjnu pak začalo u Krajského soudu v Praze nové líčení v kauze možných manipulací a úplatkářství ve Středočeském kraji. První tři jednací dny ovládl obžalovaný Rath, který přednášel námitku podjatosti soudce Roberta Pacovského. Pacovský nakonec Rathův monolog přes protesty exhejtmana i advokátů utnul. Zazněla i důležitá informace, že soud nehodlá opakovat všechny důkazy.

Bývalý středočeský hejtman David Rath před čtvrtečním jednáním krajského soudu...

Od obhájců obžalovaných se poté na trestní senát nahromadily námitky z podjatosti, kvůli čemuž bylo líčení odročeno na neurčito (více zde). „Je na místě hlavní líčení odročit, rozhodnout o námitkách a počkat i na pravomocné rozhodnutí vrchního soudu,“ uvedl Pacovský.

Senát, který rozhodoval o vlastní podjatosti, dospěl k závěru, že podjatý není. Rathův advokát se však dle očekávání odvolal k vrchnímu soudu, na jehož verdikt se nyní čeká. Projednávání kauzy se tak minimálně zdrželo.

„Neřekl bych, že jsem spokojený, ale musím vyjádřit alespoň respekt k tomu, že soud uznal, že námitky jsou tak vážné a tak zásadní, že už je neudržitelné vůči spravedlnosti procesu, vůči veřejnosti a vůči nadřízeným soudům, aby tento senát učinil jakékoliv rozhodnutí do doby, než bude jisté, jestli naplnil podmínky podjatosti, nebo nenaplnil,“ komentoval Rath odročení.

23. října 2017

6 Nagygate a soudkyně Králová

Obžalovanou Nečasovou k soudu jako obvykle doprovodil manžel a expremiér Petr Nečas (15. listopadu 2017).

Zvraty se letos nevyhnuly ani kauzám spojených se zásahem na Úřadu vlády z roku 2013 (po čtyřech letech se justice nedopracovala k pravomocnému rozsudku). V jedné z větví případu, která se týká možného vyzrazení zprávy BIS, byli v lednu 2017 nepravomocně odsouzeni bývalá spolupracovnice premiéra Jana Nečasová, lobbista Ivo Rittig a jeho právník David Michal (více o rozsudku).

Jana a Petr Nečasovi před jednáním Vrchního soudu v Praze (14. září 2017)
Jana a Petr Nečasovi před jednáním Vrchního soudu v Praze (14. září 2017)
Lobbista Ivo Rittig u Městského soudu v Praze (10. ledna 2017)

Avšak v září tresty zrušil odvolací vrchní soud. „Nelze říci, že se soud prvního stupně se všemi námitkami vypořádal,“ kritizoval soudce postup svých kolegů. Z písemného odůvodnění vyplývá, že Vrchní soud v Praze, stejně jako v případu Davida Ratha, zpochybnil odposlechy (více v článku: Vrchní soud se po kauze Rath opřel do odposlechů i u Rittiga a Nečasové). Kauzou se tak musí znovu zabývat soud prvního stupně.

Soud s Janou Nečasovou a trojici zpravodajců v kauze zneužití Vojenského...

V kauze údajného zneužití vojenské rozvědky Nečasová letos v listopadu dostala podmíněný trest za to, že nechala protiprávně sledovat tehdejší Nečasovu manželku Radku. Obvodní soud pro Prahu 1 uložil nepravomocně podmínky i trojici zpravodajců, kteří jí s tím napomáhali (více zde).

Podle soudkyně Pavly Hájkové tím Jana Nečasová chtěla způsobit Radce Nečasové újmu. Motivem měla být nenávist milenky k ženě tehdejšího premiéra. Podle Hájkové byla trestná činnost „nezvratně prokázaná“.

22. listopadu 2017

Možné zneužití Vojenského zpravodajství řešil Obvodní soud pro Prahu 1 už počtvrté. Soudkyně Helena Králová nejprve dala Nečasové podmínku trestním příkazem. Proti takovému řešení se ohradili žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a bylo nařízeno hlavní líčení. Králová pak obžalované dvakrát osvobodila, její rozsudek však vždy zrušila odvolací instance. Jelikož se Králová nedržela výkladu Městského soudu v Praze, byla nakonec vyměněna soudkyní Hájkovou.

Zmatky s odposlechy provázejí i poslední z kauz spojených se zásahem v sídle vlády. Kvůli takzvaným politickým trafikám sedí na lavici obžalovaných rovněž expremiér Petr Nečas.

Obvodní soud pro Prahu 1 pokračuje v projednávání tzv. trafik pro poslance....
Exposlanec Ivan Fuksa (třetí zleva), Roman Boček (čtvrtý zleva) a bývalý...
Exposlanec Petr Tluchoř u Obvodního soudu pro Prahu 1, který pokračoval v...

Překvapivý průběh měl pak výslech tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Soudkyně Králová během jednání uvedla, že považuje odposlechy a zachycené SMS zprávy za nezákonný důkaz, a jsou tedy nepoužitelné. Později Králová své vyjádření korigovala, že měla na mysli pouze dvě zachycené SMS zprávy (více zde).

Jenže při dalším jednání opět Králová označila všechny odposlechy za nezákonné. Státní zástupce proto vznesl námitku z podjatosti (více zde).

Soudkyni Helenu Královou následující týden dočasně zprostil funkce ministr spravedlnosti Pelikán (více o zproštění). Kárnou žalobu na ni podal ministr v září kvůli nerespektování názorů nadřízených soudů a protahování některých trestních řízení. Začátkem prosince podal předseda Městského soudu Libor Vávra další žalobu na Královou, a to právě kvůli zmatkům s odposlechy.

7. prosince 2017

7 Nečesaný poprvé zproštěn

Lukáš Nečesaný opouští věznici poté, co mu Nejvyšší soud přerušil výkon trestu (21.12.2016).

Úspěch v soudní síni zaznamenal letos aktér další sledované a táhnoucí se kauzy – Lukáš Nečesaný. V listopadu jej Krajský soud v Hradci Králové zprostil obžaloby z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku.

Hradecký soud případ řešil už počtvrté, v předchozích třech pokusech jej naopak poslal do vězení. Dvakrát dostal 16 let, potřetí o tři roky nižší trest, který potvrdil i odvolací soud.

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...
Lukáš Nečesaný s rodinou přichází ke Krajskému soudu v Hradci Králové...
Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové.

Nečesaný tak nastoupil do vězení. Ještě před loňskými Vánocemi se ale ocitl na svobodě, kde měl vyčkat rozhodnutí Nejvyššího soudu (o propuštění jsme psali zde). Ten pak v březnu 2017 rozsudek zrušil a vrátil případ Krajskému soudu v Hradci Králové, aby jej znovu projednal nový senát.

Ten dal za pravdu obhajobě, která tvrdí, že některé důkazy vinu Lukáše Nečesaného přímo vylučují. „Důkazní břemeno nese stát, vina obviněnému musí být prokázána bez pochybnosti. V tomto okamžiku se tu objevil důkaz proti důkazu, je tedy povinností soudu takto rozhodnout,“ zdůvodnil verdikt předseda senátu (více o zprošťujícím rozsudku).

Ani tím však několikaletý proces nekončí, jelikož se státní zástupkyně na místě odvolala.

20. listopadu 2017

8 Hidžáb ve škole

Pražský městský soud řeší odvolání somálské dívky ve sporu o hidžáb, který cizinka vede se střední zdravotnickou školou. Na snímku je ředitelka školy Ivanka Kohoutová. (19. září 2017)

Zájem veřejnosti v uplynulém roce vzbudil spor somálské dívky se Střední zdravotnickou školou v Praze 10 kvůli nošení muslimského šátku během výuky. Cizinka tvrdila, že jí škola zakázala nosit šátek, čímž ji nepřímo diskriminovala. Požadovala proto od školy omluvu a odškodnění ve výši šedesát tisíc korun.

19. září 2017

Na konci ledna Obvodní soud pro Prahu 10 žalobu zamítl s tím, že se Somálka nikdy nestala studentkou školy a nemůže proto uplatnit nárok podle antidiskriminačního zákona (psali jsme zde). Jednání vyvolávala nebývalý zájem protiislámských aktivistů. Kvůli jejich povyku v soudní síni soudkyně v jednom případě vykázala veřejnost.

Žena v šátku pobouřila u soudu kvůli hidžábu ve škole odpůrce islámu (2....
Pražský městský soud řeší odvolání somálské dívky ve sporu o hidžáb, který...
Pražský městský soud řeší odvolání somálské dívky ve sporu o hidžáb, který...

Zatímco prvostupňový soud se zcela vyhnul otázce, zda může škola hidžáb zakázat, odvolací instance se k tématu vyjádřila. Pražský městský soud potvrdil, že k diskriminaci nedošlo a žalobu označil za nedůvodnou (více v článku Odvolací soud se ve sporu o hidžáb postavil za školu).

„Podle našeho názoru žalobkyně na užívání šátku jako projevu náboženského přesvědčení na půdě školy, která musí zůstat neutrálním prostředím, právo nemá,“ vysvětlil předseda senátu.

Soudce dodal, že nepovolení výjimky ze školního řádu není diskriminací na základě náboženského vyznání. „Opakem diskriminace je stejný přístup ke všem. Žalobkyně se vlastně domáhá ochrany své pozitivní diskriminace,“ uvedl. K případu se ještě vyjádří Nejvyšší soud, protože právnička Somálky podala dovolání.

19. září 2017


Nejlepší videa na Revue