Radim Vrbata (uprostřed) z Floridy se raduje z gólu se spoluhráči Denisem...

Radim Vrbata (uprostřed) z Floridy se raduje z gólu se spoluhráči Denisem Malginem (vpravo) a Nickem Bjugstadem. | foto: AP

Vrbata ukončil čekání na gól, Rittich ve třetím startu opět zvítězil

• 22
Po dlouhých sedmnácti zápasech se v hokejové NHL zapsal mezi střelce zkušený útočník Radim Vrbata. Po hattricku ze závěru října tak v neděli oslavil svou teprve čtvrtou trefu v dresu Floridy. Na výhru to ovšem nestačilo, po výsledku 5:2 slavil domácí nováček z Vegas. Naopak ve svém třetím startu v NHL oslavil třetí výhru gólman David Rittich. Naposledy 16 zákroky přispěl k triumfu 6:1 ve Vancouveru.

Kanadské derby mezi domácím Vancouverem a Calgary vyznělo jednoznačně pro hostující Flames s českým gólmanem Davidem Rittichem v bráně. Hosté měli střeleckou převahu 38:17 a odvezli si zasloužené dva body po triumfu 6:1, k čemuž Rittich přispěl 16 zákroky a vychytal tak výhru i ve svém třetím startu od úvodní minuty začínající kariéry v NHL.

NHL v číslech

25letý jihlavský rodák letos ještě vychytal výhry 3:2 nad Coloradem (24 zákroků) a 3:2PP nad Montrealem (35 zákroků). Kromě toho odchytal jednu třetinu nevydařené bitvy o Albertu (Calgary tehdy podlehlo Edmontonu nakonec 5:7) a v minulé sezoně debutoval ve slavné lize, když rovněž na jednu třetinu naskočil do duelu se San Jose (prohra 1:3).

V úvodní třetině Flames, kteří ukončili třízápasové čekání na výhru, poslal do vedení aktivní Mark Jankowski (v zápase 1+2) a rozhodující fází bylo druhé dějství, kdy přidali další čtyři branky.

Hned dvakrát zvedal ruce nad hlavu ofenzivní obránce Mark Giordano a po gólu dali i útočníci Sam Bennett (s bilancí 1+3 vyhlášen první hvězdou) a Matthew Tkachuk. Až v závěrečné třetině se dočkali i domácí, když alespoň kosmetickou úpravu skóre v přesilovce zařídil Markus Granlund. Faul soupeře však vzápětí potrestal i hostující Micheal Ferland.

Veterán Jaromír Jágr (11:11, +1) odehrál své druhé utkání po návratu z marodky, do statistik se ale nezapsal stejně jako Michael Frolík (16:08, +/-: 0).

Zkušený Radim Vrbata (13:55, 1+0, -1, 4 střely) se v úvodních 27 startech za Floridu dokázal gólově prosadit jen ve dvou duelech. V závěru října se blýskl hattrickem proti Anaheimu na další střelecký zápis si musel počkat dlouhých sedmnáct startů. Půst protrhl až v nedělní návštěvě nováčka NHL z Vegas.

10. Frolík (Calgary) 34/13 (6+7)

Ve 3. minutě otevíral skóre využitou přesilovkou. Když v 6. minutě zvyšoval už na 0:2 pro hostující Panthers Michael Matheson, nevypadalo to s Golden Knights dobře. Domácí měli ovšem výraznou střeleckou převahu 40:18, z níž postupně dokázali vytěžit obrat skóre.

Ještě v úvodní třetině srovnali obránci Nate Schmidt s Colinem Millerem a ve třetí třetině výsledek zlomil Erik Haula, na kterého v samotném závěru do prázdné brány navázali Jonathan Marchessault a James Neal. Výhru 5:2 slavil i český útočník Tomáš Nosek (11:05, +/-: 0, 3 střely).

Jasnou střeleckou převahu 46:28 přetavili ve výhru i hokejisté Chicaga, kteří si před svými fanoušky poradili 4:1 s Minnesotou a navázali tak na předchozí úspěch 5:1 proti Winnipegu.

V obou případech v obraně Blackhawks úspěšně operoval i český bek Michal Kempný (14:41, -1, 1 střela), jenž po delší pauze v pozici nehrajícího náhradníka aktuálně zaskakuje za svého zraněného krajana Jana Ruttu.

První hvězdou večera byl zvolen dvougólový útočník domácích Patrick Kane, jenž v 11. minutě otevřel skóre a v 36. minutě přidal druhou a nakonec v utkání rozdílovou trefu. Ve své bohaté kariéře v NHL se tak přiblížil milníku, když vylepšil svou střeleckou bilanci na aktuálních 299 gólů.

Podruhé za sebou se střetly přední celky Západní konference - St. Louis (46 bodů) a Winnipeg (43 bodů). Zatímco v sobotu Blues doma potěšili své fanoušky výsledkem 2:0, v nedělní odvetě pro změnu brali oba body Jets po skóre 4:0.

Ve druhé třetině ukončili bezgólový stav Adam Lowry a využitou přesilovkou finský talent Patrik Laine. V závěrečné dvacetiminutovce pak vše ještě pojistili Mark Scheifele a Josh Morrissey. Gólman Connor Hellebuyck, jenž mimo jiné vychytal i české útočné duo Dmitrij Jaškin (13:48, -2, 1 střela) a Vladimír Sobotka (16:45, -1, 1 střela), na čisté konto potřeboval 24 zákroků.

Vegas Golden Knights - Florida Panthers 5:2 (2:2, 0:0, 3:0)

Branky: 06:39 Schmidt (R. Smith, W. Karlsson), 17:20 C. Miller (Marchessault, Neal), 51:40 Haula (Marchessault, C. Miller), 57:20 Marchessault (R. Smith, McNabb), 59:32 Neal (Theodore) - 02:58 Vrbata (Malgin, Bjugstad), 05:13 Matheson (Dadonov, Trocheck). Rozhodčí: Kelly Sutherland, Gord Dwyer. Čároví: Steve Miller, Greg Devorski.

Vegas Golden Knights M. Subban (M.-A. Fleury) – Theodore, Engelland, Merrill, Schmidt, C. Miller, McNabb – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith (A) – Perron, Haula, Neal (A) – Leipsic, Eakin, Tuch – O. Lindberg, Bellemare (A), Nosek.

Florida Panthers Reimer (Säteri) – Yandle, Ekblad (A), Matheson, Pysyk, McCoshen, Petrovic – Huberdeau, Barkov, Bjugstad – Dadonov, Trocheck (A), Malgin – J. McGinn, McCann, Vrbata – Haley, MacKenzie (C), Sceviour.

Vancouver Canucks - Calgary Flames 1:6 (0:1, 0:4, 1:1)

Branky: 46:48 M. Granlund (Edler, H. Sedin) - 05:45 Jankowski (S. Bennett, Hathaway), 23:56 Giordano (J. Gaudreau, D. Hamilton), 35:47 Tkachuk (S. Bennett, Jankowski), 38:47 Giordano (Stajan, Brouwer), 39:47 S. Bennett (Hamonic, Jankowski), 51:09 Ferland (S. Bennett, D. Hamilton). Rozhodčí: Pollock, Luxmore – Heyer, Murchison. Diváci: 18 236.

Vancouver Canucks Markström (41. A. Nilsson) – D. Pouliot, Edler (A), Biega, Del Zotto, Stecher, B. Hutton – Vanek, H. Sedin (C), D. Sedin (A) – Boeser, Gagner, Eriksson – Virtanen, Burmistrov, Goldobin – M. Granlund, Dowd, B. Gaunce.

Calgary Flames Rittich (M. Smith) – D. Hamilton, Giordano (C), Hamonic, Brodie, Stone, Kulak – Ferland, Monahan (A), J. Gaudreau – Frolík, Backlund, Tkachuk – Hathaway, Jankowski, S. Bennett – Jágr, Stajan, Brouwer (A).

Chicago Blackhawks - Minnesota Wild 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 10:56 P. Kane (Schmaltz, Anisimov), 35:36 P. Kane (Oesterle, Keith), 41:41 Hartman, 56:00 Wingels - 45:56 Dumba (Suter, Coyle). Rozhodčí: Kozari, O Rourke – Rody, Nagy.

Chicago Blackhawks Crawford (A. Forsberg) – Oesterle, Keith (A), C. Murphy, Forsling, Seabrook (A), Kempný – DeBrincat, J. Toews (C), Saad – P. Kane, Anisimov, Schmaltz – Hartman, Hinostroza, Sharp – Hayden, Wingels, Bouma.

Minnesota Wild Stalock (Michalek) – Spurgeon, Suter (A), Dumba, Brodin, Prosser, Reilly – Mikael Granlund, M. Koivu (C), Niederreiter – Coyle, E. Staal (A), Zucker – Eriksson Ek, Cullen, Z. Mitchell – Stewart, Winnik, Ennis.

Winnipeg Jets - St. Louis Blues 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky: 24:32 Lowry (Copp, B. Tanev), 35:13 Laine (Perreault, Trouba), 51:54 Scheifele (Morrissey, Copp), 53:45 Morrissey (Wheeler, Trouba).

Winnipeg Jets Hellebuyck (Comrie) – Morrissey, Trouba, D. Kulikov, T. Myers, Chiarot, Poolman – Connor, Scheifele, Wheeler – Ehlers, Little, Laine – Copp, Lowry, B. Tanev – Perreault, Hendricks, Armia.

St. Louis Blues Allen (C. Hutton) – Edmundson, Pietrangelo, Gunnarsson, Parayko, Dunn, Bortuzzo – Steen, Stastny, Jaškin – Pääjärvi, B. Schenn, Tarasenko – Sobotka, Berglund, Barbašev – Upshall, Sundqvist, Thorburn.