Horská bojovala na plaveckém ME o medaili, Baumrtové uniklo finále

• 0
Šesté místo v polohovém závodě na 200 metrů si vyplavala Kristýna Horská na mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Jasně vyhrála favorizovaná Katinka Hosszúová, která tak v Kodani získala pátý individuální titul. Šestý pak přidala na 50 metrů znak. Finále na 50 metrů uniklo znakařce Simoně Baumrtové, jež skončila časem 26,77 sekundy jedenáctá. Další Češka Lucie Svěcená byla šestnáctá v semifinále na 100 metrů motýlek.

Dvacetiletá Horská si ve finále vylepšila osobní rekord o sedmnáct setin na 2:09,80. „Fakt jsem nečekala, že bych mohla být šestá. Už to, že jsem se dostala do finále, považuju za úspěch,“ radovala se.

Po motýlkářském, znakařském a prsařském úseku obracela do závěrečné kraulařské padesátky dokonce na třetí pozici. Pak se ale propadla a od bronzové Italky Ilarie Cusinatové ji nakonec dělila více než sekunda a půl.

Od začátku vedla světová rekordmanka a jednoznačně nejlepší polohovkářka současnosti Hosszúová. Krajanku Evelyn Verrasztovou, která se ve finiši dostala na druhou pozici, porazila o 3,66 sekundy.

Hosszúová pak v Kodani potvrdila, že vedle tří polohovek vládne také znakařským tratím. Po stovce a dvoustovce zvítězila i na 50 metrů. Jako jediná překonala hranici 26 sekund a zopakovala bilanci šesti titulů z ME v krátkém bazénu před dvěma lety v Izraeli. Také tam vyhrávala polohovky a znakařské disciplíny.

V boji o medaile v této disciplíně bude chybět mistryně Evropy z roku 2013 Baumrtová, které k postupu chybělo pět setin. Šestadvacetiletá chomutovská plavkyně do semifinále padesátky postoupila ze sedmého místa. Ve večerním programu čas z rozplavby vylepšila o osmnáct setin a dohmátla jako pátá ve druhém semifinále. V tom prvním ji ale porazilo dalších šest plavkyň.

Musela čelit i specialistkám na sprint. „Tam to šlo po setinkách. Je to škoda, ale já jsem moc ráda za ten čas. Ten je skvělej, je to zas po několika letech nejlepší čas,“ těšilo Baumrtovou.

Jejím nejlepším výsledkem na šampionátu v Kodani tak zůstalo páté místo ze stovky. Na dvoustovce byla devátá. „Měla jsem štěstí v semifinále stovky, že jsem postoupila do finále. Teďka na padesátku a dvoustovku to štěstí úplně nebylo, takže já jsem naprosto šťastná s tím umístěním a těmi časy,“ dodala majitelka deseti medailí z ME v krátkém bazénu.

Svěcená neproměnila v postup ani druhou semifinálovou účast v Kodani. Čas z dopolední rozplavby zlepšila o sedm setin na 58,21, ale byla nejpomalejší ze semifinalistek a od finále ji dělila více než sekunda.

Světovým rekordem ve smíšené štafetě na 4x50 metrů volný způsob se blýsklo nizozemské kvarteto. Časem 1:28,39 překonalo o osmnáct setin výkon Američanů z MS v Dauhá v roce 2014.

Závod na 100 metrů prsa vyhrál v novém evropském rekordu 55,94 Brit Adam Peaty. Kontinentální maximum ruského plavce Kirilla Prigody z pátečního semifinále vylepšil o osm setin a jako první Evropan se v krátkém bazénu dostal pod hranici 56 sekund. Prigoda ve finále získal bronz za výkon 56,28, na stříbrnou pozici se prosadil Ital Fabio Scozzoli.

ME v plavání v krátkém bazénu v Kodani

Finále:
Muži
100 m prsa:
1. Peaty (Brit.) 55,94 - evropský rekord, 2. Scozzoli (It.) 56,15, 3. Prigoda (Rus.) 56,28, ...v rozplavbách 35. Bartůněk 59,86, 45. Chrápavý (oba ČR) 1:00,70.

50 m mot.: 1. Popkov (Rus.) 22,42, 2. Govorov (Ukr.) 22,43, 3. Sabo (Srb.) a Proud (Brit.) oba 22,44. Ženy: 200 m v. zp.: 1. Bonnetová (Fr.) 1:52,19, 2. Heemskerková (Niz.) 1:53,41, 3. Andrusenková (Rus.) 1:53,75, ...v rozplavbách 12. Seemanová (ČR) 1:57,79.

Ženy
50 m znak:
1. Hosszúová (Maď.) 25,95, 2. Tchorzová (Pol.) 26,09, 3. De Waardová (Niz.) 26,40, ...v semifinále 11. Baumrtová 26,77, v rozplavbách 36. Štemberová 28,09, 39. Janíčková (všechny ČR) 28,46.

100 m prsa: 1. Meilutyteová (Lit.) 1:03,79, 2. Laukkanenová (Fin.) 1:04,25, 3. Monterová (Šp.) 1:04,80.

200 m pol. záv.: 1. Hosszúová 2:04,43, 2. Verrasztová (obě Maď.) 2:08,09, 3. Cusinatová (It.) 2:08,19, ...6. Horská (ČR) 2:09,80.

Smíšená štafeta na 4x50 m v. zp.: 1. Nizozemsko (Korstanje, Stolk, Kromowidjojová, Heemskerková) 1:28,39 - světový rekord, 2. Rusko 1:28,53, 3. Itálie 1:29,38.