Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

  • 1768
Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské političky Le Penové kráčí Evropská unie proti smyslu dějin. Oba politici dorazili na konferenci evropských protiimigračních stran uspořádané hnutím Tomia Okamury. Na místě proti ní protestovaly stovky lidí.

Masové migraci je třeba zabránit, i kdybychom měli vybudovat nějakou zeď, řekl na tiskové konferenci Geert Wilders. Evropa podle něj nesmí nechávat imigrantům otevřené dveře a okna, jinak bude pětina obyvatel Německa a Rakouska islámská.

Francouzská politička Marie Le Penové prohlásila, že Evropská unie kráčí proti smyslu dějin. Je to „katastrofální organizace“, je negací kultur ochuzováním rozmanitosti, uvedla. Nová struktura Evropy by podle ní měla být založena na spolupráci svrchovaných států. „Jsme patrioti, obhajujeme svrchovanost,“ dodala. 

Spolu s dalšími zástupci protiimigračních stran přijela na konferenci, která podle pořadatelů hledá nové uspořádání Evropy. Odmítají Evropskou unii v její současné podobě a prosazují maximální suverenitu jednotlivých zemí a národů.

Extrémně pravicové politiky hostí v Praze předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Pokračující demonstrace

Zatímco v pátek zhruba tři stovky demonstrantů, mezi kterými převažovali levicoví aktivisté, prošly centrem Prahy (více o protestu čtěte zde), o den později se demonstranti sešli v okrajové části metropole - na Chodově.

Právě v jednom z tamních hotelů se konala konference evropských protiimigračních stran, sdružených ve frakci Evropa národů a svobody (ENF). Účastníky hostí české hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Část účastníků protestů se sešla nejprve na Václavském náměstí, kolem druhé hodiny odpoledne u metra Roztyly, další demonstrace byla svolána o hodinu později k Národnímu archivu. Protestní akce pořádaly radikálně levicové a antirasistické iniciativy.

Stovky účastníků

Podle ČTK bylo na demonstraci po 14. hodině několik set lidí. „Chceme ukázat, že Česká republika není lhostejná k projevům nenávisti, šíření dezinformací, kterých se SPD hojně dopouští, a chceme nenásilnou formou vyjádřit protest proti tomu,“ řekl agentuře organizátor protestu Jan Cemper.

Mezi řečníky byl například slovenský sociolog, bývalý disident a zakladatel hnutí Veřejnost proti násilí Fedor Gál.

„Když přišel listopad 89, říkal jsem si fajn: Jedna epizoda končí, jiná začíná. Byl jsem takový slovenský protagonista dialogu a tolerance. Dialog a tolerance pro mě byly alfou a omegou všeho, po čem jsem toužil. To jsem ale netušil, že za pár let budu balit kufry do Čech, protože mě vyštvou nenávistné kampaně antisemitismu. Přijdu do Čech a za pár let tady mluvím u příležitosti mezinárodního setkání lidí, které vnímám jako nacisty, fašisty a zlé lidi. Jsou to lidé, kteří nestojí o dialog. Jsou to lidé, kteří si nezaslouží naši toleranci,“ řekl Gál.

Po něm k účastníkům demonstrace hovořila Anna Dumont, jež koordinuje neziskové organizace, jež pomáhají uprchlíkům. Vystoupil také bývalý velvyslanec ve Francii Petr Janyška. „Chceme v Praze, České republice a Evropě nenávist a dělení společnosti krajní společností? Nechceme,“ řekl demonstrantům Janyška.

Na demonstranty v místě dohlížela pražská policie, která povolala několik desítek policistů i vrtulník. Zasahovat ale nemusela.

Proti Evropské unii

Páteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo uzavřené a kvůli výhrůžkám vůči některým účastníkům nechtěl předseda SPD Tomio Okamura předem ani zveřejnit jeho čas.

Mezi pozvanými byli mimo jiné neúspěšná francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová, nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders, zástupce italské Ligy Severu Lorenzo Fontana, představitel rakouské FPÖ Georg Mayer či zástupci protiimigračních stran z Británie, Itálie, Německa, Belgie či Polska. Podle Okamury se do Česka sjeli poslanci z celkem deseti evropských zemí.

„Budeme jednat o námi navrhovaném novém modelu evropské spolupráce založeném na co nejužší spolupráci suverénních zemí na základě vzájemné výhodnosti a bez diktátu Bruselu. Chceme zachovat volný pohyb osob, zboží, kapitálu a služeb. Evropská unie je nereformovatelná. Prosazujeme zároveň změny směrem k přímé demokracii, chceme hájit bezpečnou Evropu a národní zájmy,“ uvedl ke konferenci Okamura.

Reje extremistů

Proti konferenci a jejím účastníkům se ohradili čeští politici. „V Praze se scházejí extrémisté, kteří ohrožují zájmy Evropy i České republiky. Chtějí vystupovat z EU a NATO, chtějí se sbližovat s putinovským Ruskem. Je smutné, že je hostí místopředseda české Sněmovny,“ uvedl v sobotu na svém facebookovém profilu například předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„To, že jsou k nám pozváni Le Penová a další, znamená, že k nám Tomio Okamura do Prahy zve politickou periferii. Takže místo toho, abychom se profilovali jako země s jasným směřováním prozápadním, kam patříme, tak se u nás dělají reje extremistů. Nehledě na to, že se můžeme bavit i o tom, do jaké míry jsou to síly proruské - viz financování kampaně Le Penové,” citují Lidovky.cz šéfa klubu poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška.

Podívejte se na video z páteční demonstrace:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video