Areál brněnského výstaviště. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Obří výstava Re:publika bude mít honosnější háv, 50 milionů dá také stát

  • 2
Expozice moderního designu a architektury, sportování s historickým náčiním či oživené Králíkovo divadlo. Plánovaná brněnská výstava k oslavám 100 let Československa se díky městu a státu může „rozmáchnout“.

Zatímco ještě nedávno se mluvilo o tom, že megalomanský projekt k oslavě stého výročí založení Československa na brněnském výstavišti znatelně zhubne, protože 50 milionů korun na něj závazně slíbilo jen město, teď už je situace veselejší. Festivalu totiž pošle stejnou částku i stát.

„Mohu s radostí potvrdit, že ministerstva financí a kultury podpoří výstavu Re:publika 2018 částkou 50 milionů korun. Jsem rád, že i přes úvodní pochybnosti o financování projektu je toto dnes zajištěno a akce má dobře našlápnuto,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Organizátoři, kteří už na akci několik měsíců intenzivně pracují a museli z původního projektu za 150 milionů korun ledacos osekat, tak mají jisté dvě třetiny. A další peníze navíc mohou přitéct z kraje.

Výstavu kromě brněnského primátora Vokřála zaštítil i jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO). Zatím ale není jasné, jakou částkou kraj přispěje. „S detaily projektu se vedení seznámilo v minulém týdnu. O možné podpoře bude jednat na počátku roku,“ uvedla mluvčí Monika Brindzáková.

Spíš máme problém, co tam nedat, než dát, říká organizátor

Oslavy, které se uskuteční kromě výstaviště i po celém městě koncem května a v červnu, budou spojené s devadesátinami brněnského veletržního areálu. Právě na ně odkazuje i datum zahájení, 26. května.

Re:publika 1918–2018

  • Velkolepá akce se uskuteční od 26. května do 17. června 2018 především na brněnském výstavišti, ale i jinde po městě. Pořadatelem je Brno, které ji podpoří 50 miliony, stejnou částku potvrdil i stát.
  • Naváže na Výstavu soudobé kultury, která se na výstavišti konala v roce 1928 jako připomínka desetiletého výročí vzniku Československa. Program se upřesňuje.
  • Pavilony G1 a G2 – výstava Avant Garde: design a řemeslo
  • Pavilon A a okolí – architektura
  • Venkovní plocha – Re:lax zóna (sportoviště, stánky s možností vyzkoušet si řemesla)
  • Pavilon V – festival Tanec Brno: setkání světových tanečních souborů střední Evropy
  • Králíkovo divadlo – výstava fotografií ve foyeru a kavárně, představení na venkovním jevišti
  • Pavilon H – klubové koncerty
  • Pavilon Morava – literární kavárna, autogramiády, čtení 
  • Doprovodné akce – sjezd motorek Jawa 21, pečení v remoskách

„Bude to na den přesně, kdy Tomáš Garrigue Masaryk před 90 lety výstaviště otevřel,“ řekl Pavel Anděl, kreativní ředitel výstavy a známý moderátor pořadu Noc s Andělem.

„Vzhledem k tomu, že jsme dostali peníze navíc, můžeme si dovolit vrátit se i k tomu, co jsme kvůli úsporám museli opustit. Je to ale ještě příliš čerstvá věc,“ poznamenal Anděl s tím, že k festivalu se stále hlásí další a další organizace. „Spíš máme problém, co tam nedat, než dát,“ připustil.

Poprvé přiblížil i to, co se na výstavišti i jinde bude dít. V areálu veletrhů se až do 17. června zapojí určitě pavilony A, B, C, H, G1 a G2 a Morava. „Chceme využít i divadlo, o kterém se málo ví a už vůbec málokdo tuší, že tu vystupovali třeba Voskovec s Werichem,“ popsal Anděl.

Funkcionalistická budova od architekta Emila Králíka je ale kvůli narušené statice zavřená. „My ji chceme vycídit, nasvítit, obnovit kavárnu, postavit před ní jeviště a využít ji jako kulisu pro to, co se tam bude dít. Do foyer nás pustí, takže tam chceme instalovat výstavu dobových fotografií,“ vylíčil Anděl.

Prostor dostane architektura, sport i kultura

Pavilon A a jeho okolí bude patřit moderní architektuře, pavilony G1 a G2 zase designu. Moravská galerie tu chystá expozici vývoje československého návrhářství s názvem Avant Garde, což znamená dívat se dopředu.

„Spolupracujeme s nejvýznamnějšími českými designery, Janou Zelinski a Jiřím Mackem z Designbloku. Půjde o mezinárodní přehlídku novinek světového i domácího designu. Chceme ukázat to nejlepší za posledních sto let, to vše spojené s kvalitním řemeslným zpracováním a vyspělým průmyslem,“ vysvětlil ředitel Moravské galerie Jan Press.

V další části výstaviště vytvoří organizátoři sportovní a oddechový areál. Lidé tu nahlédnou do historie jednotlivých sportů a seznámí se s největšími sportovními legendami. Vybrané disciplíny si můžou vyzkoušet v současné i v historické podobě. „Vyrobíme například staré kolečkové brusle, dřevěné tenisové rakety, nabídneme repliky historických dresů českých hokejistů, fotbalistů,“ upřesnil Anděl.

A výstaviště bude dějištěm i řady kulturních akcí. Národní divadlo tu například v pavilonu V chystá taneční festival souborů nástupnických republik habsburské monarchie. Celým areálem pak návštěvníky budou provázet tváře a příběhy českých osobností, které něco dokázaly v oblasti literatury, umění, lékařství či vědy.

Pořadatelé chtějí přes internet do oslav přilákat obyvatele kraje i republiky. „Chceme vytvořit co největší platformu, do níž by se zapojili všichni. Lidé si mohou nasdílet naše logo a upravit si ho podle místa, kde žijí. A pod ním pořádat nejrůznější akce,“ přibližuje Anděl.

„Chystáme například sjezd majitelů legendární malé motorky Jawa 21, lidově zvané fechtl, právě na výstavišti. Ve stejný den si ho ale mohou uspořádat také lidé na jiných místech. Na tomto principu bude fungovat celá řada akcí, takže Re:publika se stane největší oslavou československé státnosti v zemi,“ věří Anděl.