VIDEO: Vypsat doklad? Moc to neumím, slyšela kontrola na vánočním trhu

  • 314
Tak bohatou nadílku už inspektoři České obchodní inspekce dlouho neměli. Na vánočních trzích v ulicích Jablonce nad Nisou pokutovali každého stánkaře, který jim přišel pod ruku. Pro trhovce byl problém vypsat doklad nebo ho neměli vůbec u sebe.

Je čtvrtek dopoledne, ale trhy v ulicích zasněženého Jablonce nad Nisou se hemží lidmi. Vůně trdelníku, svařáku a zabíjačkových lahůdek přilákaly důchodce, školy, i rodiče s dětmi. A také kontrolory místní pobočky České obchodní inspekce.

Podle výsledku kontrol je tu nikdo nečekal. Předpisy porušilo osm z osmi stánkařů. Neuměli vypsat doklad a neměli správně značené zboží. Nejhůře dopadl prodejce, který nabízel potenciálně nebezpečný vánoční řetěz bez certifikace. „Nestává se nám často, že zákon poruší všichni,“ shrnul Jiří  Fröhlich lov mezi trhovci.

Svíčky od mámy

„Vypsat doklad? No, to já moc neumím,“ podivuje se mladík, když sympatická návštěvnice vznesla neobvyklý požadavek. Muž s brýlemi a kulichem, který opanuje své království svíček ze včelího vosku a keramiky, po chvíli váhání vypsal paragon. „Snad tam nic nechybí, nedělám to moc často, takže si nejsem jistý,“ podívá se na zákaznici. Na inspektorku nevypadá ona, ani její kolegyně v roli kamarádky.

Fotogalerie

Hra na role brzy končí. Po chvíli už identitu obou žen prodavač zná. Ukazují průkaz České obchodní inspekce a upřesňují, že nadějný kšeft byl jen kontrolním nákupem. A ten se pochopitelně stornuje. Víc však zamrzí, že ten, kdo za zboží zaplatí, je sám prodejce.

„Prodáváte vánoční svíčičky, trochu vám to tady zkontrolujeme,“ pronáší na úvod familiárně blondýna. Ukázalo se, že doklad mladík vypsal dobře, ale svíčky, které vyráběl po domácku s mámou, nejsou správně značené. Chybí na nich bezpečnostní upozornění a také informace o výrobci. „To jsem netušil, že to musí být označeno. Je to pro mě novinka,“ reagoval prodejce. „Také by měl být uveden nějaký výrobce nebo dovozce. Není tu vůbec nic,“ převrací kontrolorka svíčku v ruce.

Pak už následuje rutinní postup, který je podobný ve všech případech. Sepsání protokolu a rozhodnutí o sankci. Pokutovaný prodejce si vybere, zda zaplatí rovnou (většinou méně) nebo věc předá do správního řízení, kde má šanci se odvolat. Pokuty, které ČOI rozdala při kontrolách vánočních trhů, byly spíše symbolické. Osm stánkařů musí dohromady zaplatit celkem 6 tisíc korun.

Větší zisky často prodejcům mohou utéct proto, že svou přítomností inspekce na delší dobu odláká od stánku zákazníky. Své o tom vědí někteří prodejci svařeného vína, bramboráků a dalších specialit z jabloneckého trhu.

Vím, kdo jste

„To snad není pravda,“ zahlásí mladá žena kolem pětatřiceti let, která čeká asi pět minut ve frontě. Dohadování inspektorek se stánkaři ji znechutilo a odchází. Další lidé se zvědavě ochomýtají kolem, ale nakoupit nepřijdou.

„Na tu medovinu bych potřebovala doklad,“ prohlásí jedna z žen, které si objednaly ještě dva svařáky v kelímku. „Můžete se stavit za chviličku, doklady mám v autě? Všechno mám ale v pořádku,“ odpovídá majitel stánku s občerstvením. „Potřebovala bych to teď,“ nenechá se odbýt žena. Bodrý muž s ostravským přízvukem posílá svého kolegu do auta.

Kontrolorky čekají, svařák v kelímku stydne. Na stánkaři je vidět, že neví, jestli má dřív otočit bramboráky v oleji nebo se věnovat nevítaným hostům, které nemůže poslat pryč. Trpělivost na druhé straně ale dochází: „Ne, to my tady nebudeme čekat, já nevím, kam běžel.“ Nato se muž nabízí, že vrátí peníze.

„Tak my se vám přiznáme. Jsme Česká obchodní inspekce. Spotřebitel tady takhle nemůže čekat,“ vystupují dámy z role. „Jo, já vím,“ odpovídá klidně muž. Kromě účtenek nemá ani kelímky s vyznačeným objemem nebo cejchovanou skleničku, kterou by si zákazník mohl ověřit správné množství nápoje. 

Podává ženám štamprli, ale znovu narazí. „To je malý panák, to ne. Potřebujeme dvojku,“ vrací mu kontrolorka. „Sklenička se mi bohužel rozbila,“ vysvětluje podnikatel, který nesouhlasí s výtkou inspektorek, že musí mít cejchované sklo o objemu rozlévaného nápoje a později odmítá zaplatit pokutu na místě.

Když kolega přináší paragony, ženy chtějí doklad vypsat i na svařáky. Počáteční ochota vlastníka stánku se začíná rychle vytrácet. Navíc ho rozladil požadavek žen na vrácení peněz nejen za medovinu, ale i za svařák. „No, to já nevím, jestli mohu,“ uvažuje nahlas. Jeho kolega je ráznější. „Zpátky to nejde dát, to je jako když vezmete z flašky štamprli,“ namítá. Ženy od požadavku ustupují.

Tím, že inspekci kontrolovaný prodejce bude odporovat, si ale obecně nepomůže. Naopak ho to může vyjít dráž. Protože jedním z kritérií, které rozhoduje o výši pokuty, je i jeho chování ke kontrolorům.