Soudkyně Helena Králová při příchodu do soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 1. (17. října 2017) | foto: Vít Šimánek, ČTK

Pelikán zprostil funkce soudkyni Královou, která rozhoduje poslanecké trafiky

  • 128
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Helenu Královou, která čelí dvěma kárným řízením. Králová soudí mimo jiné kauzu tzv. trafik pro poslance, kde je mezi obviněnými bývalý premiér Petr Nečas (ODS) a jeho manželka Jana.

„Ministr Pelikán si přečetl text návrhu na zahájení kárného řízení, který podal pan předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, a rozhodl se k dnešnímu dni soudkyni Helenu Královou zprostit funkce,“ řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Na soudkyni Královou začátkem prosince podal předseda Městského soudu v Praze kárnou žalobu (podrobnosti v článku Soudkyně z kauzy Nečasové čelí další kárné žalobě, týká se odposlechů). Už v září ji žaloval i ministr Pelikán kvůli nerespektování názorů nadřízených soudů a protahování některých trestních řízení. Tehdy nevyužil svého oprávnění dočasně Královou zprostit výkonu soudcovské funkce. Této možnosti využil až po druhé kárné žalobě.

„Já jsem ministrovi oznámil, že jsem podal druhou kárnou žalobu, a aby zvážil otázku dočasného zproštění výkonu funkce. Čili jsem to trošku i čekal. A asi je to dobře, že k tomu pan ministr přikročil,“ řekl dnes Vávra ČTK.

Soudkyně Králová opět smetla odposlechy. Podle žalobce je podjatá

Jak Pelikán, tak i Vávra žádají ve svých návrzích, aby Králová jako soudkyně skončila. „Máme tam dvě kárné žaloby, obě požadující, aby kolegyně Králová již nadále soudkyní nebyla, a procentuální pravděpodobnost, že třeba jedna z žalob opravdu uspěje a přesvědčíme kárný senát, je vyšší. Pak tomu logicky předchází pozastavení funkce,“ komentoval předseda městského soudu ministrův současný krok.

Ministr spravedlnosti může k dočasnému zproštění kárně stíhaného soudce přistoupit tehdy, jestliže se v kárné žalobě navrhuje soudcovo odvolání z funkce. Tento způsob postihu pro Královou požaduje jak Pelikán, tak i Vávra. Vávra soudkyni vytkl měnění názorů na zákonnost odposlechů v kauze trafik.

Podle zákona o soudech a soudcích může Králová proti ministrovu rozhodnutí podat stížnost, která by však zákaz soudit neoddálila, protože nemá odkladný účinek.

Dočasné zproštění trvá do pravomocného skončení kárného řízení u Nejvyššího správního soudu. Po tuto dobu soudce pobírá polovinu platu. Pokud nakonec není odvolán, zbývající peníze se mu doplatí.

Odebraná kauza zneužití Vojenského zpravodajství

Králová je známá především z kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství se soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Králová zabývala od června 2014, kdy státní zastupitelství podalo obžalobu. Králová nejprve trestním příkazem Nečasové (dříve Nagyové) uložila roční podmíněný trest, stíhání jednoho obviněného zastavila a případ dalších dvou předala ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění. Pražský městský soud však případ zpravodajců vrátil. Nečasová i státní zástupce navíc podali odpor, takže se muselo konat hlavní líčení.

Loni v květnu Králová dospěla k závěru, že nikdo trestný čin nespáchal. Městský soud v Praze vyhověl odvolání žalobců a vrátil věc k doplnění dokazování. Králová proto rozhodovala znovu a loni v červnu čtveřici znovu nepravomocně osvobodila. Odvolací soud ale verdikt znovu zrušil a případ vrátil k projednání. 

Letos v lednu pak pražský městský soud kauzu zneužití zpravodajství Králové odebral. Vytkl jí nelogické hodnocení důkazů a zpochybnil její nestrannost. Případ začala řešit soudkyně Pavla Hájková a 22. listopadu soud Nečasové uložil dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích státní správy. Obžalovaní zpravodajci také dostali podmínku a zákaz působit ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Rozhodnutí není pravomocné.

Žalobce ve střetu se soudkyní Královou kvůli odposlechům (7. 12. 2017):

Podle soudu Králová v kauze trafik podjatá není

Od konce loňského roku Králová soudí i další případ, související se zásahem na Úřadu vlády v červnu 2013. Jde o kauzu takzvaných trafik, tedy podplácení poslanců funkcemi. Žalobě kromě Nečasové čelí její manžel a bývalý premiér Petr Nečas či někdejší vládní úředník Roman Boček. Králová požádala, aby jí případ odebrali kvůli tomu, že její kolegyně je manželkou exposlance ODS Petra Tluchoře (v kauze byl dřív obviněn a nyní je svědkem), městský soud jí ale nevyhověl.

Letos soud zamítl stížnost státních zástupců, podle nichž je Králová podjatá. Soudní líčení v této kauze nadále pokračuje. Počátkem listopadu Králová rozhodla, že odposlechy, o něž se opírá obžaloba, jsou nezákonné (podrobnosti v článku Soudkyně Králová opět smetla odposlechy. Podle žalobce je podjatá). Při předchozích jednáních ale Králová použití odposlechů připustila. Později prostřednictvím tiskové mluvčí své rozhodnutí upřesnila, že za nezákonné považuje jen dvě sms, které jsou součástí trestního spisu, nikoliv tedy všechny odposlechy. Kvůli této kauze podal předseda pražského městského soudu Libor Vávra na Královou kárnou žalobu. Byla to již druhá kárná žaloba na Královou.

Kárně žalovaná soudkyně se před kamerou vyjadřovat nechtěla (21. 9. 2017):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue