Jan Veselý (vlevo) z Fenerbahce Istanbul se pokouší zastavit Kevina Pangose ze...

Jan Veselý (vlevo) z Fenerbahce Istanbul se pokouší zastavit Kevina Pangose ze Žalgirisu Kaunas. | foto: Euroleague.net

El Clásico restartovalo Real. Veselého kousky byly Fenerbahce málo

• 1
Ani druhý nejlepší výkon českého basketbalisty Jana Veselého v sezoně Euroligy neodvrátil porážku Fenerbahce Istanbul 89:90 v domácím souboji s Žalgirisem Kaunas. Obhájce titulu v soutěži přišel o sérii čtyř výher. Real Madrid zvládl domácí střet s rivaly z FC Barcelona 87:75 a zlepšil si náladu. Z předchozích sedmi soubojů totiž šestkrát odcházel jako poražený.

Jan Veselý zaznamenal proti Žalgirisu 20 bodů, pět doskoků, dvě asistence a čtyři bloky. Koeficient užitečnosti měl 29, přičemž v aktuálním ročníku jen při duelu s CSKA, ve kterém nastřílel 31 bodů, měl tahoun Fenerbahce tento statistický ukazatel lepší (30).

Ostravský rodák byl od začátku spolu s Bradem Wanamakerem ústřední postavou útoku Fenerbahce a musel dokazovat, jak se zlepšil při střelbě trestných hodů, protože soupeř ho často fauloval.

Český pivot proměnil deset ze čtrnácti šestek. K tomu přidal efektní smeče (tu nejhezčí najdete zde) a také výbornou obranu a několikrát zblokoval soupeře včetně pokusu za tři body.

Ve čtvrté čtvrtině to byl dlouho právě Veselý, kdo držel Fenerbahce ve hře. Když dvě a půl minuty před koncem nahrál Wanamakerovi na trojku znamenající vedení o čtyři body, mělo Fenerbahce vše ve svých rukou.

Jenže hráči Žalgirisu hráli velmi dobré utkání, přesně stříleli z dálky a proměnili 10 ze 17 pokusů za tři body. V závěru se tak strhla přestřelka. Čtyřicet vteřin před koncem odpískali sudí přísně nesportovní faul Wanamakera. Hosté toho využili k jednobodovému vedení.

Sestřih ze zápasu Fenerbahce - Žalgiris:

Vzápětí po doskoku dokázali utéct domácí snaze o rychlý faul a trojka Arturase Milaknise pět vteřin před koncem definitivně rozhodla. Trefa Kostase Slukase na druhé straně znamenala jen kosmetickou úpravu výsledku.

Wanamaker sekundoval Veselému 19 body, Nicolo Melli zapsal 13 bodů a Slukas 11. Nejlepším střelcem vítězů i celého zápasu byl Kevin Pangos s 22 body, přidal k nim i sedm asistencí. Axel Toupané se dostal na 16 bodů a sedm doskoků, Paulius Jankunas zvládl 15 bodů a šest doskoků.

Real Madrid ani FC Barcelona nezvládají první polovinu euroligových bojů podle svých představ, a tak se basketbalové El Clásico hrálo hlavně jako souboj o pohodu. Tu získal Real s výhrou 87:75 a bilanci si polepšil na šest vítězství a šest porážek, zatímco Barcelona prohrála osmý zápas z dvanácti.

Duel se rozhodl ve třetí čtvrtině, Real ji opanoval 28:14. Nejlepším mužem vítězů byl znovu Luka Dončič (16 bodů, sedm asistencí a šest doskoků), který se prosadil také střelou přes celé hřiště. Podkošový veterán Felipe Reyes zapsal 14 bodů a osm doskoků. Nejlepším střelcem Katalánců byl Ante Tomič s 12 body, odehrál však jen 12 minut. O 11 bodů se postarali Thomas Heurtel a Pierre Oriola.

Vedle Fenerbahce zaváhal i druhý finalista posledního ročníku - Olympiakos Pireus. Řecký velkoklub zaváhal v Bambergu 65:67 a zaznamenal teprve třetí nezdar v soutěži. V poslední čtvrtině hosté zapsali jen sedm bodů, dovolili soupeři klíčovou sérii 15:0. V závěrečné minutě je vítěznou střelou srazil Ricky Hickman.

Sestřih ze zápasu Bamberg - Olympiakos:

Hickman nastřílel celkem 11 bodů, ještě lepší v dresu Bambergu byli Daniel Hackett se 13 body, Augustine Rubit s 15 body a především Dorell Wright s 20 body, přidal k nim sedm bodů. Oporami Olympiakosu bylo duo legend Jorgos Printezis (12 bodů a sedm doskoků) a Vassilis Spanulis (11 bodů).

Ani další velký střelecký večer Alexeje Šveda neposunul Chimki k úspěchu v Málaze. Ruský kanonýr přidal na své konto 28 bodů, jenže klub od Moskvy padl 84:93. Šved vypálil celkem 17 pokusů za tři body (pět úspěšných) a odpovědnost na sebe bral možná až příliš, do dvouciferných bodů se z jeho spoluhráčů dostal už jen Anthony Gill (17).

Málagu vedli Nemanja Nedovič (21 bodů a sedm asistencí), Adam Waczyňski (15 bodů) či James Augustine, který k 14 bodům (střelba 7/8) přidal 12 doskoků a pět zisků.

Euroliga basketbalistů

12. kolo

Fenerbahce Istanbul - Žalgiris Kaunas 89:90 (za domácí Veselý 20 bodů, 5 doskoků, 2 asistence a 4 bloky)
Bamberg - Olympiakos Pireus 67:65
Unicaja Málaga - Chimki Moskva 93:84
Real Madrid - FC Barcelona 87:75